Забезпечення українського мовлення на прикордонній Сумщині є питанням національної безпеки і тому пріоритетним для місцевої влади, особливо в умовах гібридної війни. Тому головною темою обговорення стало будівництво додаткових веж на прикордонних територіях Сумщини.
Технічний директор Концерну РРТ Сергій Семерей повідомив, що з державного бюджету передбачено кошти на будівництво 9-ти веж в Україні, серед них – дві на Сумщині. Вони можуть бути побудовані Концерном уже через пів року і надалі використовуватимуться для встановлення на них радіо- і телепередавачів.
Лариса Якубенко запропонувала визначити територіями для будівництва веж на прикордонні – Дружбівську і Краснопільську територіальні громади, які перебувають у зонах так званих білих інформаційних плям.
Керівник апарату Сумської ОВА Ігор Кальченко запевнив, що обласна адміністрація буде всіляко сприяти Концерну РРТ у вирішенні питань відведення земельних ділянок під будівництво веж і забезпечуватиме ефективну комунікацію між Концерном та громадами, на території яких триватиме будівництво.
Член Національної ради Максим Онопрієнко поінформував, що медіарегулятор зі свого боку замовить прорахунок частот і максимально пришвидшить видачу телерадіокомпаніям тимчасових дозволів на мовлення на цих територіях.
Для відновлення мовлення Суспільного мовника на аналогових передавачах необхідні додаткові кошти. НСТУ з Концерном РРТ цією проблемою вже займаються – вони звернулися до профільного комітету Верховної Ради з проханням віднайти кошти для аналогового мовлення. Максим Онопрієнко порекомендував керівництву Сумської ОВА долучитися до цього звернення, щоб пришвидшити розгляд питання.
Також під час наради йшлося про збільшення потужності передавачів, які задіяні для телерадіомовлення на Сумщині. Враховуючи експансію російських пропагандистських каналів на територію області, Національна рада звернулася до ДП «УДЦР» щодо визначення можливості збільшення потужностей передавачів, із яких здійснюється українське мовлення на Сумщині. За інформацією Максима Онопрієнка, згідно з попередніми розрахунками електромагнітної сумісності є можливість для збільшення потужності для 51% передавачів, у тому числі для 5-ти частот, на яких працюють місцеві телерадіоорганізації, і 10-ти частот Суспільного мовника. Національна рада поінформувала листами власників ліцензій і радіообладнання про можливості збільшення потужності передавачів. Проте в умовах воєнного стану в Україні остаточне рішення щодо можливості збільшення потужності передавачів АЗМ може бути ухвалене тільки після надходження відповідних замовлень від власників радіообладнання, проведення детальних розрахунків ЕМС та погодження з Генеральним штабом Збройних сил України.
У цьому контексті Лариса Якубенко повідомила, що два місцевих мовники готові працювати на передавачах зі збільшеною потужністю. Проте, наголосив Максим Онопрієнко, за попередніми розрахунками витрати на трансляцію програм зростуть для них майже на 60%. Тому місцевим мовникам потрібна підтримка з боку громад, на території яких вони провадять діяльність.
Також було повідомлено, що відповідно до отриманих Національною радою дозволів на тимчасове мовлення Суспільний мовник вже розпочав вести мовлення зі збільшеною потужністю передавачів у селі Новій Слободі Конотопського району («Українське радіо») та у місті Шостці («Радіо Промінь»). Крім того, подали документи на погодження з ДП «УДЦР» і Генеральним штабом ще 4 мережевих радіостанції, які мовлять на Сумщині.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!