![](http://dancor.sumy.ua/sites/dancor.sumy.ua/files/imagecache/468x310/images/articles/465576/screenshot_118.jpg)
Від природи він був обдарований голосом виняткової краси й неймовірно широкого діапазону, мав унікальну музичну пам'ять. У посланні ЮНЕСКО до 100-річчя з дня народження видатного вокаліста зазначено: «Величний бас Бориса Гмирі визнаний як унікальний феномен що належить не тільки Україні, але і світовій культурі в цілому…»
Борис Гмиря народився в Лебедині 5 серпня 1903 року у багатодітній родині.
З 11 років почав працювати і лише у 27 років отримав атестат про середню освіту. З відзнакою закінчив Харківський інженерно-будівельний інститут, а згодом, також з відзнакою, - Харківську консерваторію. У 1939-1957 роках був солістом Київського театру опери і балету ім. Т. Г. Шевченка. Під час ІІ Світової війни вимушено залишився на окупованій території, що трагічно вплинуло на його подальше життя. У 1960-х роках, після звільнення з театру, багато гастролював з сольними концертами по Україні та за кордоном.
Свою громадянську позицію, відданість і любов до України Борис Гмиря виражав через мистецтво. Українську пісню, романс чи оперну партію він завжди виконував на найвищому рівні. Першим підготував концертну програму з музичних творів на вірші Тараса Шевченка.
Митець не полишав зв’язків зі своєю малою батьківщиною. У травні 1939 року приїздив до Лебедина з концертом для земляків. У статті «Про рідне моє» він згадував: «Сумщина, Лебедин, рідні місця. Рідна земля, що має свій особливий запах і так хвилює душу, щемить серце…». Співак регулярно листувався зі школярами з Лебедина – членами клубу любителів класичної музики, а в жовтні 1965 р. приїздив з концертом до рідного міста. Згодом у своєму щоденнику він напише: «24.Х. Лебедин. Концерт у Будинку культури (запрошення розподіляли по підприємствах). Було дуже людно: на 450 місць – 650 чоловік». Раніше, у травні 1965 р., відбувся його сольний концерт у Сумах.
Борис Романович залишив після себе велику вокальну та науково-мистецьку спадщину, упорядницею та берегинею якої стала його дружина Віра Августівна. Зокрема, за її ініціативи та безпосередньої участі у Лебедині створена меморіальна музейна експозиція.
У Сумському обласному краєзнавчому музеї зберігаються платівки і компакт-диски з записами вокальних творів Гмирі, а також щоденники, статті, спогади, листи співака, упорядковані і видані стараннями його дружини. На виставці до Дня Незалежності України відвідувачі можуть ознайомитися з комплексом матеріалів, присвячений видатному земляку, повідомили в управлінні культури ОДА.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!