ЯК ПІДГОТУВАТИСЬ ДО АВАРІЙНИХ ВІДКЛЮЧЕНЬ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ
Зарядіть гаджети. Особливо важливо, щоби повністю зарядженими були пристрої для зв’язку, тому перевірте рівень заряду не лише свого смартфона, а й телефонів членів сім’ї.
Рекомендується перевести смартфони в режим енергозбереження — це дозволить у рази подовжити термін роботи пристрою, що може стати справжнім порятунком, якщо тимчасове відключення світла з якоїсь причини затягнеться.
Повністю зарядіть повербанки, перевірте, щоби вони були укомплектовані кабелями, котрі підходили б для зарядки ваших гаджетів.
У вас є старенький, але робочий телефон із ліхтариком та опцією радіоприймача? Тримайте його під рукою. Це, до речі, є актуальним не лише в періоди погодинних відключень світла. А щоби його акумулятор не розряджався, підтримуйте заряд у ньому на рівні 90%, перевіряючи та заряджаючи його за потребою приблизно раз на місяць.
Вимкніть з розеток електроприлади, особливо «ненажерливі» — бойлери, обігрівачі та інші подібні пристрої. По-перше, це убезпечить вашу техніку від можливого стрибка напруги при відновленні подачі електрики, що особливо важливо для збереження дорогої техніки. По-друге, це убезпечить енергомережі — чимало пристроїв під час запуску тягнуть енергії значно більше, ніж у звичайному своєму робочому режимі, і під час запуску мережі масове одноразове включення таких приладів у всіх абонентів може викликати аварійну ситуацію в пошкоджених електромережах.
Віялове відключення відбудеться в темний час доби? Підготуйте резервні джерела освітлення, наприклад, ліхтарики на батареї, свічки. До речі, якщо ви плануєте використовувати свічки, переконайтеся, що ви маєте вдома сірники або декілька запальничок.
Якщо у вашій домівці немає газової плити, варто заздалегідь подбати про тепле питво або їжу, й особливо це актуально, якщо в сім’ї є маленька дитина або людина, яка потребує спеціального харчування по годинам. Приготуйте все необхідне безпосередньо перед вимкненням світла та покладіть у термос або термосумку.
Це основні рекомендації, які допоможуть спокійно перечекати декілька годин відсутності світла. Але якщо є ризик, що період блекауту затягнеться або не обмежиться тимчасовим відключенням світла в невеликій частині міста, варто подбати і про деякі інші моменти. Просто перестраховка, але в нинішній ситуації вона ніколи не буде зайвою.
Подбайте про автономний радіоприймач. Так, на смартфонах є радіо, але для його роботи зазвичай потрібні або інтернет, або підключені навушники, а ми ж посилено економимо заряд. Отже, маленький радіоприймач на батарейках може стати гарною підмогою, особливо якщо через відключення світла будуть перебої в роботі мобільних мереж — важливі сповіщення можуть передавати по радіо, якщо в регіоні є проблеми зі зв’язком.
Зробіть запас води для пиття та технічних потреб. Особливо це актуально для маленьких населених пунктів, де разом із відключенням світла «падає» не лише мобільний зв’язок, а й подача води.
У холодну пору року за відсутності опалення можна використовувати біокамін, що працює на етанолі. Такий пристрій недорогий і доволі простий у використанні, та він зможе прогріти кімнату.
Додатково рекомендуємо придбати кілька упаковок сухого спирту (хоча б 10 пачок), на такому вогні можна швидко закип’ятити воду або щось приготувати без диму, чаду і запахів.
Зручним варіантом може стати покупка портативної газової плити та пари змінних балонів до неї. Це прості одноконфорочні моделі, які зазвичай використовуються туристами.
Про всяк випадок зробіть фотокопії необхідних документів і збережіть їх на різних носіях — на смартфоні, флешці, хмарі.
Якщо поряд з вами є діти, заздалегідь подумайте, як їх розважити в ці години — дитина може сприймати те, що відбувається, і як гру, і як щось лячне, тому краще зайняти її чимось цікавим. Це можуть бути настільні ігри, ліплення, малювання, читання паперових книг, словесні ігри та багато іншого. Відволіктися в такій ситуації, до речі, може бути корисним не лише дітям, а й дорослим, бо коли ж ще ми можемо просто сісти і пограти в на столу при свічках?
Правила користування свічками
Перед освітленням:
Перед спалюванням завжди обрізайте гніт до 3,5 см. Ви можете використовувати гнітючий тример, кусачки для нігтів або ножиці. Довгі або криві гноти можуть викликати нерівномірне горіння, капання або спалахування.
Завжди тримайте воскову калюжу подалі від обрізків гнітів, сірників і сміття.
Завжди використовуйте свічник, спеціально призначений для використання зі свічками. Він повинен бути термостійким, міцним і достатньо великим, щоб містити будь-які краплі або розплавлений віск.
Запалюйте свічки в добре провітрюваному приміщенні:
• Уникайте протягів, вентиляційних отворів або повітряних потоків. Це допоможе запобігти швидкому або нерівномірному горінню, замочуванню і надмірному капанню.
• Дотримуйтесь рекомендацій виробника щодо часу горіння та правильного використання. Загалом, рекомендується, щоб свічки не горіли довше чотирьох годин і охолоджувалися не менше двох годин перед повторним запалюванням.
• Запалюючи свічку, використовуйте довгі сірники або довгу запальничку. Тримайте волосся і вільний одяг подалі від полум'я.
Ніколи не залишайте свічку без нагляду.
Ніколи не запалюйте свічку ні на чому, що може спалахнути. Тримайте палаючі свічки подалі від меблів, штор, постільних речей, килимів, книг, паперу, легкозаймистих прикрас і т. д.
Зберігайте свічки в недоступному для дітей і домашніх тварин місці. Не ставте запалені свічки там, де їх можуть перекинути діти, домашні тварини або хто-небудь ще.
Ніколи не чіпайте і не рухайте свічку, поки вона горить або поки віск розріджений.
Не спалюйте свічку до кінця. Для запасу міцності припиніть горіння свічки, коли в контейнері залишиться 2,5 - 3 см, якщо ви використовуєте свічку на стовпі.
Поставте палаючі свічки на відстані не менше 7 см один від одного. Це робиться для того, щоб переконатися, що вони не розплавлять один одного або не створять власних протягів, які змусять свічки горіти неправильно.
Гасіть свічку, якщо полум'я стає занадто високим або постійно мерехтить. Дайте свічці охолонути, обрізайте гніт і перевірте, чи немає небажаних протягів, перш ніж знову запалити.
Ніколи не використовуйте свічку як нічник або під час сну.
Будьте дуже обережні при використанні свічок під час відключення електроенергії. Ліхтарики та інші акумуляторні ліхтарі є більш безпечними джерелами світла під час відключення живлення. Ніколи не використовуйте свічку під час відключення електрики, щоб шукати речі в шафі або при заправці обладнання - наприклад, ліхтаря або гасового обігрівача.
При гасінні свічки:
Щоб погасити свічку просто зажміть фітіль мокрими пальцями!
Ніколи не використовуйте воду для гасіння свічки. Вода може викликати розбризкування гарячого воску і розбити скляну ємність.
Перш ніж вийти з кімнати, переконайтеся, що свічка повністю згасла і гніт вугіллячко більше не горить.
Не чіпайте і не рухайте свічку, поки вона повністю не охолоне.
Ніколи не використовуйте ніж або гострий предмет для видалення крапель воску зі скляного тримача. Він може подряпати, послабити або розбити скло при подальшому використанні.
Як зберігати продукти та безпечно харчуватися в умовах довгострокових відключень світла
Зробіть необхідний запас питної води та уточніть інформацію про найближчий до вашого будинку бювет або альтернативні засоби набору питної води.
При купівлі харчових продуктів у магазинах надавайте перевагу тим, що найменше втрачають якість без холодильників (сирокопчені ковбаси, молоко тривалого зберігання в тетрапаках тощо).
Підготуйте запас продуктів, що не потребують особливих умов зберігання (хліб, печиво, бублики, консерви тощо).
Намагайтесь готувати харчові продукти в невеликій кількості, щоб не зберігати їх тривалий час.
Придбайте термопакети з холодоелементами, тривайте їх під рукою.
За можливості робіть запас гарячих напоїв у термосах.
При відключенні світла для збереження харчових продуктів у холодильнику намагайтесь рідше його відкривати. Також продукти можна зберігати на балконі. Враховуйте, що швидкопсувна продукція, як правило, зберігається при температурі +40С.
Як легше перенести відсутність електроенергії
• Альтернативні способи заряджання телефону
Мобільні телефони - чудовий спосіб залишатися на зв'язку та отримувати інформацію під час відключення електроенергії. У більшості телефонів є ліхтарик, компас та інші корисні інструменти.
Якщо мобільні телефони та резервні зарядні пристрої розряджені, підключіть телефон до ноутбука з акумулятором. Ноутбук є відмінним способом отримати трохи більше батареї для вашого мобільного телефону. В останньому випадку можна зарядити телефон у машині.
• Покладіть лід у пральну машину
Коли морозильна камера знеструмлена, крига тане, а продукти розморожуються, створюючи величезний безлад. Для тимчасової морозильної камери перетворіть пральну машину на холодильник. Наповніть її льодом та будь-якими іншими предметами, які потребують охолодження. Вона триматиме лід холодним і зливатиме воду, коли він тане.
• Прикріпіть налобний ліхтар до графіну з водою, щоб заповнити кімнату природним світлом
Прикріпіть налобний ліхтар до графіну світлом усередину. Вода посилює світло, створюючи ліхтар, що освітлює всю кімнату. Якщо у вас немає налобного ліхтаря, ви можете прикріпити мобільний телефон із увімкненим ліхтариком до верхньої частини отвору на пляшці води.
• Зробіть світло за допомогою дзеркал
Дзеркала не можуть створити світло, але вони відбивають його. Більшість дзеркал не відображають на 100 відсотків, але вони все ж таки можуть допомогти відобразити більшу частину світла і збільшити загальну яскравість у кімнаті.
• Наповніть пакети із застібкою-блискавкою водопровідною водою
Якщо погода досить холодна, заповніть чисті пластикові пакети водою і поставте їх на вулицю, щоб вони замерзли. Зробіть те саме з пакетами із замком. Покладіть пакети в холодильник, морозильну камеру або пральну машину, які можуть служити тимчасовими холодильниками.
• Зробіть акумулятор своїми руками
Якщо у вас закінчилися батареї АА для ліхтариків або іншої електроніки, ви можете замінити батареї ААА кулькою фольги. Просто вставте кульку фольги між негативним полюсом батареї AAA та пристроєм, щоб генерувати енергію.
Як заощадити заряд батареї на телефоні
Куди витрачається заряд?
Щоб навчитися економити батарею смартфона, слід знати, що «з'їдає» енергію:
• дисплей - споживання залежить від його розміру, типу і налаштувань;
• робота ОС - основні програми і різні додатки, активні процеси і фонові;
• зв'язок, бездротові мережі - максимум енергії потрібно при підключенні і пошуку мережі;
• правильне використання батареї і телефону в цілому.
Відповідно, щоб уникнути необхідності постійно економити батарею смартфона, слід подумати про це ще до покупки. Чим більше екран і могутніша система, і чим тонше девайс, тим частіше буде потрібна підзарядка.
Загальні способи економії заряду батареї смартфона
Саме елементарне - позбудьтеся від звички щохвилини включати телефон, щоб перевірити заряд, тим самим ви його витрачаєте. Режим енергозбереження передбачено у всіх сучасних андроїдів та інших ОС. Але він включається автоматично, коли залишається дуже мало енергії. Якщо ви знаєте, що потрібно розтягнути життя телефону на добу або хоча б до вечора, можете відразу включити режим вручну. Тільки враховуйте, що при цьому екран стає досить тьмяним, і знижується продуктивність системи.
Високі і низькі температури прискорюють розрядку акумулятора. Щоб економити заряд батареї на Айфоні, виробник навіть рекомендує точний температурний діапазон. І Андроїд - не виняток. Літій-іонні батареї чутливі до спеки і холоду, незалежно від типу пристрою. З цієї ж причини не залишайте телефон підключеним до розетки без потреби.
Функції вібродзвоника і вібрації при натисканні на екран споживають енергію - краще їх відключити.
Фахівці рекомендують час від часу проводити калібрування акумулятора смартфона. Нехитра процедура дозволить оптимізувати ємність батареї і точно розуміти, наскільки індикатор заряду відповідає дійсності. Напевно вам доводилося стикатися з тим, як телефон самостійно вимикався, а індикатор показував ще 15% заряду.
Як економити заряд на Андроїд з допомогою налаштувань дисплея
Збалансуйте яскравість дисплея. Встановіть мінімальний показник, при якому вам буде комфортно.
Вимкніть автоповорот екрану.
Вимкніть / видаліть віджети, якщо вони є.
Замініть анімовану заставку на статичну.
Встановіть мінімальний час автоматичного вимкнення дисплея.
Доступ до Інтернет і економія батареї
Bluetooth і Wi-Fi споживають багато енергії.
Звичайно ж, відключайте бездротові мережі, якщо вони найближчим часом вам точно не потрібні і немає підключених до телефону гаджетів. Корисно знати, що Wi-Fi економніше, ніж мобільний інтернет, і місце розташування через вай-фай визначається простіше і швидше. Але в разі нестабільного сигналу Wi-Fi батарея буде спустошуватись швидше через постійний пошуку мережі. І тоді краще його відключити. Щоб не морочитися, можете встановити додаток для економії заряду на Андроїд, який відключає бездротові мережі в разі їх невикористання. GPS - визначення місця розташування в принципі краще включати тільки в разі потреби, коли потрібно використовувати карту або навігацію, або якимось додаткам потрібні геоданні.
Мобільний зв'язок. Швидко - не завжди добре, особливо якщо мова про економію заряду смартфона. Більше енергії з'їдає підключення через 4G, тому без доступу до розетки краще перейти на 3G або взагалі 2G. Як і з вай-фай, нестабільний мобільний зв'язок сильно розряджає батарею, тому в умовах слабкого покриття краще перевести смартфон в авіа- режим.
Якщо вам необхідний постійний, але економний вихід в інтернет, зупиніть синхронізацію і оновлення. Підключений до мережі смартфон постійно взаємодіє з різними додатками, пристроями та сайтами, і при цьому «садить» акумулятор без вашого відома. Оновлювати пошту та інші сервіси / додатки можна вручну в міру необхідності.
Енерговитрати фонових додатків неоднозначні. З одного боку, здається логічним, що все зайве потрібно закрити. З іншого боку, якщо додаток часто використовується, краще залишити його в фоновому режимі. Адже запуск програми вимагає більше ресурсів, ніж перезапуск з фону.
Ризики перевантаження електромережі
Статистика свідчить, що більшість побутових пожеж або небезпечних ситуацій, пов’язаних з перевантаженням електромережі, відбуваються в осінньо-зимовий період. Це пов’язано з тим, що ми не дотримуємось інструкцій з використання електроприладів та нехтуємо правилами безпеки. Крім цього в цьому році всіх нас чекає нелегкий опалювальний сезон, тому передбачається, що більшість українців буде користуватися електрообігрівачами.
В чому ж полягає небезпека та як уникнути неприємних ситуацій?
Насправді існує безліч причин, за якими виникає перевантаження електричної мережі. Наприклад, дане явище може виникнути з вини некваліфікованих фахівців, які проводили різні маніпуляції з електромережею. Неправильно розрахована навантаження, вибір некоректного перетину дроту, технічні помилки в монтажі автоматичного пристрою - все це в більшості випадків призводить до подальших неприємностей.
Уникнути всього цього можливо, якщо звертатися за допомогою до професійних працівникам.
Потрібно пам’ятати, що електропроводка в квартирах і будинках зазвичай розрахована на споживання 1,5-5 кВт. Якщо навантаження перевищує норми, то електропроводка гріється, а потім загоряється. Також перевантаження може спричинити аварійні вимкнення цілих будинків або навіть кварталів.
Перевантаження електромережі відбувається в основному з наступних причин:
• використання низькоякісних обігрівачів та подовжувачів;
• використання різних саморобних електричних пристроїв;
• використання нестандартних або неналежних плавких запобіжників;
• неправильного монтажу та експлуатації самої електромережі тощо.
Ознаками перевантаження електромережі є:
• іскріння розеток і вимикачів при ввімкненні побутових приладів та електрообладнання;
• постійне спрацювання автоматів в електрощиті чи перегоряння плавких запобіжників у пробках лічильника.
У разі виникнення цих факторів, необхідно вимкнути електроприлади та звернутися до фахівців для ремонту електромережі.
Поради для підвищення енергоефективності будинку:
При купівлі побутових електроприладів обирайте енергоефективні пристрої. Як правило, їх потужність вказується виробником. Пам’ятайте, чим менша потужність, тим краще. Особливу увагу слід приділяти енерговитратним пристроям: обігрівачі, електропечі, холодильники, бойлери, електрочайники та праски.
На сьогодні одним з актуальних питань є вибір обігрівача. Насамперед потрібно звертати увагу на тип обігрівача та його потужність, у другу — на додаткові можливості та функції. Експерти вважають, що слід купувати сучасні електричні обігрівачі. Оскільки вони енергоефективні, порівняно зі старими масляними приладами.
Також для економного та локального обігріву можна обрати інфрачервоні обігрівачі.
Розподіляйте навантаження. Вмикайте найбільш потужні елктроприлади по черзі. Особливо це важливо для будинків, які побудовані до 2000 року. Їх внутрішньобудинкові мережі, як правило, не розраховані на високі навантаження. Щодо обігрівачів: намагайтесь використовувати електрообігрівач не на повну потужність, і циклічно, наприклад раз у пів години.
Намагайтесь уникати пікових годин навантаження. Зазвичай цей час з 7:00 до 9:00 і з 18:00 до 20:00. На ці години випадає пік одночасного навантаження на мережі та перевищення, як в окремо взятій квартирі, так і в районі.
Перейдіть на нічний режим енергоспоживання. По можливості використовуйте опалювальні прилади, посудомийні і пральні машини в нічні години. Це дозволить уникнути непотрібних сплесків навантаження.
У разі відключення світла через перенавантаження: вимкніть усі електричні прилади й увімкніть автоматичний вимикач. Якщо світло одразу зникне повторно — зверніться до фахівця-електрика. Не намагайтесь самостійно здійснити ремонт, адже це може бути небезпечно.
Щоб уникнути можливої біди внаслідок короткого замикання електропроводки слід:
• користуватися виключно справною електромережею;
• не розміщувати відкрито прокладених електропроводів за підвісною стелею;
• не підключати велику кількість електроприладів до однієї розетки (однієї електромережі);
• не виконувати самостійний монтаж електромережі, якщо Ви не є фахівцем в даній галузі;
• використовувати прилади, виготовлені тільки у промисловий спосіб;
• ні за яких обставин не користуватися пошкодженим, саморобним або «кустарним» електроприладом;
• не залишати включеними електрообігрівачі на ніч, не використовувати їх для сушки речей;
• не розміщувати проводи подовжувачів під килимами чи під іншим покриттям тощо.
Правила використання генераторів
Не перевантажуйте генератор.
Генератор повинен виробляти більше енергії, ніж та, що споживається приладами. Якщо ваше обладнання споживається більше електроенергії, ніж виробляє генератор, ви можете спалити плавкий запобіжник генератора або пошкодити підключене обладнання.
Вмикайте прилади безпосередньо у генератор або використовуйте потужний подовжувач
Подовжувач повинен бути розрахованим щонайменше на суму навантаження підключених пристроїв.
Ніколи не намагайтесь подати живлення в електромережу будинку, увімкнувши генератор у стінну розетку це може призвести до ураження електричним струмом робочих комунальної служби або сусідів, які обслуговуються тим же генератором загального користування
Єдиний безпечний спосіб підключення генератора до домової електромережі — це запросити кваліфікованого електрика встановити перемикач живлення.
Ніколи не використовуйте портативний генератор у приміщенні.
Відкриті двері та вікна або використання вентиляторів не допоможуть запобігти не допоможуть запобігти накопиченню чадного газу у будинку.
Якщо ви починаєте відчувати нудоту, запаморочення або слабкість під час користування генератором, негайно вийдіть на свіже повітря — не зволікайте!
При використанні генераторів:
• купуйте лише сертифіковану продукцію тільки в ліцензованих точках продажу та уважно дотримуйтесь інструкції виробника;
• використовуйте генератор та паливо тільки на відкритому повітрі на відстані не менше 6 метрів від вікон, дверей та гаражів;
• тримайте генератори сухими та захищеними від дощу або затоплення — дотик до мокрого генератора або пристроїв, підключених до нього, може призвести до ураження електричним струмом;
• перед заправкою дайте генератору охолонути, щоб уникнути спалаху палива;
• встановіть детектори чадного газу.