В Україні робота інституту помічників ветеранів стартувала в минулому році. І лише зараз в громадах розпочали роботу фахівці з супроводу ветеранів.
Помічники ветеранів відіграють важливу роль у процесі адаптації військовослужбовців до цивільного життя. Їхня діяльність охоплює різні аспекти, які допомагають ветеранам успішно інтегруватися в суспільство після повернення з фронту.
Помічник проходить відповідне навчання, фахове та психологічне тестування. Після чого отримує відповідний сертифікат, що підтверджує готовність працювати з ветеранами.
Помічники ветеранів надають широкий спектр послуг, спрямованих на підтримку військовослужбовців, які повертаються до цивільного життя. По суті – це супровід ветеранів.
Основні послуги, що пропонуються, включають:
• Індивідуальне консультування: інформаційно-мотиваційне консультування щодо державних та місцевих програм підтримки ветеранів, а також порядку отримання статусу учасника бойових дій або особи з інвалідністю внаслідок війни;
• Допомога у отриманні медичних послуг: консультації про можливості отримання медичної допомоги, засобів реабілітації, а також проходження соціально-психологічної і фізкультурно-спортивної реабілітації;
• Юридична підтримка: допомога у вирішенні юридичних питань, пов'язаних із соціальними гарантіями та пільгами;
• Підтримка у працевлаштуванні: консультації щодо пошуку роботи, організації власного бізнесу та перекваліфікації, навчання;
• Адаптація до цивільного життя: сприяння соціалізації ветеранів, допомога в адаптації до нових умов життя після служби.
Помічники взаємодіють з місцевими органами самоврядування та соціальними службами для моніторингу потреб ветеранів і координації допомоги у вирішенні складних питань на рівні громади, міста, району, області, країни.
Аби отримати інформацію про доступних помічників, потрібно звернутися до місцевих органів влади або сервісних офісів у справах ветеранів для отримання інформації.
Також в Україні з’явився цифровий сервіс «Е-Ветеран». На платформі можна подати заяву до фахівця із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб для отримання заходів підтримки, а також впроваджується електронний кабінет фахівця для опрацювання заяв і надання допомоги. Ці сервіси спрямовані на спрощення доступу до підтримки для ветеранів війни та інших осіб, які мають відповідне право.
Подати заяву можуть:
• ветерани війни, демобілізовані особи;
• родини загиблих ветеранів, Захисників і Захисниць України;
• постраждалі учасники Революції Гідності та їхні родини;
• особи з особливими заслугами перед Батьківщиною;
• родини зниклих безвісти або полонених.
Після подачі заяви фахівець зв’язується із заявником для надання інформаційного супроводу та допомоги.
Управління з питань ветеранської політики Сумської обласної державної адміністрації - це основний орган, який відповідає за реалізацію ветеранської політики на рівні області.
В Сумах ветерани та члени їх сімей можуть звертатися до Центру учасників бойових дій. Ця комунальна установа надає різноманітні послуги, включаючи юридичну, психологічну та соціальну підтримку ветеранів. Центр також є частиною ветеранських просторів, де ветерани можуть отримати допомогу.
Сумський ЦНАП надає через сервіс «Я – Ветеран» майже 500 видів послуг. Сервіс передбачає комплексний підхід до розв’язання основних проблем ветеранів та членів їхніх сімей шляхом отримання ними послуг за принципом «єдиного вікна». Послуги надають на окремій локації, а адміністратори центру, постійно проходять відповідне навчання, зокрема, як працювати з людьми, що пережили кризові стани.
Центр ветеранського розвитку, що діє на базі Сумського державного університету, пропонує програми навчання, реабілітації та соціальної адаптації для ветеранів.
Крім того, у Сумах працюють різні громадські організації, які також займаються підтримкою ветеранів і їхніх родин. Вони можуть надавати інформацію про доступні ресурси та програми.
У кожній громаді визначено спеціалістів, які займаються питаннями ветеранів, і до яких також можна звертатися за допомогою.
Ці організації забезпечують комплексну підтримку ветеранів, допомагаючи їм адаптуватися до цивільного життя та отримувати необхідні послуги.
Від початку грудня в Україні вже працюють 411 помічників ветеранів. Як анонсували в Уряді, до кінця року в країні має з'явитися майже три тисячі таких фахівців.
Що стосується Сумщини, для охоплення послугами ветеранів, необхідно залучити 400 помічників. Наразі ж до виконання обов’язків приступили тільки шість.
Проєкт тільки набирає обертів, проводиться оптимізація ресурсів. У Міністерстві ветеранів планують аналізувати роботу кожного фахівця із супроводу, щоб впроваджувати зміни відповідно до запитів ветеранів, ветеранок, їхніх рідних, згідно їх потреб.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!