«Топовим» винаходом для боротьби з поширенням коронавірусу, безперечно, можна вважати відеокамеру з функціями тепловізора. Раніше такі камери відеоспостереження застосовувалися лише для охорони важливих або погано освітлених об'єктів в темну пору доби.
Але виробники «трошки» доопрацювали свої технології, навчивши відеокамери не лише визначати в натовпі людей із підвищеною температурою, але й дистанційно вимірювати її з точністю до десятих градуса за долі секунди. Ці рішення миттєво отримали популярність і визнання в найширших колах споживачів, від великого бізнесу до державних установ.
Сьогодні камери відеоспостереження з тепловізорами «стоять на варті», точніше, на вході сотень тисяч закладів масового відвідування різного типу по всій планеті, допомагаючи вчасно виявити потенційних хворих.
З початком пандемії контактні способи ідентифікації особи за допомогою відбитків пальців та долонь, карток, пін-кодів, тощо стали стрімко втрачати популярність. Це зрозуміло, адже будь-яка поверхня, якої торкнулася велика кількість людей, мимоволі перетворюється на потенційного носія коронавірусу.
Контактне обладнання для ідентифікації та авторизації почало стрімко замінюватися на безконтактне. І тут системи відеоспостереження також стали в нагоді. Точніше – системи відеоспостереження з програмним забезпеченням для розпізнавання облич, малюнки сітківки ока та інших індивідуальних фізичних особливостей.
На сьогодні вдалося настільки вдосконалити технології, що «інтелектуальне» ПЗ за допомогою об'єктива камери відеоспостереження точно розпізнає особу навіть у захисній масці (звісно, якщо особа внесена до спеціальної бази даних). Одним з таких яскравих прикладів стала інноваційна технологія FaceMaskDetection від відомих компаній з розробки рішень для відеоаналітики та відеоспостереження – HanwhaTechwin та a2 Technology.
До речі, про «розумні» системи відеоспостереження. Сьогодні мало кого здивуєш словосполученнями «штучний інтелект» або «глибоке навчання». Донедавна ці технології відеоаналітики широко використовувалися для вивчення особливостей поведінки покупців, оцінки якості обслуговування, виявлення ризиків у сфері безпеки, попередження та вирішення конфліктних ситуацій, розслідування правопорушень та подібних речей.
Боротьба з COVID-19 внесла свої корективи в системи. Тепер системи відеоспостереження на основі «інтелектуальних» відеокамер та ПЗ використовуються для підрахунку кількості відвідувачів різноманітних закладів, відслідковування соціальних контактів потенційних носіїв вірусу. А також для контролю дотримання соціального дистанціювання та інших норм безпеки під час пандемії.
А далі залишається сподіватися, що вчені не підведуть і винайдуть нарешті дієві ліки (чи вакцину) від коронавірусу. І не варто переживати, що внесені зміни в технології та системи відеоспостереження стануть не потрібні. Вони просто повернуться в звичний режим роботи. Всі згадані рішення цілком придатні для сфер людської діяльності, де й раніше широко застосовувалися системи відеоспостереження. А саме – для дистанційного відеомоніторингу й відеоаналітики виробничих процесів, контролю і керування доступом у сферах бізнесу, маркетингу та охорони.
®