Науковці з’ясували, що Земля нахилилася на 80 сантиметрів

Учені виявили, що за останні два десятиліття інтенсивне використання підземних вод, які слугують джерелом питної води, призвело до нахилу обертання Землі на схід майже на 80 сантиметрів.

Про це повідомляють Новини Планети з посиланням на IFLScience.

Полюс обертання Землі — це точка, яка постійно змінює своє розташування, явище, відоме як полярний рух. Цей процес відбувається через зміну розподілу маси на планеті. Науковці порівнюють його з дзиґою, обертання якої змінюється, якщо перерозподілити її вагу. У випадку Землі таким фактором є вода, яка впливає на обертання нашої планети.

Геофізики встановили, що полюс обертання зазнає суттєвих змін через глобальні процеси, зокрема зміну клімату і масштабне використання підземних вод. Як пояснює Кі-Вон Со з Сеульського національного університету, викачування ґрунтових вод спричиняє зсуви осі обертання, впливаючи на всю планету.

Ґрунтові води накопичуються під поверхнею внаслідок опадів, просочуючись у природні резервуари. Ці водоносні горизонти відіграють важливу роль у забезпеченні водою в періоди засухи. Вони є ключовим компонентом водного циклу, який забезпечує життя на Землі.

Сьогодні близько половини населення планети використовує підземні води як джерело питної води, а третина — для зрошення. У минулому люди викопували колодязі й свердловини для отримання води, проте з 20 століття видобуток ґрунтових вод значно зріс. У період з 1993 до 2010 року з підземних резервуарів було вилучено понад 2150 гігатонн води.

Ще у 2016 році вчені висунули гіпотезу, що перерозподіл води може впливати на обертання Землі, але тоді не було достатньо доказів, щоб це підтвердити. Тепер же дослідження команди Кі-Вона Со довело цей зв’язок.

Науковці провели моделювання, яке показало, як викачування підземних вод впливає на зміщення полюса обертання. Серед декількох варіантів сценаріїв лише один точно відповідав спостережуваному дрейфу полюса, який становить 4,3 см на рік.

Цей сценарій чітко пов’язаний із викачуванням понад 2150 гігатонн води за 17 років. Це відкриття підтверджує, що людська діяльність змінює динаміку всієї планети, наголошуючи на необхідності обережного використання природних ресурсів.

Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!

Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал

По тематике

Юні науковці з Сум отримали президентські стипендії
29.11.2024 17:58

Юні науковці з Сум отримали президентські стипендії

Мала академія наук провела церемонію нагородження лауреатів стипендії Президента України – переможців Всеукраїнських учнівських олімпіад та Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт....

Започатковано премію для науковців імені народного Героя України Юрія Коваленка з Глухова
11.11.2024 14:40

Започатковано премію для науковців імені народного Героя України Юрія Коваленка з Глухова

ГО "Національний інститут українознавства" започаткував Іменну премію найкращим молодим вченим-українознавцям імені народного Героя України - Юрія Коваленка, який був повʼязаний...

Китайські вчені виявили новий спосіб уповільнення старіння
27.10.2024 12:36

Китайські вчені виявили новий спосіб уповільнення старіння

Питання подовження життя та уповільнення старіння організму є предметом вивчення з давніх давен....

До станції «Академік Вернадський» масово повертаються пінгвіни
15.10.2024 16:04

До станції «Академік Вернадський» масово повертаються пінгвіни

В Антарктиці набирає обертів весна і навколо острова Галіндез, де розташована українська станція «Академік Вернадський», скресає морська крига....

Сумські науковці розробили унікальний пристрій модифікування полімерів наноматеріалами
25.09.2024 11:58

Сумські науковці розробили унікальний пристрій модифікування полімерів наноматеріалами

Інноваційна напівпромислова установка, створена вченими Сумського державного університету на замовлення чеської компанії, здатна покращувати властивості полімерних матеріалів за допомогою нанесення...

view counter
view counter
Новости партнеров
Погода, Новости, загрузка...

Вы можете отметить интересные вам фрагменты текста, которые будут доступны по уникальной ссылке в адресной строке браузера.