У серпні споживча інфляція в Україні досягла 7,5% у річному вимірі, зростання зумовлене погіршеними врожаями та зростанням витрат на сировину і енергію. Проте інфляційні очікування залишаються стабільними. У найближчі місяці тиск на ціни збережеться, але в 2024 році очікується сповільнення інфляції до цілі 5% завдяки виваженій монетарній політиці НБУ.
Міжнародні резерви України перевищили 42 млрд доларів, що забезпечує стабільність валютного ринку. Державний бюджет на 2024 рік передбачає значні витрати через російську агресію, з дефіцитом понад 19% ВВП. Фінансування планується за рахунок зростання доходів, міжнародної допомоги та внутрішніх запозичень.
Ключовими ризиками для економіки залишаються війна та її вплив на бюджет. Водночас є позитивні сценарії, зокрема, можливості з міжнародної підтримки та відновлення економіки. НБУ вирішив зберегти облікову ставку на рівні 13%, щоб підтримувати інтерес до гривневих заощаджень.
З 20 вересня 2024 року знижуються ставки за депозитними сертифікатами та кредитами рефінансування. НБУ також підвищить нормативи обов’язкового резервування, що має збільшити гнучкість банків і стимулювати попит на ОВДП.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!
Упродовж останніх місяців інфляція очікувано пришвидшилася
У серпні споживча інфляція зросла до 7,5% у річному вимірі, що було близьким до липневого прогнозу НБУ. Фундаментальний ціновий тиск, вимірюваний показником базової інфляції, також посилювався (6,5% p/p). Зростання споживчих цін зумовлювалося впливом гірших цьогорічних врожаїв, збільшенням витрат бізнесу на продовольчу сировину, енергію й оплату праці, а також ефектами від послаблення обмінного курсу гривні в попередні місяці. Однак інфляційні очікування залишалися доволі стійкими.
Тиск на ціни зберігатиметься найближчим часом, проте в наступному році інфляція сповільниться
Інфляція помірно зростатиме в найближчі місяці через розширення сукупного попиту внаслідок бюджетних видатків, збільшення витрат бізнесу на оплату праці та електроенергію, підвищення акцизів. Однак виважена монетарна політика НБУ та зменшення зовнішнього цінового тиску сприятимуть поступовому сповільненню інфляції та її поверненню до цілі 5% упродовж наступних років. Для досягнення цілі НБУ, зокрема, підтримуватиме контрольовану ситуацію на валютному ринку.
Міжнародні резерви утримуються на достатньому рівні для забезпечення стійкості валютного ринку
У серпні Україна отримала значний обсяг міжнародної фінансової допомоги, водночас інтервенції НБУ з продажу валюти суттєво зменшилися на тлі скорочення чистого попиту на валюту з боку бізнесу та населення. У результаті станом на початок вересня міжнародні резерви України перевищили 42 млрд дол. США.
Досягнення угоди на рівні персоналу щодо п’ятого перегляду програми розширеного фінансування з МВФ у вересні стало ще одним позитивним сигналом щодо збереження достатніх обсягів зовнішньої допомоги та подальшого забезпечення макрофінансової стійкості. З огляду на це та на достатній інструментарій НБУ зберігатиме високу здатність підтримувати стійку ситуацію на валютному ринку, запобігати надмірним курсовим коливанням та забезпечувати рух курсу в обидва боки.
Міжнародна фінансова підтримка та заходи з мобілізації внутрішніх ресурсів мають допомогти уряду профінансувати дефіцит бюджету без звернення до емісійних джерел фінансування
Російська агресія й надалі зумовлює значний тиск на державні фінанси. Ураховуючи необхідність істотних витрат на обороноздатність, бюджетні видатки на 2024 рік суттєво збільшено. У проєкті державного бюджету на 2025 рік передбачено, що видатки залишаться значними – бюджетний дефіцит перевищуватиме 19% ВВП.
Фінансування видатків бюджету передбачається за рахунок подальшого нарощування бюджетних доходів, фінансової підтримки від міжнародних партнерів та збільшення внутрішніх запозичень від продажу ОВДП завдяки зусиллям уряду та сприянню з боку НБУ. Це дасть змогу мобілізувати необхідні ресурси та уникнути повернення до емісійного фінансування на прогнозному горизонті.
Ключовим ризиком для інфляційної динаміки та економічного розвитку залишається перебіг повномасштабної війни
Швидкість повернення інфляції до цілі 5% і стійкість економічного розвитку України значною мірою залежатимуть від характеру і тривалості війни.
До кінця 2024 року інфляція зросте до 9,7%, але знизиться до 6,9% у 2025 році, і досягне 5% у 2026....
У вересні кількість учасників небанківського фінансового ринку зменшилася з 946 до 926. Кількість банків залишилася на рівні 62....
За даними Держслужби статистики, у вересні споживчі ціни зросли на 1,5% (до серпня 2024 року), з початку року – зросли...
Національний банк України (НБУ) опублікував Основні засади монетарної політики на середньострокову перспективу, які визначають цілі, завдання та принципи монетарної політики...
За даними Держслужби статистики, у серпні споживчі ціни зросли на 0,6% (до липня 2024 року), з початку року – зросли...