Через масштабні корупційні схеми, розкриті в системі медико-соціальної експертизи, 30 грудня 2024 року президент підписав закон про її ліквідацію. З початку 2025 року функції МСЕК перебрали на себе експертні комісії, які тепер оцінюють стан здоров’я людини для встановлення інвалідності.
У 209 закладах охорони здоров’я на сьогодні створено більше тисячі експертних команд, в яких працюють понад 4, 5 тисячі лікарів-практиків. Кількість експертних команд надалі зростатиме.
Починаючи з другого кварталу 2025 року МОЗ оцінюватиме навантаження на експертні команди для розрахунку фінансування закладів охорони здоров’я, для оплатити роботи медиків, які стали частиною експертних команд.
Від МСЕК нова система отримує понад 1,3 млн справ разом з архівами, з них більше ніж 44 тисячі – це ті, які МСЕК мали розглянути в першому кварталі 2025 року, тепер їх розглянуть експертні команди.
Вже оцифровано понад 27 тисяч справ, поступово всі справи будуть внесені в електронну систему. На сьогодні до неї долучили понад 22 тисяч справ для першочергового розгляду.
• Встановлення інвалідності – визначення групи відповідно до функціональних обмежень.
• Зміна причини інвалідності – перегляд обґрунтування встановленого статусу.
• Повторне оцінювання – у разі завершення строку інвалідності чи зміни стану здоров’я.
• Оновлення рекомендацій – коригування реабілітаційної програми.
• Визначення втрати працездатності – встановлення відсотків втрати професійної спроможності.
• Продовження непрацездатності – оцінка потреби у продовженні тимчасової непрацездатності.
• Забезпечення транспортом – оцінка показань для використання авто чи електроскутера.
• Потреба в догляді – визначення залежності від сторонньої допомоги.
• Призначення реабілітаційних засобів – забезпечення технічними чи медичними виробами.
• Встановлення зв’язку з дитячими хворобами – для соціальних гарантій батькам дітей з інвалідністю.
Звернення до лікуючого лікаря. Лікар оцінює стан здоров'я пацієнта, проводить необхідні обстеження та, за потреби, формує направлення на оцінювання.
Лікуючий лікар допоможе обрати заклад з експертною командою відповідно до профілю захворювання.
Підготовка документів. Для проходження експертного оцінювання знадобляться:
- паспорт, РНОКПП (за наявності), військово-обліковий документ (за наявності);
- медичні документи, що підтверджують діагноз та в яких відображено актуальний стан здоров'я, зокрема документи про раніше встановлену інвалідність;
- документи, що засвідчують причини інвалідності (за наявності);
- інші документи за потреби.
Обрання форми проведення оцінювання. Форма обирається залежно від потреб та стану пацієнта з урахуванням низки критеріїв: очно, заочно, дистанційно - з використанням засобів телемедицини, або виїзною командою.
Направлення. Лікар вносить дані до електронної системи та допомагає обрати заклад для оцінювання експертною командою, формує електронне направлення.
Модерація справи. Документи на якісне оформлення перевіряє адміністратор закладу, після чого система автоматично визначає дату і час оцінювання.
Оцінювання експертною командою. Система має на меті забезпечити прозорість і об'єктивність процесу оцінювання. Дані лікарів і пацієнтів до моменту оцінювання будуть приховані.
Кожна справа розглядається індивідуально. Лікарі експертних команд використовують Міжнародну класифікацію хвороб для точного визначення діагнозу та порушень функціонування - проводять оцінювання стану здоров’я людини. Ухвалюють рішення про встановлення чи не встановлення інвалідності, продовження тимчасової непрацездатності тощо.
У разі встановлення або підтвердження інвалідності, особа отримує рішення та рекомендації, які є частиною індивідуальної програми реабілітації. У разі потреби експертна команда може направити на додаткове медичне обстеження. Така можливість дозволяється лише один раз, щоб не затягувати прийняття рішення.
Розгляд справи експертною командою повинен тривати не більше 30 днів.
Нові можливості під час оцінювання для пацієнта. Пацієнт отримує право самостійно здійснювати аудіо- чи відеозапис процесу оцінювання. Також можна залучити до розгляду справи уповноваженого представника, подавши відповідну заяву лікарю, який формує направлення.
Що отримає пацієнт? Людина отримає витяг із рішення експертної команди, а також рекомендації, які включаються до індивідуальної програми реабілітації (ІПР). Ці рекомендації стосуються потреб у медичній, соціальній, трудовій та освітній реабілітації.
Якщо особа не погоджується із висновками, рішення можна оскаржити через лікуючого лікаря або подати скаргу безпосередньо до Центру оцінювання функціонального стану особи. Зробити це можна протягом 40 календарних днів із моменту надсилання витягу з рішення експертної команди, що оскаржується, скаржнику, або його уповноваженому представнику в електронній, або ж паперовій формі.
Міністерство охорони здоров’я України забезпечує роботу гарячих ліній для підтримки громадян у межах реформи системи оцінювання повсякденного функціонування, яка замінює МСЕК.
Отримати консультацію можна щоденно з 8:00 до 20:00 за такими номерами:
0 800 505 201 — загальна гаряча лінія МОЗ із питань сфери охорони здоров’я.
0 800 60 20 19 — спеціалізована лінія з питань впровадження реформи МСЕК, нової системи оцінювання та роботи електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи.
У Сумській області для роботи експертних команд було визначено 10 медичних закладів. Ці лікарні відповідають за оцінювання повсякденного функціонування осіб та встановлення статусу інвалідності з 1 січня 2025 року.
Наразі МОЗУ надає такий перелік лікарень у Сумській області:
• Конотопська центральна районна лікарня ім. академіка Михайла Давидова
• Сумська обласна клінічна лікарня
• Шосткинська центральна районна лікарня
• Роменська центральна районна лікарня
• Лебединська центральна районна лікарня
• Буринська центральна районна лікарня
• Тростянецька центральна районна лікарня
• Середино-Будська центральна районна лікарня
• Охтирська центральна районна лікарня
• Кролевецька центральна районна лікарня.
Передбачається, що всі документи: довідки, акти, висновки, індивідуальні програми реабілітації, які були видані МСЕК до 31 грудня 2024 року, залишаються чинними та є підставами для отримання визначених законодавством гарантій, пільг, виплат, допомоги, відстрочок тощо.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!
З початку року на Сумщині запрацювали експертні команди оцінювання повсякденного функціонування особи. Нині такі команди діють у 10 медичних закладах...
З прийняттям нового законопроєкту проходження комісії щодо підтвердження статусу інвалідності значно спроститься і скоротиться, адже більшість процесів будуть оптимізовані та...