Микола Полілуй, депутат Сумської облради, член громадського руху «Патріоти України»
Де український газ?
«Ми зобов'язані платити реальну ринкову ціну за енергетичні ресурси України… Саме тому ми підніматимемо до ринкового рівня всі енергетичні ціни і тарифи для населення України», - заявив нещодавно прем'єр-міністр.
Цікаво, що, перебуваючи в опозиції, Арсеній Яценюк не бачив підстав для тарифного зростання. "Азаров заявив про підвищення тарифів на газ. Так нехай він розповість правду. Українці споживають 18 млрд. м3 газу, а Україна видобуває 20 млрд. м3. Кожен з нас повинен отримувати газ власного виробництва, вартість якого не перевищує 70 дол. Але цей газ нам не віддають, його продають по 300 – 400 дол., а різницю кладуть в кишеню", – твердив він наприкінці 2013 р.
«Україна може значно збільшити видобування газу. Зараз в Україні видобувається 20 млрд. м3 газу, але вже за 10 – 15 р. обсяг видобування може збільшитися до 60 – 70 млрд. м3 на рік. І це покриє весь попит газу», – зазначено у звіті компанії INS CERA від 2012 р.
Тобто уряд України і авторитетні закордонні експерти називають однакову цифру видобутку, але існують ще дрібні родовища газу з низьким тиском, які використовуються приватними структурами і в баланс українського видобутку газу не входять.
Ураховуючи, що населення України споживає на рік 18 млрд. м3 блакитного палива, «Патріоти України» стверджують: газу, що видобуває ПАТ «Укргазвидобування» вистачає на потреби населення. А враховуючи газ, добутий приватними структурами, не повинно бути дефіциту і для комунальної сфери, яка потребує до 10 млрд. м3 газу.
Реальна вартість українського газу
До 2015 р. ціна газу, що видобувався державною компанією і реалізовувався для потреб населення, становила 349,2 грн./тис. м3. На даний час ПАТ «Укргазвидобування» розраховує на збільшення вартості, бо, за словами Сергія Костюка, керівника цього підприємства, собівартість видобутку газу за курсом долара 17 грн. становила 1,2 – 1,3 тис. грн./ тис. м3.
Експерти «Патріотів України» проаналізували, з чого формується вартість газу, який добувається в Україні:
– За даними ПАТ «Укргазвидобування», вартість тис. м3 при видобутку 13,5 млрд. м3 включає:
Експлуатаційні витрати та геофізичні роботи – 12,2 дол. (у порівнянні з 2014 р. зросли на 3,5 дол. Чому? Пояснень немає).
Адміністративні витрати – 1,1 дол. (можна скоротити).
Інші операційні витрати, сейсморозвідка, R&D - 1,3 дол., зросли вдвічі. (Усі плани розвідки та R&D за 10 років було провалено. Що далі і хто контролюватиме ці кошти?)
Амортизація основних засобів – 17,8 дол. (відсутня зрозуміла методика оцінювання).
Амортизація використання надрів – 18,3 дол. (Запаси не амортизуються, це нонсенс. Виключаємо цю суму).
Вартість капіталу – 167,9 дол. (Вартість запасів – 10,7 млрд. дол., множимо їх на 15% і ділимо на 13,5 млрд. м3. Отримуємо 118,9 дол., які виключаємо з собівартості).
Плата за використання надр – 63,9 дол. (напряму залежить від вартості).
Податок на прибуток – 36,9 дол. (зменшується пропорційно вартості).
Усього ціна на газ без ПДВ – 319,4 дол./тис. м3. Перевірка розрахунків показала: цифри завищено майже втричі. Собівартість повинна становити 120 дол./тис. м3 газу.
А ось що каже Микола Полілуй, депутат Сумської облради та член громадського руху «Патріоти України»: «Ці розрахунки є завищені монополістом НАК «Нафтогазом» і подані в доларовому еквіваленті. Найголовніше питання: є українська валюта – гривня, чому державна компанія рахує собівартість у доларах? Це не зрозуміло і порушує конституційні права громадян. НКРЕ по цим розрахункам зробила свій висновок, але її постанова прорахована в гривнях.
По-перше, вона видана з юридичним і законодавчим порушенням термінів і процедури, і не може бути впроваджена з 1 квітня, згідно неї не можна вводити розрахунки. Ця постанова тягне за собою перерахунок усіх комунальних послуг. Попередня постанова діє до кінця опалювального періоду, та чомусь до 15 березня, а термін опалення до 15 квітня. Терміни дій господарських договорів не скінчилися, їх треба переукладати за згодою сторін.
Друге, ця постанова видана без соціального пакету захисту прав громадян, який повинен бути розроблений КМУ і прийнятий ВР. Потім мають бути прийняті зміни у бюджетах всіх рівнів з введенням персональної соціальної допомоги. Державні розрахунки мають бути не задекларовані, а базуватися на можливостях населення оплачувати послуги.
Третє, ціна на газ має бути прозорою. Потрібно зробити розрахунки, надати пропозиції, щоб громадяни розуміли і довіряли державній владі і природно існуючому монополісту НАК «Нафтогазу». Реформи мають бути засновані не на прихованих олігархічних бажаннях, а на інтересах українців.
Є внутрішнє газовидобування, і воно непрозоре. Енергетичне лобі виводить газ на загальний ринок за схемами, які збільшують ціни і викачують доходи населення. Я вважаю, перший крок до вирішення проблеми – єдина ціна для населення і промисловості. Другий крок – прозорість розрахунків, третій – інвестування в видобування природного газу в обсягах, які забезпечують захист прав населення і українській енергетичний баланс.
Найголовніше: НАК «Нафтогаз» діє, як у 2014 р., непрозоро, за рахунок рефінансування в 110 млрд. грн., з яких, я вважаю, більше половини пішло на покриття оборудок енергетичного лобі олігархічних кланів. І в цьому році більш глибоко прихована схема з оборудками і знижками для промисловості до 70%, які заплановано перекласти на населення.
Тому фінансові органи повинні провести ревізію і аудит НАК «Нафтогазу», дати оцінку розрахунків НКРЕ і звести залишки обсягу газу. Кабмін на сьогоднішній день не викриває постанову НКРЕ, не забезпечує населення соціальним пакетом.
По газотранспортним комунікаціям: це найголовніший господарський суб’єкт, в якому потрібно навести порядок, починаючи від «Укртрансгазу» і закінчуючи облгазами. Потрібно привести в належний стан існуючі мережі, передати їх на баланс облгазам, встановити лічильники.
Лічильники мають бути в квартирі кожного споживача як інструмент захисту його прав. Постанова має необ’єктивний характер для населення багатоповерхових будинків і тих, де відсутні індивідуальні лічильники.
Тому раджу всім звернутися у відділи соціального захисту Сумщини для захисту своїх прав. Якщо вам не допоможуть, подавайте заяви до суду на дії чиновників та організації, які повинні контролювати влада. Таким чином ви захистите себе від свавілля.
Найголовніше – це якість газу, вона повинна відповідати Держстандартам. Ми маємо вживати якісний газ, а не ті наповнювачі, що подаються у газовій суміші.
Аргументація платонеспроможної ціни – це відхилення від обов’язків, які повинні виконувати Кабмін, газотранспортні компанії та облгази. Не треба маніпулювати населенням, вводити його в боргові зобов’язання і створювати колапс неплатежів.
Четверте, НАК «Нафтогаз» як монополія має бути головним генератором інвестицій та порядку для всіх споживачів (їх треба внести в реєстрі в електронному вигляді). Кожен розрахунок з енергетичного постачання повинен відбуватися за істотно зрозумілими відносинами угоди.
Державоутворюючі принципи мають працювати на захист громадян замість порочного вимивання грошей та перекладання фінансового тягаря на плечі споживачів. Влада має виконувати головний принцип – захищати права громадян, бути добросовісним учасником енергетичного ринку.
Робота з реформи ЖКГ, тепловим балансом міста, будинку є основою, кінцевий споживач не повинен страждати за утримання цих комунікацій. Обов’язок влади – скласти розрахунки, навести порядок у ЖКГ, розібратися з «Сумижитлом», «Паливокомуненерго» та з іншими комунальними підприємствами, що обслуговують громадян.
Ваші пропозиції, звернення, громадські ініціативи чекаємо: вул. Харківська, 5/1, к. 303».
®
rsoldier
собівартість українського газу 20-25 баксів. решта - від лукавого.