![](https://dancor.sumy.ua/sites/dancor.sumy.ua/files/imagecache/468x310/images/articles/428521/school-classroom-with-books-backpack.jpg)
Про це повідомила радниця Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Сумській області Ірина Алєєва.
За її словами, також серед приводів для прийняття подібного рішення: демографічні показники територіальної громади, фінансова неспроможність утримувати наявну мережу закладів, а також необхідність приведення установчих документів закладів освіти у відповідність із Законами України «Про освіту» та «Про повну загальну середню освіту».
Алєєва нагадала, що реорганізація — це форма припинення юридичної особи, але всі її права й обов’язки у порядку правонаступництва переходять до нової (іншої) юридичної особи – навчального закладу. Коли ж як ліквідація — це форма припинення юридичної особи, при якій припиняються всі її права й обов’язки.
«При підготовці рішень про реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання закладу загальної середньої освіти необхідно розробити план розвитку освіти, тобто план формування спроможної освітньої мережі, який формується з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади. Є судова практика щодо відміни рішень ОМС в частині реорганізації та ліквідації закладів освіти, оскільки не було затверджено план розвитку освіти», - зазначила Ірина Алєєва.
При підготовці плану розвитку потрібно вивчити актуальні проблеми освітньої мережі громади, демографічну ситуацію, фінансову спроможність, наповнюваність класів, охоплення позашкільною та дошкільною освітою та інші показники, а також розробити шляхи вирішення даних проблем.
Також враховуючи норми нещодавно прийнятого ЗУ 2352-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин», ще однією причиною для ліквідації закладу, зокрема який було знищено в наслідок бойових дій, а саме підстава розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця може бути: «Неможливості забезпечення працівника роботою, визначеною трудовим договором, у зв’язку із знищенням (відсутністю) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій».
«Разом з тим можна врахувати потребу у закладах освіти на території, де він розташовувався. Крім того, профспілка працівників освіти і науки України рекомендує не поспішати з ліквідацією закладів освіти, а за сприятливих умов дати для школи нову будівлю, таким чином лише змінивши її юридичну адресу. Тим часом працівників можна відправити у простій», - підкреслила Алєєва.
А також наголосила, що до 28.09.2022 засновники можуть привести установчі документи закладів освіти (крім ЗЗСО) у відповідність із Законом України «Про освіту», а установчі документи закладів загальної середньої освіти – привести у відповідність до 01.09.2027. І також зміна назви закладу освіти не є реорганізацією, і при ліквідації закладу освіти, засновник має забезпечити влаштування учнів до інших закладів освіти.