
Через військові дії доступ до медичних послуг значно ускладнений, особливо у прифронтових районах Сумщини. Саме тому мобільні бригади відіграють ключову роль у наданні життєво необхідної допомоги.
Мобільна гінекологічна бригада на Сумщині була створена на базі КНП Сумської обласної ради "Обласний клінічний перинатальний центр". До її складу входять акушери-гінекологи, лікар УЗД та кардіолог. Також виїзди підсилюють фахівцями терапевтичного профілю.
Прийом пацієнтів здійснюється у фельдшерсько-акушерських пунктах, амбулаторіях, пунктах здоров'я або безпосередньо в спеціально обладнаному автомобілі – залежноі від обставин. Для пацієнтів
Дати і час приїзду медиків координують та заздалегідь анонсують в громадах, щоб якомога більше жінок могли отримати допомогу або пройти профілактичні огляди.
У 2024 році мобільна бригада провела на Сумщині 205 виїздів та надала допомогу понад 5,5 тисячі жінок. З початку 2025 року вже здійснено понад 30 виїздів, під час яких отримали медичну допомогу понад 500 пацієнток. Про це повідомила Ольга Бутенко, регіональна медична координаторка мобільної бригади у Сумській області. Загалом, з моменту запуску ініціативи в 2022 році, медики допомогли більше ніж 9,5 тисячі жінок у найвіддаленіших куточках області.
Всього за час роботи проєкту медики провели майже 19 тисяч консультацій в Сумській області, забезпечуючи доступ до якісної медичної допомоги там, де вона найбільш необхідна. Окрім оглядів для виявлення гінекологічних захворювань популярними були медичні послуги з ведення вагітності.
У рамках візитів мобільної бригади жінки можуть пройти гінекологічний огляд, отримати консультації щодо планування сім’ї, контрацепції, профілактики інфекційних захворювань, допологового та післяпологового догляду. Також мобільна бригада надає підтримку постраждалим від гендерного та сексуального насильства. Завдяки сучасному обладнанню, зокрема портативному апарату ультразвукової діагностики, можливе проведення УЗД безпосередньо під час візиту.
Крім того, доступні електрокардіограма, цитологічне дослідження, експрес-тестування на гепатити B, С та ВІЛ.
Якщо пацієнтці необхідне додаткове обстеження чи госпіталізація, лікарі скеровують до спеціалізованих медичних закладів або профільних фахівців.
Оскільки в складі бригади є й терапевт, то скористатися послугами лікарів є можливість і чоловікам.
Треба зазначити, допомога пацієнтам надається безкоштовно - всі необхідні матеріали та розхідники фінансуються проектом.
Один із яскравих прикладів важливості роботи мобільних медиків стався у липні 2024 року в селі Обтово Кролевецької громади. 46-річна Світлана звернулася до лікарів з тривожними симптомами. Під час обстеження було виявлено критичний стан – лейоміому матки великих розмірів із геморагічним синдромом. Медики організували екстрену госпіталізацію, під час якої Світлані провели переливання крові, необхідне оперативне втручання та комплексне лікування.
Через вісім місяців, у березні 2025 року, мобільна бригада знову прибула до Обтова - на порозі амбулаторії лікарів зустрічала вже здорова Світлана, сповнена вдячності. Ця історія є переконливим доказом того, що своєчасне звернення до лікарів рятує життя.
Мобільні гінекологічні бригади працюють у рамках гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні, за фінансової підтримки Європейського Союзу, урядів Іспанії, Норвегії, Швеції, Ірландії та Австрії.
Загалом в Україні функціонує 28 таких бригад у 23 регіонах, зокрема у прифронтових областях. Діяльність у 12 регіонах координується найбільшою пацієнтською організацією України БО "100% Життя".
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!
Триває реформування медичної галузі України. Формування спроможної мережі медичних закладів – це черговий етап реформи, і він – не останній....
С 1 апреля наряду с «первичкой» государственные деньги «пойдут за пациентом» в учреждения, оказывающие специализированную медпомощь...
Частина з податків, що сплачує кожен українець, йде на фінансування охорони здоров'я і зокрема на закупівлю ліків....
Приемное отделение детской горбольницы, т.н. «лицо больницы», ремонтируют комплексно – с подъездами и стоянками. При этом изменятся логистика доставки больных...
Поликлиники отделили от больниц и объединили в два коммунальных некоммерческих предприятия...