Ці ж сили, які викликають полярні сяйва, можуть створювати струми, небезпечні для систем, що проводять електрику.
У журналі Frontiers in Astronomy and Space Sciences опубліковано результати дослідження, які показують, що кут падіння міжпланетних ударних хвиль впливає на силу геомагнітно-індукованих струмів (ГІС). Це відкриття дає змогу прогнозувати небезпечні удари і вживати заходів для захисту інфраструктури, пише ua.news.
Доктор Денні Олівейра з Центру космічних польотів імені Годдарда НАСА пояснив: «Полярне сяйво — це візуальне попередження про те, що електричні струми в космосі можуть генерувати ГІТ на Землі». Під час сильних геомагнітних бур авроральна область може значно розширюватися. Наприклад, під час шторму в травні 2024 року, найсильнішого за останні два десятиліття, вона досягла широти 40 градусів.
Ці поштовхи можуть викликати ГІТ, що пошкоджують електричну інфраструктуру. Особливо небезпечні потужні міжпланетні удари, але навіть менш потужні поштовхи, що відбуваються часто, можуть завдавати шкоди. Прикладом серйозного впливу є випадок у березні 1989 року, коли після сильної геомагнітної бурі система Hydro-Quebec у Канаді була відключена на дев’ять годин, залишивши мільйони людей без електрики.
Учені досліджували вплив ударів під різними кутами на ГІТ. Для цього вони зіставили дані про міжпланетні поштовхи з показаннями ГІТ з газопроводу в Мянтсяля, Фінляндія. Результати показали, що фронтальні поштовхи спричиняють вищі піки в ГІТ, особливо близько магнітної опівночі, що викликає інтенсивне авроральне освітлення.
Здатність прогнозувати кути поштовхів за дві години до удару може дозволити вжити захисних заходів для електромереж та іншої вразливої інфраструктури, запобігаючи найсерйознішим наслідкам.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!
Про це повідомили в Сумському обласному гідрометцентрі....
Магнітна буря затягнеться на два дні: 3 та 4 серпня....
В ніч з 2 на 3 травня у небі над Сумами було помітно полярне сяйво і незвичний літаючий об’єкт....
5 листопада українці одразу у кількох областях спостерігали криваво-червоне полярне сяйво. Це явище не характерне для України, але цьогоріч воно...
В ці години на Сумщині спостерігається досить рідкісне явище полярне сяйво....