![](http://dancor.sumy.ua/sites/dancor.sumy.ua/files/imagecache/468x310/images/articles/446002/55b4f06af9ff3b1f.jpg)
До повномасштабної війни, розповідає екскурсоводка Яна Тарасюк, за майже 40 років існування музею, назбирали понад 1000 експонатів. 26 лютого, коли російська техніка вже була в селі, вирішили рятувати найцінніше, йдеться в сюжеті Суспільного.
"Ми не розуміли чи це будуть скидати бомби, чи це будуть просто грабувати.Ми, можна сказати, кущами, з чоловіком і його товаришем приїхали, що могли вивезти, що помістилось нам в машину, ми просто зібрали і вивезли, та закрили музей", - говорить вона.
Втім, розповідає Яна, пізніше згадала про плакат, який залишився в музеї, де були з
азначені понад 80 імен боромлян – учасників АТО. Аби не видати чоловіків окупантам, попросила його забрати голову громади – Василя Романіку. Нині у музеї про нього нагадує відламана смуга.
"Повідривав, сховав і вирішив проїхати вуличками. Вони як раз ходили, як виявилось. Я сховав між металом, засунув, думаю: палити жалко. Головне, що вони не були любителями історії, були б любителями історії – зайшли б музей. Ключове слово, в окупації ми не втратили основне, що може втратити людина – свободу", - говорить він.
Повернулися до музею одразу після звільнення села - 27 березня.
"Ми підійшли до музею і він закритий, ми оббігли його кругом, з побоюванням, бо заміновано багато. Ми подивилися – чоловіки сказали: ні, немає ніяких розтяжок і розуміємо, що в нього ніхто не заходив", - згадує Яна Тарасюк.
Тоді це було єдине вціліле адміністративне приміщення у селі.
Сюди почали звозити гуманітарну допомогу.
Також люди почали приносити до музею те, що пов`язане вже із сучасною війною.
На одній з полиць - хлібина, яку зберегли з окупації. Родина Верещаг, яка привозила хліб, була розстріляна російськими військовими. Чоловік – помер, жінка – була поранена.
"Це "хліб ціною життя", я назву обов’язково цю хлібинку, тому що саме ціною життя, ризикувавши – привезли його іншим людям хліб. Ми його так засушили і будемо показувати дітям, що не тільки Друга світова війна принесла такі страшні наслідки, а й сучасна війна", - говорить жінка.
Також вона показує новий експонат - пляшку алкогольного напою, на якому напис - виготовлено в ДНР.
"І такі страшні знахідки – це звісно – уламки. Це так виглядає смерть, смерть нашої нації. У селі Жигаловка, наприклад, вони (російські військові - ред.) забули дуже багато шоломів, надзвичайно багато. І тоді ось цікавий експонат – їхній шолом із тирсоплити. Кого він захистив – сподіваюсь, що нікого", - розповідає екскурсоводка.
Мають в музеї й офіційні документи, які залишили після себе російські солдати - "путьові листи з печатками".
Саме приміщення музею вціліло, та вибуховою хвилею вибило вікно і пошкодило стелю. Повноцінну роботу, говорить пані Яна, вже з новими експонатами, сподіваються відновити навесні 2023 року.