Періодично у досліджуваних пробах фіксується наявність забруднюючих речовин, що входять до складу пестицидів, які вже багато років є забороненими вітчизняним законодавством. Моніторинг по цим забруднюючим речовинам здійснювався через день. Для досліджень залучені лабораторії Головного управління Держпродспоживслужби у Сумській області, Державної установи «Сумський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», Міжрегіонального центру швидкого реагування ДСНС України.
Проведено дослідження проб води, відібраних з річки Сейм:
- 17.08.24 поблизу с. Клепали – виявлено перевищення ГДК гептахлору у 7 разів та метаболітів ДДТ від 1,5 до 2 разів;
- 20.08.24 – поблизу сіл Манухівка, Чаплище, Клепали, Чумаково, Зіново, Путивль. Перевищень не виявлено;
- 21.08.24 – виявлено перевищення ГДК гептахлору від 2 до 5 разів, та метаболітів ДДТ від 1,5 до 2 разів;
- 22.08.24 – відбір здійснювався поблизу сіл Манухівка, Чаплище, Клепали, Чумаково, Зіново, Путивль. Перевищень не виявлено.
Виявлені концентрації є мінімальними (тисячні одиниці) і не є основною причиною загибелі риби, яка спостерігається починаючи з 14 серпня.
Але звідки вони в річці?
Найімовірніше, забруднюючі речовини потрапляли та продовжують потрапляти до річки з розораних майже до урізу води земель. Змиті під час дощів або весняних паводків ці отруйні речовини становлять велику проблему, яку маємо вирішувати всі разом.
У зв’язку з цим кожен на своєму місці має поставити собі питання – що він зробив, щоб цього уникнути?
До представників влади постає питання якості виконання повноважень та відповідальності перед законом!
До фермерів – наступне питання – яка ціна копійки, отриманої у вигляді прибутку від господарювання на самому березі річки і чи варта вона тієї шкоди, яка з накопичувальним ефектом завдається не лише екосистемі, а й власному здоров’ю та здоров’ю дітей?
Ще питання – до простої людини яка розуміє, що так не правильно, але залишається німим споглядачем.
Отже, екологічні проблеми стосуються всіх і вирішення їх лежить не лише на державних управлінських структурах, а залежить також від вибору екологічно безпечних стратегій у виробничій діяльності та небайдужому ставленні кожного.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!
Збитки, завдані довкіллю Сумщини та Чернігівщини внаслідок забруднення річок Сейм та Десна, перевищують 530 млн грн....
Вода у річках Сейм та Десна очиститься за два-три тижні....
На Сумщині зберігається погіршення якості води у верхніх пунктах моніторингу. Ймовірне джерело забруднення – на території росії....
На Сумщині спостерігається подальше погіршення якості води річки Сейм у верхніх пунктах моніторингу на ділянці до с. Мутин....
Держекоінспекція Сумщини інформує про погіршення ситуації із забрудненням р. Сейм....