Отже, КОВІД дав нам перепочинок. Але чи надовго? Помилка багатьох з нас в тому, що ми вважаємо, ніби вірус пішов остаточно, що ось-ось все стане як раніше. Що завтра ми прокинемося, і старий, добрий (нехай і не дуже добрий, але все в порівнянні) світ протягне нам свої руки. Проте, факти говорять зворотне...
Одним з найбільш об'єктивних показників епідситуації з COVІD-19 є індикаторний показник щодо епідемічної небезпеки або захворюваність за останні два тижні в разрахунку на 100 тисяч населення. Цей показник 12 серпня 2021 року в нашому місті зрівнявся з минулорічним та склав 45,5. Далі пішов зріст. Безумовно, менш виражений, ніж рік тому, але досить помітний. Сьогодні, через 4 тижні, захворюваність в місті зросла у 2,5 рази (у 2020 це збільшення склало майже 5 разів). Збільшення захворюваності можна відслідити і в інших регіонах області, і в Україні загалом.
При цьому в стаціонарах наразі ми частіше бачимо пацієнтів з важким перебігом, що не дивно. Особливістю Delta є виражений з самого початку інтоксикаційний синдром через високий рівень вірусемії, значне підвищення температури, швидке, іноді навіть раптове, і раннє зниження сатурації. Збільшилася кількість хворих, які потребують кисневої підтримки. Більше виражені біль у горлі, нежить, виснажливий кашель, кишкові розлади, ураження нервової системи. Хвороба дещо помолодшала. Хоча, як і раніше, більша тяжкість перебігу спостерігається у віці 60+.
Прикро, що і досі до стаціонару надходять невакциновані з групи ризику, у т.ч. особи у поважному віці. Хоча саме вони повинні бути в пріоритеті щодо щеплення.
Ви знаєте, вже в березні-квітні ми з колегами відзначали, що COVІD під час весняної хвилі відрізнявся від свого осіннього варіанту, тобто підступна Delta, не проти ночі згадана, вже не перший місяць гуляє на просторах України.
Висновок один — чергова, третя хвиля, вже почалася та швидко набирає обертів...
А що буде далі? А далі можливі два сценарії розвитку подій. Перший — сприятливий. Населення дотримується всіх необхідних профілактичних заходів і процес стабілізується. Другий — негативний. Якщо ми будемо ігнорувати засоби гігієни, не дотримуватися соціальної дистанції, нехтувати захисними масками, то цілком можливий значний приріст захворюваності з подальшим введенням «жорсткого» карантину і запровадженням локдауна. При чому в обох варіантах головним режисером майбутніх подій виступає населення, тобто кожний з нас.
Тому поки треба йти далі у всьому цьому — з масками, антисептиками і дистанціями, але без істерик. І бажано з антитілами. Пам‘ятайте: ваші шанси захворіти на COVІD-19 вдруге незначні. Ну, а якщо ви щеплені, то, навіть захворівши, звільнитеся легким переляком. Вакцинація є способом захистити себе і близьких від важкого перебігу, госпіталізації та навіть смерті. У Великобританії, наприклад, де охоплення щепленнями груп ризику вище 90 %, сьогодні рівень смертності у
17 разів нижчий. Так, хворіють, але це переважно люди молодого віку й діти, а вони часто переносять хворобу в легкій та безсимптомній формі.
Ми живемо у світі мікроорганізмів, а не вони в нашому. Втім ми потрібні їм живими, щоб було де розмножуватися, змінюватися, продовжувати своє існування зрештою. Через те вірусам не цікаво знищувати нас. Тож вони пристосовуються. Та й ми не сидимо, склавши руки:
шукаємо і знаходимо нові, eфективні лікарські засоби, розробляємо вакцини. До речі, за думкою ряду фахівців, спалах COVІD-19 в найближчі 10 років перейде від пандемії до ендемічної форми і буде залишатися на постійному базовому рівні. Тобто Sars-CoV-2 може стати звичайною «дитячою хворобою», коли перше інфікування відбувається у віці від 3 до 5 років. А люди похилого віку все ще можуть заражатися, але вони матимуть імунний захист від важкого перебігу. Тому налаштовуйтесь на позитив — все буде добре. Бо інакше і бути не може.
Ірина Троцька, головний інфекціоніст Сумщини
Главный инфекционист Сумщины Ирина Троцкая рассказала об особенностях нового штамма коронавируса «Омикрон»....
Главный инфекционист Сумской области Ирина Троцкая дала полезные рекомендации сумчанам, как возвращаться к физической активности и спорту после коронавируса....
Коронавірусна хвороба COVID-19 та туберкульоз мають схожі симптоми. Обидва захворювання можуть мати тяжкі наслідки для життя та здоров’я людини, тому...
Вчасне виявлення випадків захворювання на COVID-19 – важлива складова боротьби із коронавірусною хворобою....
Знаступного тижня невакциновані українці, які перехворіли на коронавірусну інфекцію, зможуть отримати цифровий COVID-сертифікат про одужання, який дозволятиме упродовж 90-ти діб...