
Таке вже було. У 2022 році, коли місто ще було в окупації і трохи після неї комунальний транспорт їздив безкоштовно, поки приватний ще трохи оговтувався і взагалі не їздив. Майже 2 місяці послуги для тоді ще сумчан надавали безоплатно. Але тоді швидко цю лавочку прикрили.
Дослівно з його телеграм-каналу: “Сьогодні провів апаратну нараду офлайн, де порушив питання безкоштовного громадського транспорту в нашому місті.
Будемо направляти звернення до Сумської міської військової адміністрації.
Я наполягаю на впровадженні безкоштовного громадського транспорту, адже в місті перебуває велика кількість внутрішньо переміщених осіб, а також військових”.
Тут він пише про громадський транспорт, в який очевидно входить і комунальний (автобуси і тролейбуси КП “Електроавтотранс”) і приватний (маршрутки, які офіційно з отсаннього конкурсу 2017 року називаються автобусами).
У пресслужбі мерії його слова підкорегували так:
“В. о. міського голови Артем КОБЗАР під час щопонеділкової апаратної наради повідомив, що ініціюватиме перед керівництвом Сумської МВА запровадження безоплатного проїзду в міському комунальному громадському транспорті для всіх категорій пасажирів.
Раніше Артем Кобзар доручив керівнику КП «Електроавтотранс» провести розрахунки щодо обсягів додаткового фінансування, яке може знадобитися з бюджету громади для реалізації цієї ініціативи. За словами директора підприємства Івана Коренева, впровадження безплатного проїзду потребуватиме ще приблизно 40 млн грн на рік.
З огляду на ці дані, очільник громади заявив, що звертатиметься до керівництва Сумської МВА з пропозицією виділення додаткових коштів для забезпечення безоплатного проїзду в комунальних автобусах і тролейбусах.
За словами Артема Кобзаря, таке рішення особливо важливе з урахуванням значної кількості внутрішньо переміщених осіб, які мешкають у Сумах та потребують підтримки. Він наголосив, що безоплатний проїзд може суттєво полегшити їхнє фінансове навантаження та сприяти покращенню соціального захисту вразливих категорій населення”.
Що цікаво, нині безоплатним проїздом в комунальному транспорті користуються пенсіонери і школярі, при чому останнім необхідно возити із собою учнівські квитки саме сумських шкіл. Бо комунальне підприємство не хоче возити чужих школярів, які могли опинитися у їхньому автобусі чи тролейбусі.
На це в той же день відреагували в Сумській міській військовій адміністрації, що означає тільки те, що про ініціативу мерії і про відповідь на неї було домовлено заздалегідь.
Як повідомив начальник МВА Сергій Кривошеєнко (дослівно): “Сумська міська військова адміністрація підтримує таку ідею і готова знайти фінансування в бюджеті громади шляхом перерозподілу інших видатків (крім захищених) по головним розпорядникам коштів.
Сумчанам (саме так називає жителів міста легіонер з Донеччини — Ред.) слід розуміти, що для фінансування роботи комунального транспорту, а саме відшкодування різниці проїзду в тролейбусах та автобусах, а також відшкодування безкоштовного проїзду пільгових категорій громадян, з бюджету громади передбачено додаткове фінансування 160 млн грн КП «Електроавтотранс». Приблизний прибуток від проїзду комунального підприємства – 40 млн грн на рік. Тобто безкоштовний проїзд обійдеться громаді в 200 млн грн на рік, з урахуванням тієї кількості транспортних засобів, що є на зараз.
Згідно з планами обласної військової адміністрації та міської військової адміністрації, планується поповнення та розширення парку автобусів на 35 нових машин та 10 гуманітарних, що потребуватиме додаткових коштів на обслуговування.
Крім того, у міської військової адміністрації є пропозиції щодо покращення роботи КП «Електроавтотранс» та оптимізації його видатків, що може зменшити суму дофінансування.
Вважаємо за необхідне обговорити ці питання з сумчанами, отримати їхню думку та ухвалити спільне рішення”.
У багатьох виникло питання, про які мільйони йдеться. Досить 40, чи необхідно всі 200?
Нині міський бюджет компенсує КП “Електроавтотранс” 160 млн грн за пільговиків — пенсіонерів та школярів плюс за проїзд платних пасажирів, адже сум’яни платять по 8 грн за поїздку, а тариф — 15 грн уже півтора роки.
Тож здавалося, на 25% більше? Не так уже й багато. Але все ж таки на 40 млн грн можна було б витратити на оборону більше...
Крім того, чомусь міська влада мовчить про те, що “Електроавтотрансу” нічим платити за кредитами Європейському банку реконструкції та розвитку за тролейбуси, куплені в кредит ще до війни. Міська влада мовчить, а ось керівництво комунального перевізника ні.
Адже буквально минулого тижня на засіданні постійної депутатської комісії з питань у тому числі транспорту представник КП “Електроавтотранс” про це казав. Він озвучив депутатам катастрофічний стан речей: через значне зменшення пасажиропотоку (з 2021 року), підприємство не спроможне виплачувати Європейському банку кредит (наразі 200 млн грн) за вже поставлені в 2019 році тролейбуси. Іншими, словами, без багатомільйонних вливань з міського бюджету, комунальний транспорт може зупинитись у будь-який момент.
Крім того, комунальне підприємство хоче компенсацію не за кожного пасажира, а за кожен кілометр. Навіть коли тролейбус чи автобус ввечері возить повітря, бюджету доведеться за це платити...
Журналісти Данкор онлайн дізналися думку експертів з цього приводу
Максим Корнієнко, керівник ГО “Місто розумних”:
- Він у нас і так "безкоштовний" на 150 млн зараз з купою пільг та компенсацією різниці в тарифах. Ще пара десятків мільйонів особливої ролі не зіграє.
Я вважаю, що з бюджету кошти мають виділятися на розвиток транспорту, а не на популістичні рішення... Зараз же в нас у програмі розвитку пасажирського транспорту щось про розвиток в сумі (ремонти, закупівля, дослідження, є-квиток) загалом десь так на чверть, а три чверті - це тупо кошти в трубу. то ж по повному безкоштовному проїзді нічого особливо не зміниться.
Саме по собі це рішення не є спонтанною зрадою, якщо розуміти поточну ситуацію, що триває вже не один десяток років.
Чи це популізм? Так - популізм (але не більший ніж зараз зі 100500 необов'язкових пільг та компенсацій).
Чи це утопія? Ні - це абсолютно реальні річ (і навіть логічна, якщо відслідковувати прогресію зростання суми компенсацій “Електроавтотрансу” з міського бюджету).
Чи це потребує купи додаткових коштів? Ні - бо сума витрат на підтримку діяльності КП і так величезна (а додаткові пара десятків мільйонів до півтори сотень і так діючих - це небагато. Плюс до того можна зменшити супутні витрати КП на облік оплат, на кондукторів, контролерів тощо).
Чи можна було більш ефективно використовувати бюджетні кошти замість цих всіх компенсацій? Безумовно - так (і мова як проти монетизацію пільг, так і про безпосередній розвиток пасажирського транспорту).
Андрій Васін, представник руху урбаністів Сумщини:
- Якщо стисло - це затятий популізм.
Детальніше це виглядає так: безоплатний проїзд не вирішить тих питань, які є у комунального перевізника. Обслуговування рухомого складу потребує чимало грошей. Є сумніви, що безоплатний проїзд покриє витрати перевізника, оскільки витрати з кожним роком ростуть. Як наслідок, ці 200 мільйонів можуть стати і 300 мільйонів гривень. Бюджет Сумської громади не є бездонною бочкою, плюс у громаді є інші проблеми, які теж потребують вирішення.
Якщо місто введе безоплатний проїзд то доведеться забрати гроші з першочергових проблем, а це не є добре, бо тоді витрати підуть з невирішених питань на безоплатний проїзд. Таким чином невирішені проблеми будуть накопичуватися і створювати неприємні ситуації. Це явно не те, що треба для нашої громади.
Якщо розглядати приклади введення безоплатного проїзду, в Україні, то картина така:
а) Конотоп скасував безоплатний проїзд у трамваях і тепер проїзд коштує 15 грн, бо грошей на безоплатний проїзд не вистачило;
б) Харків, місто втратило величезну кількість громадського транспорту. На тих маршрутах, що залишилися - величезні інтервали, тривале очікування на зупинці і неможливість нормально зайти в транспортний засіб.
Таке точно не треба нашому місту, де вже комунальний перевізник обслуговує маршрути з величезними інтервалами.
Ірина Крячко, колишня прессекретарка КП “Електроавтотранс”:
- Боюсь, в результаті розвалять КП... Бо, окрім надання послуг, ще треба передбачати ремонт транспортних засобів, амортизацію, закупівлю деталей, зарплатню працівників та багато іншого. Рішення популістське, яке спрямоване тільки на "нарощування" аудиторії... Моя суб'єктивна думка. Відчуваю, що після того, як спливе термін контракту служби у ЗСУ, повертатися буде просто нікуди. А ще близько 500 працівників КП просто залишаться безробітними, бо "Електроавтотранс" роблять банкрутом... Прикро...
• Ця стаття стала можливою за підтримки програми “Голоси України”, яка є частиною Ініціативи Ганни Арендт і реалізується Лабораторією журналістики суспільного інтересу спільно з Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини. Програма не впливає на редакційну політику, а даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!