Верховна Рада прийняла у першому читанні урядовий законопроєкт, який створює нову систему оцінювання повсякденного функціонування експертними командами замість застарілих та корумпованих МСЕК.
З 1 січня 2025 року в Україні почне діяти оновлена система встановлення інвалідності, яка прийде на заміну медико-соціальній експертній комісії (МСЕК).
В основі нової системи — оцінювання, наскільки хвороба або травма вплинули на повсякденну діяльність людини.
Склад команд не буде сталим, як це було раніше. Тепер під кожний випадок обиратиметься команда за принципом випадкового добору, відповідно до профілю справи. Індивідуальні дані лікарів та пацієнтів будуть приховані одні від одних до дня оцінювання. Важливо зазначити, що ніхто з голів МСЕК не зможе приєднатися до експертних команд і принести з собою стару культуру корупції.
Усі етапи для оцінювання фіксуватимуться в електронній системі, що унеможливить корупційні зловживання.
Чи чинні статус інвалідності та довідка МСЕК до дати наступного оцінювання?
Так, статус інвалідності чинний за поточними документами, виданими МСЕК. Разом з ними зберігають чинність і всі права, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки.
Якщо у вас безстроковий статус (тобто інвалідність встановлена пожиттєво).
У такому випадку оцінювання проходити не потрібно. Зберігають чинність всі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки. Повторне оцінювання можливе виключно за вашим бажанням або за рішенням суду.
Якщо строк повторного огляду припадає на січень-червень 2025 року
Термін повторного огляду продовжено на 6 місяців від початку впровадження оцінювання з повсякденного функціонування, як і відповідні права, виплати та гарантії. Наприклад, якщо повторний огляд було визначено на 10.03.2025, то строк для проходження подовжено до 30.06.2025. Щоб пройти повторний огляд, необхідно буде звернутися до профільного лікуючого лікаря, який сформує направлення на оцінювання. Його будуть проводити експертні команди вже за новими правилами.
Якщо з поважних причин не змогли раніше пройти повторний огляд протягом 2022-2024 року, керуючись відповідною нормою в законодавстві:
Повторний огляд та оцінювання потрібно буде пройти:
Чоловікам 25-60 років з 2 або 3 групою інвалідності – до 1 листопада 2025 року;
Всім іншим пацієнтам – до 1 квітня 2026 року.
Винятки — неможливість повторного огляду через такі причини:
люди перебувають на територіях, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих територіях,
пацієнти з важкими порушеннями функцій організму (не мають кінцівки або якогось з парних органів, не чують або не бачать, мають онкологічне або психічне захворювання),
чинні військовослужбовці, працівники поліції та СБУ – для них статус інвалідності залишається чинним на період проходження військової служби та протягом 60 календарних днів з дати звільнення з військової служби.
Якщо ваші документи вже в МСЕК і призначена дата засідання у 2025 році.
У такому випадку справу буде передано до визначеного закладу охорони здоровʼя, де працюватимуть експертні команди. Розгляд справи відбудеться в день, який був призначений до цього МСЕК. При цьому обовʼязково повідомлять нову адресу, де відбудеться оцінювання.
Чи будуть чинні документи, в яких визначено потребу в постійному догляді для осіб з 1 або 2 групою інвалідності?
Якщо була встановлена тимчасова інвалідність (з зазначення терміну повторного огляду) з повторним оглядом у 2025 році, то видані документи МСЕК є чинними до проходження оцінювання. Відповідно ці ж документи можуть бути використані для поновлення документів щодо відстрочки в ТЦК та договорів про отримання відшкодування за надані послуги з догляду.
Люди, які вже мають статус інвалідності, отримуватимуть від держави всі встановлені пільги, відстрочки та виплати в повному обсязі, доки не настане попередньо визначений МСЕК термін повторного огляду. Люди з безстроковим статусом інвалідності не потребуватимуть проходження оцінювання, крім випадків власного бажання чи наявності відповідного рішення суду.
Зміни поки не стосуються дітей — процеси щодо інвалідності дітей також потребують змін, аби бути більш зручними та орієнтованими на пацієнта. Це заплановано наступним етапом, а наразі для дітей залишається чинна система, де статус інвалідності призначається за рішенням лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоровʼя.
За матеріалами МОЗУ
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!