За даними Сумського обласного центру контролю та профілактики хвороб, у 2023 році до закладів охорони здоров’я з приводу укусів кліщів звернулося: в Сумській області - 946 осіб; в Сумському районі – 613 осіб.
Відповідно до результатів нашого постійного акарологічного моніторингу середньосезонний показник чисельності іксодових кліщів становить - 6-8 екз. на прапоро/км.( підрахунок на прапоро/км - це спеціальна одиниця вимірювання для ентомологів, вона відображає кількість іксодових кліщів зібраних на 1 км площі.
Ризик присмоктування кліщів до людей зараз дуже високий!
Пам'ятайте:
• Укус кліща не відчутний.
• Найактивніші кліщі з 8 до 11 години ранку та з 17 до 20 години вечора.
• У похмурі дні активність кліщів не змінюється.
• Особливо активні кліщі з середини квітня до червня.
Чим небезпечні кліщі?
• Кліщі переносять збудників понад 150 інфекційних хвороб
• На території м. Суми вони поширюють хворобу Лайма (іксодовий кліщовий бореліоз)
Як захистити себе від укусів кліщів?
Рекомендації надають ентомологи Сумського обласного центру контролю та профілактики хвороб
Часто кліщі залишаються не поміченими, адже під час укусу виділяють анестетик. Тож важливо зробити все, аби не дати їм себе вкусити. Для цього варто дотримуватися простих правил:
1. Утримайтеся від прогулянок лісом. Пам’ятайте передусім про мінну небезпеку.
2. Якщо плануєте променад у місці, де росте трава, подбайте про безпечний одяг: світлий із довгими рукавами та штанинами. Бажано також знехтувати стилем і заправити штани у шкарпетки.
3. На прогулянці тримайтеся ближче до центру стежки та не заходьте у траву обабіч.
4. Оберіть і застосовуйте репеленти (які затверджені МОЗ України та відповідним терміном придатності) – засоби, що відлякують комах. Обов’язково дотримуйтеся інструкції з використання та періодично поновлюйте захист.
5. Кожні півгодини оглядайте себе та своїх близьких.
6. Більш ретельний огляд під хорошим освітленням слід провести й після повернення додому.
7. Одяг, який ви носили на прогулянці, ретельно почистьте та необхідно випрати.
Для захисту домашніх улюбленців. Щоб захистити собаку, за рекомендаціями ветлікарів, необхідно щомісяця з березня по жовтень обробляти спеціальними засобами проти кліщів.
Не слід забувати, що природними переносниками кліщів є інші тварини.
Тому, міські парки, житлові сади, місця для вигулу, також не застраховані від виявлення іксодових кліщів.
Щоденна перевірка на наявність кліщів, особливо після прогулянок, підвищить шанси виявлення кліща.
Хибною є думка, що кліщі нападають з дерев чи високих кущів, оскільки вони підстерігають своїх господарів серед рослинності нижнього ярусу лісу. Саме в трав'янистому середовищі кліщі мають кращий захист від сонячного проміння та більше шансів зустріти свою «здобич».
Навесні традиційно починається дачний сезон. Подбайте про про свою безпеку, регулярно, прополюйте і підрізайте траву та кущі на своїй дачній ділянці. Якщо ви помітите активне нашестя кліщів, спробуйте засоби захисту від кліщів для місць на відкритому повітрі.
Ознайомтеся з інструкцією, щоб дізнатися протягом якого періоду часу після нанесення засобу, членам сім'ї та тваринам не варто перебувати на обробленій ділянці.
Іноді люди можуть постраждати від укусів кліщів, занесених у будинок, випадково з польовими квітами, «лісовими букетами», гілками, на одязі (в складках) після відвідування лісу або дачної ділянки. Або є можливість занесення кліща в помешкання в шерсті тварини після вигулу. Ретельно оглядайте себе та ваш одяг після перебування на відкритому просторі та після вигулу тварин, повідомили в Сумському обласному центрі контролю та профілактики хвороб.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!
Про це повідомив лікар-епідеміолог Сумського обласного центру контролю та профілактики хвороб Олександр Черняк....
Фахівці Сумського обласного центру контролю та профілактики хвороб виявили новий іксодового кліща – Dermacentor marginatus....