Повномасштабне вторгнення: перші тижні роботи на Сумщині
У 2022 році 60% місцевих і регіональних мовників та 54% провайдерів програмної послуги опинилися в зоні активних бойових дій протягом першої доби вторгнення.
Самі ж медійники готові були працювати цілодобово задля інформування населення в будь-яких умовах, у теле-, радіо та онлайн-медіа були розписані графіки цілодобових чергувань. З першого дня - постійний зв'язок з ОВА, Нацрадою та Силами оборони. З кінця лютого 2022 року в області працювали акредитації Сумської ОВА і журналісти мали безперешкодний і миттєвий доступ до необхідної інформації, яка становила суспільний інтерес. Також акредитовані ОВА працівники медіа мали доступ до місць російських воєнних злочинів задля фіксування наслідків, лікарень з пораненими, місць утримання ворожих полонених, центрів надання гуманітарної допомоги та частково до місць роботи українських Сил оборони та народного спротиву. Місцеві медійники мали доступ до щойно звільнених територій одночасно з їхнім звільненням (за кілька годин після дозволу військових на перші гуманітарні та рятувальні операції, журналісти медіа Сумщини потрапляли туди разом з першими службами, безпечне переміщення було організовано ОВА).
Протягом перших двох днів понад півтори сотні людей – по декілька представників від медіа – були в спільній групі швидкого інформаційного реагування. Разом із представниками ОВА та Нацради з питань телебачення та радіомовлення, а також іншими представниками прес служб, інфлюенсери та медійники працювали максимально злагоджено. Наскільки це можливо для медіаспільноти і трохи більше. Зокрема, через неповноцінну роботу систем оповіщення населення про загрози цю функцію на себе взяли медіа. Сумщина не перебувала в зоні дії української ППО, тож медійники та представники ОВА з власних джерел (від партизанів) дізнавалися про ймовірні загрози авіа- чи ракетного удару, артобстрілів та вуличних боїв та злагоджено інформували про це населення області.
Оперативно та одночасно на всіх каналах спілкування з аудиторіями була інформація про те, де можна придбати їжу / ліки, про місця збору та особливості організації евакуаційних колон тощо.
Інформпростір області був повністю закритий і захищений від ворожих намагань (яких було чимало) потрапити в нього та посіяти аж надмірну паніку серед населення. Також була захищена робота оборонців: не було виствітлення, окрім точкових узгоджених деталей.
Допомога журналістам: безпека і блекаути
Медійники не мали належного захисту (бронежилети та шоломи) до середини березня 2022 року і працювали на власний ризик. Усі лишились живі.
Перший захист (6 комплектів) вдалося завезти до оточеного міста Суми, ним мали можливість користуватися усі місцеві акредитовані медіа, за необхідності здійснення зйомок під обстрілами.
Перші блекаути: восени 2022 року під час ймовірного блекауту планували працювати близько 80% компаній. На кінець жовтня 2022 року жодна з місцевих і регіональних телерадіокомпаній не мала резервних джерел живлення та стабілізаторів напруги.
У листопаді 2022 року за ініціативою Сумської ОВА пройшла робоча нарада-консультація з представниками медіа області щодо напрацювання алгоритму дій редакцій під час довготривалого блекауту.
Були напрацьовані алгоритми комунікації медіа з органами місцевої влади, органами місцевого самоврядування та інформування населення під час надзвичайних ситуацій. Для представників місцевих та регіональних телерадіоорганізацій Сумщини були зарезервовані робочі місця з доступом до інтернету в стаціонарних пунктах незламності, а також у спеціально відведених приміщеннях районних військових адміністрацій. У Сумах ОВА створила "Медіацентр" а міська рада – робочі місця для журналістів.
Згодом, вже у червні 2023 року, у Сумах відкрилася “Медіабаза” ІМІ. Там медійники мають можливість працювати у коворкінгу, брати в оренду обладнання для роботи та енергетичної незалежності.
Атаки на інфраструктуру та закриті редакції
Одночасно з окупацією частини території Сумщини були атаки на інформаційну інфраструктуру області з метою припинити / заглушити українське мовлення в регіоні, створити інформаційний вакуум та умови для поширення ворожої дезінформації.
У перші дні вторгнення в місті Конотоп росіяни обстріляли будівлю, де встановлено передавальне обладнання місцевої радіостанції ТОВ "ТРК "УКРМАЇЛ". Були пошкоджені кабелі електроживлення та доставлення аудіосигналу.
Під час окупації в Тростянці ворожими обстрілами також були пошкоджені антено-фідерні системи на вежі Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення (далі в тексті – КРРТ).
З початку березня перестала мовити в ефірі (кабель) ТОВ "Телекомпанія СТС".
9 березня 2022 року через ракетний обстріл сталася пожежа на вежі КРРТ у м. Білопіллі. Об’єкт критичної інфраструктури був знеструмлений, всі передавачі вимкнені, мовлення загальнонаціональних телеканалів та радіостанцій припинено.
В перші два тижні повномасштабного вторгнення дві з чотирьох веж КРРТ, розташованих на території Сумської області, припинили роботу. Відповідно, були вимкнені передавачі ТОВ "ЗЕОНБУД", які поширювали на територію Сумщини сигнал загальнонаціональних телевізійних каналів, передавачі мережевих радіостанцій, місцевих телерадіокомпаній.
Понад 50% території області залишилися без українського мовлення. Робота телекомпаній та передавачів була відновлена після деокупації області: у квітні 2022 року – на Білопільській вежі; у червні – на Тростянецькій.
У березні 2024 року Сумщина лишалась повністю без телебачення через масовану атаку саме на вишки. Тоді у Сумах загинув працівник телевежі, інженер.
Також під час воєнного стану через економічні проблеми тимчасово призупинили мовлення на території Сумської області радіостанції.
ТОВ "ТРК "ШАНСОН" на частоті 88,0 МГц у м. Шостці;
ПрАТ "Радіокомпанія "ГАЛА" на частоті 100,8 МГц у м. Сумах;
ТОВ "ТРК "КЛАСС" на частоті 102,6 МГц у м. Сумах.
Також ПП "Компанія "Нова хвиля" зменшила потужність передавача на частоті 87,7 МГц у м. Сумах.
“Говорить Білопілля” (юридична особа – Білопільська редакція районного радіомовлення “Вир”, м. Білопілля)
“Діва радіо” (юридична особа – ТОВ “Телерадіокомпанія “Відікон”, м. Суми)
У 2024 році тимчасово припинила мовлення ТОВ Телекомпанія “СТС” (кабельне мовлення, територія покриття - Сумська область).
Загалом, за перші 1000 днів повномасштабного вторгнення, на Сумщині закрилися 11 медіа, 5 з яких відновили роботу.
Комунікація із владою та військовими
Влада: від миттєвого реагування до повної закритості. Якщо на початку вторгнення і у перший рік повномасштабної війни питань з доступом до інформації, коментарів чи брифінгів - не виникало, то уже з 2023 ситуація почала погіршуватись. А у 2024 стала максимально ускладнена.
Восени 2024, після публікації аналітичного блога регіональної представниці Інституту масової інформації на Сумщині, про надмірну закритість Сумської обласної військової адміністрації, її очільник вперше за півтора роки на посаді таки прийшов на інтерв'ю до Суспільного.
Щодо військових: від звільнення території Сумщини від армійців РФ, особливих перешкод щодо роботи медіа у прикордонні не було. Траплялись ситуативні непорозуміння, як з іноземними так і місцевими медіа, але загалом це не входило в систему перешкоджань і стосувалось роботи з цивільними. Складнощі у зйомці саме військових залежали від оперативної обстановки.
У період з листопада 2023 року по лютий 2024 ситуація з доступами у зону бойових дій на території області, а також загалом у прикордонні громади, була максимально закритою: повні заборони, вибірковість роботи з медіа, недопуски без причин. Усе це закінчилось зі зміною прес-офіцерки ОТУ “Суми” та системи роботи з медіа (після внесення змін до 73 наказу).
Альона Яцина, регіональна представниця Інституту масової інформації у Сумській області
Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.