
Під час пресбрифінгу Правління Національного банку України було представлено ключові показники економічного розвитку країни та монетарних рішень. Ось основні висновки:
Інфляція
У 2025 році інфляція, ймовірно, зростатиме в першій половині року та досягне піку в другому кварталі. Проте з середини року почнеться поступове зниження, і на кінець 2025 року вона сповільниться до 8,4%. У 2026 році очікується досягнення цільового рівня інфляції – 5%.
Цьому сприятимуть ефективна монетарна політика НБУ, зростання врожаїв, поліпшення ситуації в енергетиці, скорочення фіскального дефіциту та стабільний зовнішньоекономічний фон.
Економічне зростання
Попри наслідки війни, економіка продовжить відновлюватися. У 2024 році реальний ВВП зріс на 3,4%, що нижче за попередні прогнози. У 2025 році очікується зростання на 3,6%, а в 2026–2027 роках – пришвидшення до близько 4%. Однак темпи залишатимуться обмеженими через безпекові ризики та складну ситуацію на ринку праці.
Міжнародна підтримка
У 2025 році Україна має отримати 38,4 млрд доларів США зовнішнього фінансування. Це забезпечить беземісійне фінансування бюджетного дефіциту та стабільність на валютному ринку.
Валютна політика
Національний банк продовжуватиме вживати заходи для захисту гривневих заощаджень від інфляції, знижуючи тиск на валютний ринок. НБУ зможе компенсувати структурний дефіцит валюти та згладжувати коливання курсу. Це сприятиме стабільності валютного ринку та досягненню інфляційної цілі у 5% у середньостроковій перспективі.
Ключові ризики
Основним викликом для економіки залишається повномасштабна війна. Також зберігаються ризики зменшення обсягів міжнародної допомоги та несприятливих зовнішньоекономічних тенденцій через геополітичну напруженість і фрагментацію світової торгівлі.
Позитивні сценарії
Серед можливих позитивних чинників – посилення міжнародної підтримки, зокрема використання заморожених російських активів для відновлення України, а також досягнення справедливого та тривалого миру завдяки зусиллям міжнародної спільноти.
Ці прогнози демонструють прагнення НБУ забезпечити стабільність економіки навіть у складних умовах, спрямовуючи зусилля на відновлення та довгострокову стійкість.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!
Національний банк України ухвалив рішення про відкликання банківської ліцензії в Акціонерного товариства "Банк "Портал" та виключив його з Державного реєстру...
На спецрахунок, який Національний банк відкрив для підтримки сил оборони 24 лютого 2022 року, в минулому році надійшло майже 16...
У 2024 році курс гривні до долара на кінець року склав 42,04 грн/дол, а середній за рік – 40,15 грн/дол,...
Національний банк України визначив регламент роботи системи електронних платежів НБУ та порядок роботи банківської системи України в період завершення 2024...
У вересні кількість учасників небанківського фінансового ринку зменшилася з 946 до 926. Кількість банків залишилася на рівні 62....