Окрім давно відомих істин, як от такі: масове спалювання стерні та соломи після збору врожаю призводить до пожеж, знищення флори та фауни, надзвичайних ситуацій. При випалюванні пожнивних решток згоряє родючий поверхневий шар ґрунту, гинуть тварини та птахи, знищується рослинний покрив.
Варто нагадати, за самовільне спалювання сухої трави, опалого листя та інших рослинних залишків, що заборонене в Україні, громадянам загрожує штраф, розміром від 3 060 до 6 120 гривень, а для посадових осіб – від 15 300 до 21 420 грн. За ті ж дії, вчинені на території заповідників, паліям загрожує штраф у розмірі від 6 120 до 12 240 гривень.
На час воєнного стану спалювання трави прирівнюється до ДИВЕРСІЇ, що передбачає кримінальну відповідальність. Адже вогнища можуть розцінюватися як подання сигналів ворогові, а задимлення обмежує видимість та огляд місцевості бійцями Збройних Сил України та територіальної оборони.
3 березня 2022 року парламент вніс зміни до Кримінального кодексу України, посиливши відповідальність за злочини проти основ національної безпеки в умовах воєнного стану. Так у статті 113 «Диверсія» до переліку злочинів, вчинених з метою ослаблення держави, додали навмисні підпали, зокрема й сухої рослинності, пожнивних решток (солома, бадилля та інше).
Відтепер дії розцінюються як злочин, за який передбачено покарання у вигляді ув’язнення строком від 10 до 15 років або довічне ув’язнення із конфіскацією майна.