У випадку енергетичних перебоїв є кілька способів залишатися на зв’язку з родиною та друзями, навіть за відсутності зовнішнього інтернету. Важливо тільки завантажити потрібні сервіси заздалегідь. Далі про це.
CENO — це мобільний браузер, який працює на операційній системі Android. Він створений, щоб обходити цензуру в інтернеті та мати доступ до заблокованих сайтів. Тобто, цей сервіс підійде ще й українцям на тимчасово окупованих територіях. Ще одна його перевага в тому, що він може працювати без інтернет-підключення. Як?
Пам’ятаєте 2000-ні та популярність протоколу BitTorrent? У вас є класний фільм, отже, ви можете ділитися ним безплатно з усіма, хто є в мережі. Кожен користувач був своєрідним мостом між контентом та іншим користувачем. CENO браузер працює за тією ж схемою. За допомогою пірингового протоколу (p2p) CENO надає користувачам доступ до заблокованого контенту. Користувач є і клієнтом, й одночасно сервером для інших користувачів. Тому, навіть за умови відключення інтернету, ви матимете доступ до сайтів.
А ще, користуючись браузером CENO, ви допомагатимете мешканцям тимчасово окупованих територій мати доступ до інформації. Кожен користувач CENO — це місток від потрібної інформації (сайту) до кінцевого користувача. Іншими словами, аби мати доступ до незалежного медіа, важливо, щоб хтось один перейшов на нього. А далі зв’язок вибудується через наявних користувачів. Тому, просто користуючись браузером, ви допомагаєте українцям бачити об’єктивні новини!
Завантажити CENO браузер можна тут або на офіційному сайті.
Уявімо, що через відсутність електромережі постраждали також WI-FI підключення. Ви все ще підключені до провайдера, тільки послуги інтернету вам не надаються.
7 міст України мають доступ до зашифрованого чат-серверу Matrix. Він функціонує в Києві, Львові, Харкові, Миколаєві, Одесі, Рівному та Херсоні. Щоб спілкуватися без інтернету, абонентам потрібно встановити месенджер Element собі на смартфон.
Якщо провайдер із Сум матиме спільну мережу з провайдером, скажімо, з Києва, де встановлено Matrix, то абоненти зможуть ним користуватися. Це питання до зацікавленості місцевих провайдерів. Аби встановити чат-сервер Matrix у вашому місті, достатньо зв’язатися з командою проєкту.
Як користуватися?
Тут можна створювати як окремі чати, так і спільні кімнати для будь-якої кількості користувачів. Месенджер має функцію наскрізного шифрування. Отже, ви можете обговорювати будь-які теми та не боятися за конфіденційність розмови.
Створюйте кімнату (чат) для свого міста, додавайте містян та діліться важливими новинами попри будь-які обставини.
Аби розпочати діалог в Element вам необхідно:
- створити обліковий запис;
- створити приватну кімнату та надіслати лінк-запрошення друзям;
- створити або приєднатися до групового чату.
Завантажуйте застосунок тут.
На сайті проєкту кожен сервіс супроводжується короткою інструкцією щодо підключення та посиланнями на завантаження в локальній мережі чи онлайн https://dcomm.net.ua.
Mastodon — це децентралізована соціальна мережа, глобально не нова, але активно набирає обертів поміж українців.
Соціальна мережа має відкритий код, обіцяє не показувати рекламу та не збирати дані про користувачів для рекламних кампаній техгігантів. Якщо Facebook, Instagram та Twitter — це централізовані мережі, їх можна порівняти з опенспейсом, де є один власник та правила для всіх. То Mastodon — це безліч переговорних кімнат (серверів), у кожній із яких свої правила встановлює адміністратор. Соціальна мережа не має власника, тому й не блокуватиме контент українців та не чіплятиме їм позначку «чутливий контент».
Свідомі українці, що втомилися від незрозумілих алгоритмів та блокувань контенту, переходять на нову платформу. Тут уже створили київський сервер, де об’єднуються люди, що хочуть говорити вільно.
Реєструйтеся та спробуйте соціальну мережу, що дійсно піклується про конфіденційність даних, тут.
Цей матеріал створено в межах спецпроєкту «Цифрова екстрена підтримка громадянського суспільства в Україні» від ГО «Інтерньюз-Україна», що фінансується Міністерством закордонних справ, торгівлі та розвитку Канади (GAC) через eQualitie Inc. Зміст цієї публікації є цілковитою відповідальністю ГО «Інтерньюз-Україна» й не обов’язково відображає офіційну позицію eQualitie.
Якщо ви представляєте ГО чи медіа й маєте запитання щодо цифрової безпеки, звертайтеся до ГО «Інтерньюз Україна» та отримайте безплатну онлайн-консультацію.