На запитання рідних відповідали представник омбудсмена з дотримання прав людини в системі органів сектору безпеки й оборони Олександр Кононенко, представники Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, Об’єднаного центру СБУ, Проєкту «ПОШУК.ПОЛОН», Сумської ОДА, правозахисної організації «Медійна ініціатива за права людини».
Одне з ключових питань, порушених під час зустрічі, стосувалося механізмів пошуку та повернення цивільних заручників. Як наголосив Олександр Кононенко, ця проблема є досить складною, адже рф цинічно порушує Четверту Женевську конвенцію, згідно з якою цивільних заручників потрібно звільняти без будь-яких умов. Водночас такі перемовини з росією тривають, і українська сторона докладає всіх зусиль, аби зрушити це питання з місця.
Також найближчим часом буде підписана постанова Кабінету Міністрів України щодо розширення повноважень Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими в частині створення окремої робочої групи, яка займатиметься питаннями повернення з росії й тимчасово окупованих територій затриманих цивільних громадян України.
Окрім цього, Олександр Кононенко нагадав громадянам України, які розшукують родичів, порядок звернення до державних та правоохоронних органів України для того, аби їх віднайти. Крім того, поінформував, що в Україні запрацював Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
Зі свого боку, представник Проєкту «ПОШУК.ПОЛОН» розповів родичам цивільних заручників про особливості надання правової допомоги та алгоритм звернення до них, аби допомогти в пошуку їхніх близьких.
Також під час зустріч були порушені питання соціального захисту таких сімей як на державному, так і на місцевому рівнях. Представниця Сумської ОДА надала інформацію щодо фінансової, а також психологічної підтримки родинам цивільних заручників.
Водночас рідним розповіли про грошові виплати, на які вони можуть розраховувати від держави. А у випадку порушення їхніх прав порадили звертатися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Офіс Омбудсмана має успішні кейси щодо поновлення прав родичів цивільних заручників, зокрема, в поверненні гарантованих державою виплат.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!