
Слід зазначити, що інфляція у серпні є радше нетиповою. Зазвичай у цьому місяці реєструється дефляція або нульова інфляція. Зокрема, за останні 25 років (з 2000 р.) дефляція у серпні фіксувалась 16 разів, нульова інфляція – 4 рази, невелика інфляція (макс. 1,1% у 2022 році) – 5 разів. Про це повідомляє голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
Серед продуктів харчування, за серпень (до липня) найбільшими темпами подорожчали овочі (+5,2%) і яйця (+7,1%). Утім у річному вимірі (до серпня 2023) цінова динаміка за цими продуктами є різноспрямованою – овочі подорожчали на 36%, тоді як яйця подешевшали на 20,2%.
Продовжили помітно дорожчати цукор (+2,3%) і хліб (+2,4%).
Загалом у серпні ціни зросли на всі продукти харчування, окрім фруктів (-7,4%).
Продовольчі товари за місяць в цілому подорожчали на 0,9%.
Серед непродовольчих товарів і послуг, у серпні продовжували дешевшати взуття і одяг («мінус» 2,9%). Мінімально (-0,1%) знизилась вартість послуг із ремонту і утримання житла.
Решта позицій із споживчого кошику дорожчала. Найбільше зросла вартість послуг прибирання сміття (+2,5%), ресторанів і готелів (+1,5%), охорони здоров’я (+1%), алкогольні напої і тютюнові вироби (+0,8%).
У річному вимірі (до серпня 2023 року) споживча інфляція прискорилась до 7,5% (з 5,4 % у липні 2024 року). Це максимум річної інфляції за останні 12 місяців. Річна інфляція помітно прискорилась, бо рік назад – у серпні 2023 року – була зафіксована дефляція (-1,4%).
Для порівняння річна інфляція у липні в Угорщині була 3,4%, Польщі – 4,3%, Єврозоні - 2,2%.
За останнім прогнозом НБУ, річна інфляції продовжить прискорюватись протягом другої половини 2024 – І-го кварталу 2025 рр. Прогноз відображає вичерпання ефекту значних минулорічних урожаїв, несприятливий вплив літньої посухи, зростання витрат бізнесу на оплату праці та е/е, послаблення обмінного курсу, очікування від перегляду податків (насамперед, на споживання).
Водночас, за оцінками Нацбанку, інфляційні очікування залишались «доволі стійкими». Збільшення міжнародної допомоги у серпні додатково стабілізуватиме ситуацію на валютному ринку і курсові очікування. Зберігається мораторій на підвищення цін на природній газ, гарячу воду і тепло. НБУ продовжує політику забезпечення «привабливості» і захисту від інфляції гривневих активів, утримуючи облікову ставку на рівні 13%.
За останнім прогнозом НБУ інфляція за підсумками 2024 року залишиться помірною – 8,5% на кінець періоду, 5,8% - середня за рік.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!
Головне управління статистики у Сумській області повідомляє про цінову ситуацію на споживчому ринку Сумської області у лютому 2025 року....
У лютому 2025 року річна інфляція в Україні зросла до 13,4%, а споживчі ціни підвищилися на 0,8% за місяць. Про...
За даними Держстату, зростання цін виробників промислової продукції за січень 2025 року (до грудня 2024 року) сповільнилося до 0,6%, що...
У січні 2025 року рівень інфляції в Україні зріс до 12,9% у річному вимірі, а в місячному – на 1,2%....
Національний банк України оприлюднив оновлений Інфляційний звіт, що містить макроекономічний прогноз на найближчі три роки....