Більшість тих, хто раніше їздили відпочивати в сезон і навіть кілька разів на рік, відклали подорожі до кращих часів. Проте літо все-таки бере своє, і частина співвітчизників, яким робота та фінанси дозволяють вибратися у відпустку, шукають варіанти короткострокових вояжів. А враховуючи той факт, що, окрім фінансового стану, війна негативно позначається і на здоров'ї, намагаються поєднати відпочинок з оздоровленням.
У цьому плані найцікавішими варіантами є бальнеологічні курорти Прикарпаття – Моршин, Трускавець та Східниця. У всіх цих населених пунктах є чудові можливості для оздоровлення та лікування, активного відпочинку та психологічного перезавантаження. Що сьогодні пропонують українцям міста-курорти, пише gazeta.ua.
Моршин – невелике, але затишне містечко, яке знаходиться за дві години їзди від Львова. Сюди зручно добиратися як на особистому транспорті з будь-якої точки України, так і залізничним – до Львова, а звідти автобусами чи на таксі. Моршин, який щорічно приймає сотні тисяч гостей, які хочуть відпочити та підлікуватись, сьогодні гостинно відчиняє двері для усіх охочих. Тут чудові гірські краєвиди, ліси, цілюще повітря, приємний клімат, атмосфера умиротворення. Крім того, курорт відомий більш демократичними цінами порівняно з тими самими Трускавцем та Східницею.
Під час війни більшість санаторіїв та здравниць у Моршині приймають гостей. Тут працюють практично всі, пов'язані з відпочинком та лікуванням, локації, включаючи: бювет (вул. Паркова площа 2), бальнеолікарню (вул. Паркова площа 3), а також магазини, кафе, сувенірні лавки та екскурсійні бюро.
Оздоровитись можна в одному із численних санаторіїв, які є у місті. Це «Лаванда», «Дністер», «Черемош», «Одеса», «Перлина Прикарпаття», «Аркадія», «Зіркоцвіт», «Моршинський», «Мармуровий палац» та ін. Вартість путівки з проживанням, харчуванням та мінімальним набором лікувальних послуг складає від 800-900 до 3,5-4,5 тис. грн. залежно від категорії обраного номера. Також тут є відома на всю Україну Бальнеологічна лікарня, де можна отримати 40 видів лікувальних процедур, які в основному стосуються органів шлунково-кишкового тракту та печінки.
Крім того, можна легко орендувати житло в приватному секторі. Найскромніше – від 300-500 грн на добу за кімнату. Громадський транспорт у місті ходить за розкладом. Комендантська година з 23.00 до 6.00.
Трускавець – це бальнеологічний курорт державного значення, відомий не лише в Україні, а й у світі. У минулі роки у Трускавці відпочивало та оздоровлювалося безліч іноземців, які цінують високий рівень обслуговування та якісне лікування. Але цього року через війну ситуація кардинально відрізняється. Закордонних туристів немає, українці їдуть, але далеко не в тій кількості, в якій хотілося б місту. Частину санаторіїв наразі перепрофільовано під центри тимчасового проживання переселенців, у деяких проходять реабілітацію наші герої, які зазнали поранень, захищаючи Україну на фронті. Ще частина не відкривалися з початку війни. Але більшість працює. Наповненість номерного фонду становить 20-50%, максимум – 70%. Курортно-оздоровчі комплекси намагаються залучити клієнтів знижками та спеціальними програмами, до яких включені екскурсії, робота з психологом та ін.
Санаторії Трускавця, які цього року готові прийняти гостей: «Карпати», «Шахтар», «Молдова», «Ріксос Прикарпаття», «Кристал», «Еліт Дніпро», «Лісова пісня», «Дніпро Бескид», «Аркада» , «Діамант», «Перлина Прикарпаття». Вартість путівки дорожча, ніж у Моршині, - від 1200 грн на добу з проживанням, харчуванням та лікуванням – це найменший варіант. Фешенебельні здравниці – від 2,5 тис. грн.
Багато варіантів розміщення є в приватному секторі - апартаменти в сучасних висотках зі скла та бетону з прекрасними панорамними видами, котеджі, кімнати в гостьових будинках, скромні квартирки в приватному секторі та ін.
Щодо оздоровчої сфери, то всі приватні клініки відкриті для пацієнтів, працює знаменита клініка лікаря Козявкіна. Можна отримати повний комплекс косметологічних послуг у СПА-центрах, відвідати масажні кабінети та ін.
Якщо їдете просто попити води з цілющих джерел Трускавця, також без проблем. Зокрема, для охочих оздоровитись відкрито бювет мінеральних вод №1, розташований на бульварі Торосевича. Режим роботи у 2022 році з 8:00 до 10:00, з 12:00 до 15:00 та з 17:00 до 19:00.
Налагоджено і роботу міської інфраструктури: маршрутки, супермаркети, парки, ресторани, кафе – все функціонує, тільки приїжджайте.
Східниця – наймолодший бальнеологічний курорт в Україні, який почав активно розвиватися в останнє десятиліття та перевтілився на очах. Тут мешкає всього 3 тисячі людей, а відпочивати приїжджають сотні тисяч на рік. Привабливість Східниці в її провінційності, тиші, гостинності, увінчаної дикою природою Карпат. Ліси та гори обступають селище з усіх боків. На відміну від Трускавця та Моршина, де за мальовничими краєвидами потрібно виходити або виїжджати за межі міста, тут найгарніші краєвиди відкриваються з будь-якої точки населеного пункту. Не менш цікава Східниця і щодо оздоровлення. Тут є 38 джерел та 17 свердловин із цілющою мінеральною водою.
Що лікують у Східниці:
• захворювання органів ШКТ: гастрит, панкреатит, гепатит, холецистит, жовчнокам'яна хвороба, дискінезії жовчовивідних шляхів, жовчного міхура та кишечника;
• захворювання нирок та сечовивідних шляхів, сечокам'яної хвороби, цистит та простатит;
• захворювання органів дихання;
• цукровий діабет;
• захворювання хребта – остеохондроз;
• неврологічні захворювання.
У перші місяці війни Східниця прийняла тисячі переселенців. Сюди переважно їхали забезпечені люди, які відпочивали у селищі у мирний час. Наразі багатих ВПО стало значно менше, отже, і ціни на житло у приватному секторі впали як мінімум на 20-30% порівняно з минулим роком. Місцеві жителі називають сезон-2022 дуже слабким. Відпочиваючих, які жили у Східниці влітку від 3-х тижнів та більше, – одиниці. Здебільшого люди їдуть на 3-5 днів, щоб помилуватися красою «маленької Швейцарії», як ще називають Східницю, подивитися фортецю Тустань, що знаходиться за 7 кілометрів від селища, або сходити на пішохідні екскурсії місцевими вершинами.
Проте інфраструктура працює на всі 100%, як і до війни. До Львова та назад регулярно курсує комфортабельний автобус підвищеної місткості. Вартість квитка – близько 200 грн. Працюють супермаркети, магазинчики, продуктовий та речовий ринки. Відкрито такі оздоровчі комплекси: «Три сини та донька», «Респект», «Київська Русь», «Тустань», «ДіАнна», «Санта Марія», «Зелений бір», «Таор-Карпати», «Стожари» та ін. .
Залишився ще один літній місяць – серпень, коли на курорти Прикарпаття їхала максимальна кількість туристів. У серпні тут найменша хмарність, кількість опадів знижується, а дні теплі, але не спекотні, що дає змогу вирушити у тривалі екскурсії. Починається збирання врожаю дарів лісу – грибів та ягід. Тож, якщо є можливість, потрібно обов'язково ловити літо за хвіст та набиратися позитивних емоцій. Адже цьогорічну зиму обіцяють важку, а спогади про відпустку в Карпатах допоможуть хоч трохи її зігріти.
®