
Проте, на тлі низької бази порівняння минулого року (у першому кварталі якого фіксувалося суттєве зниження цін виробників), промислова інфляція у річному вимірі продовжила прискорюватися, досягнувши у січні 32,5% (до січня 2024 року). Про це пише Данило Гетманцев.
Найбільше ціни виробників (до січня 2024 року) зросли у таких галузях промисловості:
Постачання електроенергії, газу, пари (+53%).
Виробництво фармацевтичних продуктів (+35,9%).
Виробництво харчових продуктів (+20,6%).
У найближчі два місяці річна промислова інфляція продовжить прискорюватися до 40%, зумовлюючи тиск на споживчі ціни (як прямо, через вартість сировини, що впливає на ціни на продукти харчування, ліки та інше, так і опосередковано, через вартість оплати праці та енергоресурсів, які закладаються у собівартість).
Повномасштабна війна, що триває три роки, об'єктивно перетворюється на постійний проінфляційний фактор. На макрорівні цей вплив проявляється через значний подвійний дефіцит бюджету (близько 24% ВВП, без урахування грантів) та зовнішньої торгівлі (рахунку поточних операцій, близько 7% ВВП), який покривається за рахунок міжнародної допомоги. На мікрорівні – через зростання витрат бізнесу на енергозабезпечення, оплату праці, логістику тощо.
Наразі ситуація контрольована: є повне покриття потреби у бюджетному фінансуванні на 2025 рік і частину наступного року, достатні міжнародні резерви для підтримки стабільності обмінного курсу. З точки зору макрофінансової стабільності, фінансова ситуація об'єктивно краща, ніж на початку повномасштабного вторгнення.
Однак, вірно й те, що ми входимо в період найбільшої турбулентності з березня 2022 року. Доки така невизначеність триватиме, необхідно запровадити жорстку військову цензуру непріоритетних бюджетних видатків (неефективні програми підтримки, капітальні видатки, які можуть зачекати, утримання органів влади), посилити детінізацію за всіма напрямками фіскальної та фінансової політики (ресурс якої тільки у податковій сфері становить +4 млрд доларів додаткових надходжень до бюджету), вжити заходів для скорочення зовнішньоторговельного дефіциту та тіньового відтоку капіталу, що загалом сприятиме економії міжнародних резервів країни.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!
Головне управління статистики у Сумській області повідомляє про цінову ситуацію на споживчому ринку Сумської області у лютому 2025 року....
У лютому 2025 року річна інфляція в Україні зросла до 13,4%, а споживчі ціни підвищилися на 0,8% за місяць. Про...
У січні 2025 року рівень інфляції в Україні зріс до 12,9% у річному вимірі, а в місячному – на 1,2%....
Національний банк України оприлюднив оновлений Інфляційний звіт, що містить макроекономічний прогноз на найближчі три роки....
Національний банк України ухвалив рішення підвищити облікову ставку до 14,5% річних. Метою такого кроку є підтримання стабільності валютного ринку, контроль...