Це очікування ґрунтується на міжнародній підтримці та поступовому відновленні економічної ситуації. Про це йдеться в інфляційному звіті НБУ.
Через нестачу деяких продуктів, збільшені бюджетні витрати та енергодефіцит, інфляція тимчасово перевищить 10% на початку 2025 року, але знизиться навесні завдяки зростанню пропозиції та заходам НБУ. Протягом 2026 року інфляція стабілізується на рівні 5%.
Економіка відновлюється швидше, ніж очікувалося, завдяки високому врожаю та адаптації підприємств. За прогнозами НБУ, ВВП цього року зросте на 4%, а у 2025–2026 роках – на 4,3–4,6%.
Попит на працівників продовжує зростати, зарплати – на 14% цього року. Рівень безробіття знизиться до 14,2% у 2024 році, а в наступні два роки – до 11,6% та 10,6%. Однак залишаються обмеження через наслідки війни, мобілізацію та міграцію.
Зовнішня допомога покриє дефіцит бюджету: у 2024 році Україна отримає 41,5 млрд дол., а у 2025–2026 роках – близько 38 і 25 млрд дол. Це дозволить зберегти валютні резерви на достатньому рівні.
Під час війни НБУ змушений був перейти від звичайної політики інфляційного таргетування до фіксованого курсу гривні. Це включало жорсткі обмеження на валютному ринку та рух капіталу, а також закріплення обмінного курсу гривні до долара. Згодом НБУ повернувся до поступового відновлення гнучкого таргетування, зокрема змінив курс на керовану гнучкість, що дозволило швидше реагувати на шоки.
Зараз НБУ адаптував монетарну політику, встановивши інфляційну ціль у 5% і розширивши горизонт до трьох років, щоб врахувати виклики війни. Для контролю над інфляцією, зокрема, призупинено цикл зниження облікової ставки, а стабільність валютного ринку залишається ключовим пріоритетом.
Активна процентна політика НБУ, започаткована у 2022 році, знову задіяла облікову ставку для підтримки гривні та захисту резервів. Заходи НБУ, такі як стимулювання банків до підвищення депозитних ставок, допомагають зберегти вартість гривневих заощаджень. Усе це сприяє відновленню фінансової стабільності й поліпшенню умов кредитування для бізнесу, що є важливим кроком до адаптивнішої монетарної політики та підтримки економіки.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!
У 2024 році в Україні зафіксовано значні відмінності у темпах зростання споживчих цін у різних регіонах. Загальна інфляція склала 12%,...
У 2024 році найбільший внесок у зростання споживчих цін зробила продовольча інфляція....
У листопаді 2024 року інфляція в Україні прискорилася до 11,2% у річному вимірі (проти 9,7% у жовтні) через здорожчання продуктів...
У листопаді 2024 року споживча інфляція в Україні досягла 11,2% у річному вимірі, повідомляє Держстат....
У жовтні 2024 року інфляція в країнах Європейського Союзу зросла до 2,3% порівняно з аналогічним періодом минулого року (у вересні...