Країна в умовах воєнного стану переживає надважкі часи, і тому влада та правоохоронні органи проводить ряд спільних заходів, направлених на підвищення рівня безпеки наших громадян, які щодня знаходяться не тільки під фізичною загрозою протиправних вчинків країни-агресора, а і під постійним інформаційним впливом роспропаганди та діями шахраїв, які готові цинічно ошукувати українців, не зважаючи на ситуацію в країні.
Наразі пріоритетним напрямком діяльності кіберполіції є протидія ворогу, який застосовує не тільки вогнепальну зброю. Тривалий час - фактично декілька десятиліть, росія веде інформаційну війну проти України. Інформація стала зброєю масового ураження і невід’ємною частиною гібридної війни росії не тільки з українцями, а й з усім світом.
Аби протистояти тій нісенітниці, яка лунає з рупорів кремля, та на регулярній основі з’являється в нашому інформаційному просторі, кіберполіцією спільно з партнерами розроблено ряд сервісів, які використовуються для протидії ворогу на інформаційному фронті.
Ще одним важливим напрямком діяльності кіберполіції є боротьба з шахрайством, що є найпоширенішим з онлайн злочинів. 2023 рік Національною поліцією України оголошено роком боротьби з шахрайством.
Як повідомив Артем Бухтіаров, наразі фактично 90% усіх звернень, які надходять до кіберполіції, пов'язані саме із шахрайством. Від початку 2023 року до відділу протидії кіберзлочинності в Сумській області надійшло 711 звернень, з них більше 600 - стосовно саме фактів шахрайства. Сума заподіяних збитків громадянам становить мільйони гривень, потерпілих налічується понад сто мешканців Сумщини, а в масштабах України це взагалі кричуща цифра. Шахраїв не зупиняють моральні аспекти - вони цинічно наживаються на людях, які намагаються виїхати із зони постійних обстрілів, на волонтерській допомозі військовим тощо.
Не зважаючи, що кіберполіцією докладаються максимальні зусилля для боротьби із зазначеними проявами, кількість шахрайств все одно зростає. Запорукою протидії зазначеним злочинним проявам є проведення превентивних заходів.
З цією метою кіберполіцією розроблено ряд сервісів, які громадяни можуть використовувати для убезпечення себе від шахрайських дій зловмисників.
ШахрайГудбай
Проєкт #ШахрайГудбай, організатором якого є Національний банк України та Департамент Кіберполіції Нацполіції України, покликаний навчити українців правилам безпеки безготівкових та онлайн-платежів.
Окрім просвітництва, на сайті кіберполіції в розділі "Стоп фрауд" можна перевірити на шахрайство адресу сайту, номер телефону, банківську картку та рахунок. Якщо вони вже були «засвітилися» в протиправних діях, це відмічене у базі зазначеного ресурсу. Також сумнівний сайт можна перевірити на сервісі Асоціації "ЄМА" CheckMyLink. Але треба розуміти, що шахраї постійно вигадують нові можливості для злочинного збагачення, з’являються нові схеми, отже проводьте і власну перевірку.
StopRussiaChannel | MRIYA
За підтримки волонтерів та за координації кіберполіції України було створено телеграм канал StopRussiaChannel | MRIYA (https://t.me/+EbXZHBfHXbszY2I6). Проєкт передбачає боротьбу з роспропагандою, наркозлочинністю та шахраями, що діють в соціальних мережах.
Кожен з підписників StopRussiaChannel | MRIYA може особисто долучитися до протидії злочинцям. Адміністратори каналу дають завдання та інструкцію до виконання – дії кожному під силу. Щодня на рахунку адміністраторів та підписників каналу десятки заблокованих акаунтів, що дискредитували себе як злочинні.
На цій платформі працює бот @stopdrugsbot, на який можна надсилати посилання на ворожі ресурси. Чат-бот - @StopFraudMriya_bot (https://t.me/StopFraudMriya_bot) – спрямований на боротьбу з інтернет-шахрайством.
Наразі близько 250 тисяч патріотів долучилися до кібервійська MRIYA. Але, як зазначив старший інспектор, цього замало, аби протидіяти російській дезінформації, шахраям та іншим злочинним проявам. Кожен свідомий українець може приєднатися до кібервійська та допомогти нескладними діями протистояти ворогу та злочинцям.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!
Щодня поліція застерігає громадян бути пильними, аби не потрапити в шахрайську пастку. Здавалося б правоохоронці вже розповіли про всі можливі...
Шахраї стають дедалі хитрішими, маскуючи свої атаки під офіційні сайти й акаунти. Щоб уникнути пасток шахраїв, кіберполіція радить перевіряти джерела...
У кіберполіції нагадують, що наявність сучасних технологій надає безліч можливостей ворожим елементам для дистанційного спілкування та конспірації цього спілкування. Це...
Онлайн-шопінг з кожним днем набирає популярності серед українських покупців, однак приховує і чимало небезпек. Зокрема, це шахраї, які підстерігають у...
Не дивлячись на те, що працівники поліції постійно проводять превентивні заходи, направлені на запобігання проявам шахрайства, не до всіх доходить...