Тема ВПО для українців виникла ще у 2014 році. З того часу на момент початку повномасштабного вторгнення в Сумській області зареєструвалися 11 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Це люди, які вже адаптувалися на Сумщині - знайшли роботу та житло.
Від лютого 24 лютого 2022 року в області стали на облік ще 73,5 тисяч ВПО. Дві третини з них – це мешканці Сумщини, які перемістилися подалі від прикордоння – вглиб області.
Останні масові переміщення були з Великописарівської громади. Люди тимчасово оселилися в Охтирській та Тростянецькій громадах з надією, що найближчим часом буде можливість повернутися.
Загалом з 2014 року на обліку як ВПО в Сумській області зареєструвалися 83 811 осіб. З них понад 20 тисяч – це діти, 3370 – особи з інвалідністю, 15,5 тисяч людей пенсійного віку.
Найбільше на Сумщину прибуло мешканців з Харківщини. В більшості випадків це люди, які мають родинні зв’язки із Сумщиною, тобто шукають прихисток на малій батьківщині.
Також є мешканці із Запоріжської, Луганської, Донецької та інших областей. Людмила Мусіяка зауважила, що потоку переселенців із зони підтоплення не очікується, адже планової евакуації до нашого регіону не передбачається, а пасажирські перевезення в бік Сумщини з Херсонської області наразі не розвинені. Також стримуючий чинник – постійні обстріли Сумщини росією.
В області розгорнуто 12 місць компактного проживання для внутрішньо переміщених осіб у дев'яти громадах, розрахованих на 400 осіб. Наразі зайнято дев'яносто місць. Це помешкання по типу гуртожитків. В них є холодна та гаряча вода, умови для приготування їжі, меблі та побутова техніка. В облаштуванні МКП беруть активну участь міжнародні благодійні організації. Як відмітила посадовиця, нарікань на такі помешкання від ВПО не надходило.
З переліком місць компактного проживання можна ознайомитися на сайті облдержадміністрації. На цьому ж ресурсі підібрано інформацію, яка стане в нагоді ВПО: корисні телефони, медицина, працевлаштування, ЦНАП, законодавство тощо.
Також керівники деяких громад Сумщини готові надати вільні будинки родинам з дітьми.
Люди, які внаслідок бойових дій, техногенної катастрофи покинули своє місце проживання, звертаються до органу соціального захисту за місцем, куди вони перемістилися.
Для реєстрації потрібен мінімальний пакет документів - паспорт і свідоцтво про народження дітей, які реєструються як внутрішньо переміщені особи.
ВПО мають право на відповідні виплати: державні кошти - по 2 тисячі гривень на кожну особу, незалежно від доходів, статусу тощо. Для людей з інвалідністю та дітей – по 3 тисячі гривень щомісяця. Також фінансову підтримку таким особам надавали міжнародні фундації.
Люди, які у себе безкоштовно прихистили внутрішньо переміщених осіб, отримують компенсацію на комунальні послуги - взимку це в середньому 900 гривень на одну людину в місяць, влітку – 450. Відшкодування відбувається за рахунок міжнародних організацій. Програма «Прихисток», за словами Людмили Мусіяки, доволі успішно працює в Сумській області.
Крім того, ВПО мають право за місцем фактичного проживання на отримання передбачених законодавством пільг і субсидій, не реєструючись в житлі, яке винаймають.
У Сумах створений координаційний центр допомоги ВПО Луганщини. Організація надає гуманітарну допомогу, юридичні консультації, психологічну підтримку переміщеним особам.
Також гуманітарну допомогу внутрішнім переселенцям здійснюють міжнародні благодійники.
Наразі в області розробляється комплексна програма соціального захисту внутрішньо переміщених осіб.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!
Ці питання обговорювались під час засідання Сумського регіонального Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України....
Війна в Україні спричинила масштабні збитки у секторі житлового фонду – значна частина будинків українців була зруйнована або суттєво пошкоджена....
Через повномасштабне вторгнення росії, понад 8 млн українців вимушено стали внутрішньо переміщеними особами – залишили свої домівки та тимчасово переїхали...
Діти, які зазнали вимушеного переміщення внаслідок збройної агресії росії, мають низку пільг....
12 квітня 2024 року Мінреінтеграції України внесено зміни в Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, згідно яких із...