Яка нині там ситуація Суспільному розповів речник ОТУ “Сіверськ” Вадим Мисник.
- Яка нині ситуація на Курському напрямку?
- Сили оборони України продовжують Курську операцію, тобто виконуємо поставлені задачі. Ворог намагається використати свою перевагу в живій силі й техніці. Вони здійснюють штурмові дії, користуючись тим, що і погодні умови ще дозволяють пересуватися. Вони намагаються, кидають все, що в них є задля того, щоб наші сили оборони відтіснити, відтіснити до кордону, якось повернути свою територію, але хочу зазначити, що це їм не вдається. Ми дуже вдало максимально використовуємо природні особливості, рельєфні особливості цього регіону. У нас досить досвідчені тут застосовані підрозділи, бригади й нам вдається наносити максимальне ураження ворогу, нищимо його.
Також ось щодо обстрілів: ми фіксуємо останні два тижні, що в три рази у них більше обстрілів саме по Курському району, що контролюється нашими силами оборони, ніж по Чернігівській, Сумській, частині Харківської області разом взятих. Там набагато більше, і на жаль, вони наносять дуже багато авіаційних ударів керованими авіабомбами. Це практично в день не менше 50 вони здійснюють саме по Курщині. Вони просто нищать населені пункти під нуль, різниці немає, у них тактика незмінна. Те, що вони роблять і на Донбасі, на півдні нашої країни, таку ж тактику вони застосовують і тут, це м'ясні штурми і повністю зносять населені пункти, не зважаючи на те, що там проживають їхні люди, громадяни Росії і це їхня територія, вони на це не звертають уваги, і взагалі така поведінка Кремля і саме російські пропагандисти, вони наче тему Курщини намагаються уникати.
- Які населені пункти ви можете назвати, що вони вже знищені фактично росіянами на Курщині?
- Коли ми брали під контроль, наприклад, місто Суджа, буквально там чотири будівлі, які постраждали під час того, як там засіли сили ворога і ми їх вибивали звідти. Зараз вже це місто на третину, напевно, зруйноване. Розумієте, так от можна кожне місто називати, Свердліково: якщо там ще два-три тижні все нормально було, зараз вже там наполовину його немає. Вони просто РСЗВ, “градами”, повністю знищили. Для них ціль — міномет, простий наш міномет — вони КАБами за ним полюють.
- Чи залишаються там цивільні росіяни? Чи звертаються вони до вас або в них є можливість виїхати в росію?
- У зоні активних бойових дій, звісно, пересування у них обмежено. З перших днів практично початку нашої операції ми обліковували всіх людей, які там знаходяться, бо російська влада не організувала їм евакуацію. Можновладці там і заможні позбігали всі, а залишилися люди похилого віку, вразливі верстви населення, люди похилого віку з обмеженими фізичними можливостями, інваліди, тобто ми їм надаємо всю необхідну допомогу: лікарі, ліки. Але зараз дуже багато саме цивільних, які страждають від цих обстрілів з боку Росії. Є поранені, загиблі, і ми змушені теж цим займатись. Але ж з боку Росії жодного разу не було, щоб вони якось відгукнулися, щоб надати зелений коридор і дати можливість людям виїхати в безпечне місце на території Росії або на територію України. Ми без погодження міжнародних організацій не можемо це зробити.
- Яка кількість приблизно цивільних там залишається?
- Приблизно було до 2000 на початку, коли ми проводили облік. Це було і в серпні, і в вересні. Постійно змінюються ці цифри, приблизно, якщо брати місто Суджа, це було 7-8 тисяч населення. На початку операції ми облікували десь приблизно 500 осіб, які перебували там, а наразі разом з іншими населеними пунктами десь до 2000.
- У своїх звітах обласна адміністрація останні кілька тижнів почала вказувати, що Юнаківську громаду обстрілюють з артилерії, хоча з початку Курської операції обстріли фіксували тільки КАБами або дронами. Чи це свідчить, що війська рф дійшли ближче до кордону з Сумщиною?
- Ворог застосовує весь наявний арсенал озброєння, що у нього є. До артилерії відносяться і реактивні системи залпового вогню. Є такі системи, “Град”, вони за 40 км можуть бути. Є такі саме ракети і “урагани” і інші, самі боєприпаси вдосконалюються і збільшується дальність польоту. Наприклад, як ми знаємо, наша розробка “Богдана” — наша самохідна установка, вона за 40 км б’є. Також, на жаль, і в росіян є в певних місцях відстані дуже різні. В деяких моментах ми там і десь на 30 км просунулися від кордону, а десь менше, тож, на жаль, поки така ситуація.
Вони сюди дуже багато сил перекидають: і бойові підрозділи, і морську піхоту, 155-й тихоокеанський флот, морська піхота Чорноморського флоту 810-ї десантної дивізії, спецпризначенці, штурмові батальйони. Тобто тут вже чимало вони сил і також вони техніку дуже багато скидають. Штурмові дії намагаються саме робити із бойовою технікою. Коли ми нищимо дуже багато, вони продовжують штурми дрібними групами піхоти. Буває, що інтервали по 10 хвилин між штурмами і групи ідуть, ідуть по кілька людей. Але тут наші пілоти і FPV-шники дуже активно їх нищать, робимо маневри, у нас активна оборона дає нам можливість нищити. У ворога багато техніки, ми вибиваємо в штурмах, потім їм не вистачає техніки. Ми вибиваємо скільки в нас є можливостей, ми максимально нищимо техніку.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!
Бійці 155 батальйону 117 бригади ТРО тримали піхотні позиції «на нулі» на Лиманському напрямку з початку квітня 2024 року....
Уродженець Угорщини на ім'я Чаба, який попросив не згадувати його прізвище, працював менеджером в угорській енергетичній компанії до квітня 2024...
«Слідство.Інфо» презентувало документальний фільм про страти збройними силами рф українських військових....
Забиті дошками вікна, потріскані стіни та порожні приміщення — понад два роки такий вигляд має будівля Охтирського краєзнавчого музею. У...
Швидке просування українських військ углиб території росії триває вже два тижні і супроводжується визволенням десятків населених пунктів, великими втратами особового...