Депутати Верховної Ради розглянули законопроєкт на сесії 4 грудня, він набрав 213 голосів "за”, що недостатньо для ухвалення. Водночас 229 обранців підтримали пропозицію направити документ на повторне друге читання.
Семеро депутатів з Сумської області від партії "Слуга народу" підтримали цей законопроєкт під час голосування у Верховній Раді 4 грудня. Серед них: Михайло Ананченко, Ігор Васильєв, Микола Задорожній, Максим Гузенко, Анна Колісник, Тетяна Скрипка та Андрій Швачко.
Ігор Молоток від партії "За Майбутнє" утримався від голосування, а Олександр Качура ("Слуга народу") взагалі не брав участі в голосуванні.
Законопроєкт №10242 викликав широку критику серед журналістів та правозахисників, оскільки він може обмежити свободу слова та ускладнити розслідування корупційних схем. Особливо тривожить можливість засудження до 8 років ув'язнення за розголошення інформації, яка може свідчити про корупцію і яка по суті є у вільному доступі — у публічних реєстрах.
Депутати, які підтримали цей законопроєкт, пояснили своє рішення різними аргументами. Однак, більшість експертів вважають, що цей закон може бути використаний для переслідування журналістів та обмеження доступу громадськості до важливої інформації.
Голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин запропонував зняти законопроєкт з розгляду та розробити новий, який би враховував права журналістів та викривачів корупції. Він також зазначив, що законопроєкт №10242 схожий на російське законодавство, яке обмежує свободу слова.
Законопроєкт був відправлений на повторне друге читання. Доля цього законопроєкту буде залежати від подальших обговорень та рішень депутатів.
Юрій Ніколов, співзасновник і редактор «Наших грошей», так прокоментував Детектор медіа цей законопроєкт:
“Я точно розумію, проти кого цей закон — проти джерел, які допомагають журналістам висвітлювати польоти Татарова в Москву й ескапізм «батальйону Монако». А також проти джерел, які допомагають журналістам стежити за потоками грошей і зливанням кримінальних проваджень.
І так — збільшення покарання за цією статтею до 8 років дозволить татарівським силовикам застосовувати прослуховування та стеження щодо найкращих розслідувачів України. Якщо і коли будуть вибори — це дозволить владі закрити останні точки спротиву корупції.
Це екзистенційна загроза. Я не жартую”.
Ігор Васильєв: “Учора був комітет в перерві засідання, всі спірні норми були прибрані з цього законопроєкту”.
Микола Задорожній: “Доступ до інформації потребує додаткових заходів безпеки, як мінімум зараз, під час війни!
Не вважаю, що даний законопроєкт закриває свободу слова, так є ризики обмеження, зокрема так званих журналістів-розслідувачів, але є і підстави вважати, що такі розслідування можуть мати замовний характер і можуть нести загрози державі! Маю думку, що після прийняття такого закону, такі розслідування будуть і надалі проводитись, тільки стануть більш цивілізованими!
Закон наразі не прийнятий, і загалом підтримую перше читання і додаткові консультації, щодо мінімізації ризиків!”
Чекаємо і на інші коментарі. Запити були розіслані...
• Ця стаття стала можливою за підтримки програми “Голоси України”, яка є частиною Ініціативи Ганни Арендт і реалізується Європейським центром свободи преси та медіа та спрямована на підтримку українських медіа. Програма не впливає на редакційну політику, а даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!
День журналиста: как изменилась ситуация со свободой слова в столице и провинции и чего ждать дальше... 9