Чи стане полярне сяйво звичним явищем для українців: коментарі науковців

5 листопада українці одразу у кількох областях спостерігали криваво-червоне полярне сяйво. Це явище не характерне для України, але цьогоріч воно виникло уже вдруге - у квітні воно з'явилось у небі над Харківською областю.

Про те, чому полярне сяйво над Україною було криваво-червоним і чи стане це явище звичним для нас, розповів завідувач лабораторії Головної астрономічної обсерваторії НАН України Іван Крячко ексклюзивно для РБК-Українa.

"Зазвичай колір полярного сяйва зелено-червоний, тому червоне сяйво над окремими областями України - це майже типовий його колір. Його дає атомарний кисень", - каже науковець.

Астроном пояснив, що полярне сяйво з’являється через велику активність Сонця. Коли на ньому відбувається вибух, хмара частинок летить у міжпланетний космічний простір. Частина потрапляє у магнітосферу Землі, але магнітне поле більшість цих частинок відсіює, але деякі можуть проникати в атмосферу і збуджувати атоми газів - так з'являється сяйво. Іноді воно може доходити до широти Києва.

"Активність Сонця зростає поступово, а не одномоментно, тому воно нині вже суттєво активніше, ніж 5 років тому, але пік активності, згідно з прогнозами, буде в наступному році. Тому найближчим роком таких сяйв буде більше, але скільки точно сказати важко", - додає Крячко.

При цьому науковець додає, що полярне сяйво не стане постійним явищем для України.

"Спрогнозувати його появу із точністю до кількох днів - складно, бо астрономи не можуть передбачити спалахи і викиди речовин на Сонці - а це першопричина геомагнітної бурі й, отже, полярного сяйва. Але, якщо така подія відбулася, особливо сильна, і потік частинок від неї спрямований на Землю, то можна говорити про те, що за кілька годин чи упродовж доби буде геомагнітна буря і полярні сяйва", - каже астроном.

5 листопада полярне сяйво спостерігали у Київській, Чернігівській, Сумській, Запорізькій, Дніпропетровській, Донецькій та Херсонської областей.

"Чому його не було видно на решті території Україні - питання непросте. На це впливає багато факторів, зокрема стан атмосфери, наявність хмар. Світіння складових атмосфери (кисень, азот) відбувається на висоті від 60 до 100 кілометрів, тому, умовно, сяйво може бути над Київщиною, а бачать його мешканці прилеглих до неї областей", - пояснює Крячко.

Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!

Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал

По тематике

Україна та Китай планують розширювати співпрацю в агросекторі
25.12.2024 15:39

Україна та Китай планують розширювати співпрацю в агросекторі

Міністр аграрної політики України Віталій Коваль зустрівся з новим послом Китаю в Україні Ма Шенкунем. Головна тема розмови – як...

На Мангеттені відкрили інсталяцію, присвячену українським дітям, яких вдалося повернути з російської депортації
28.10.2024 15:26

На Мангеттені відкрили інсталяцію, присвячену українським дітям, яких вдалося повернути з російської депортації

У Нью-Йорку пройшло відкриття мистецької інсталяції Empty Beds. Вона являє собою тридцятиметровий мурал зі світлинами порожніх дитячих ліжок на одній...

Над Сумщиною спостерігається полярне сяйво
10.10.2024 20:22

Над Сумщиною спостерігається полярне сяйво

Про це повідомили в Сумському обласному гідрометцентрі....

Україна та Молдова працюють над Угодою про взаємне визнання документів про освіту та наукові ступен
24.09.2024 15:54

Україна та Молдова працюють над Угодою про взаємне визнання документів про освіту та наукові ступен

Угода визначає засади взаємного визнання документів про освіту та наукові ступені, видані в Україні та Республіці Молдова. Положеннями Угоди також...

Україна зацікавлена збільшити товарообіг з Індією в 3-5 разів
26.08.2024 08:46

Україна зацікавлена збільшити товарообіг з Індією в 3-5 разів

Президент Володимир Зеленський зазначив, що він хотів би збільшити товарообіг Індії з Україною у 4-5 разів, але зазначив, що це...

view counter
view counter
Новости партнеров
Погода, Новости, загрузка...

Вы можете отметить интересные вам фрагменты текста, которые будут доступны по уникальной ссылке в адресной строке браузера.