Село Червоне на порозі техногенної катастрофи

Сьогодні ми освітлимо екологічну проблему с. Червоне Сумського району, де великі негаразди з каналізаційною системою.

Депутат Сумської обласної ради Микола Полілуй

Багато років тому вона вийшла з ладу і стоки отруюють навколишнє середовище: на відстані 2 км від села вони розтікаються на лузі, навіть вже озеро з’явилося.

Стічні води забруднюють ґрунти та ґрунтові води. А поряд дачний масив, річка, багато людей приїздять відпочивати і купатися. Вони навіть не знають, що навколо нечистоти. За вирішенням цих проблем селяни неодноразово зверталися до різних владних інстанцій, але безрезультатно.

Ось що розповів про стан справ голова селищної ради Червоного Сергій Єременко:

- Історія труднощів з каналізацією с. Червоне почалася давно, у 1986 р. Загальну каналізаційну систему було створено, коли у селі збудували 6 трьохповерхових і 1 п’ятиповерховий будинок. До неї також приєднали декілька приватних садиб, школу та дитячий садочок. При в’їзді в село побудували каналізаційно-насосну станцію, яка відкачувала стоки трубопроводом до центральних очисних споруд міста Суми.

Ще в ті часи було допущено інженерно-будівельні помилки: невірно розрахували потужність КНС, не взяли до уваги, по-перше, довжину трубопроводу в 6,5 км, по-друге, зміни рельєфу, які складають до 70, а місцями до 90 м, тому навантаження на станцію було завжди завелике.

Тому швидко розпочалися негаразди: то виходили з ладу насоси, двигуни, то стоки не доходили до очисних споруд. У ті роки на території села було потужне сільськогосподарське виробництво – молочно-овочевий радгосп «Сумський». Там був електромеханічний цех з інженерами та електриками екстракласу, тому ці проблеми вирішувалися місцевими силами.

Згодом радгосп розпався, Червоне залишилося без глобального інвестора. Ні техніки, ні спеціалістів тепер немає. Самотужки ми можемо зібрати пару десятків тисяч, а лише насос коштує 26 тис. грн.

Ми звертаємося за професійною допомогою до сумських підприємств, час від часу ті допомагають, але суттєво це ситуацію не змінює. У наш складний час проблеми сіл зазвичай вирішують місцеві агровиробники, але Червоному не пощастило - у нас такого спонсора немає.

В 2011 та 2012 рр. при обстеженні КНС і колектору комісіями, до складу яких входили представники СЕС, міськводоканалу, екологічних служб, районної та державної адміністрацій, було встановлено, що за період експлуатації напірний колектор вийшов з ладу і стоки скидаються не в міські очисні споруди, а в западині рельєфу.

В 2011 р. у терміновому порядку ми зробили перший проект реконструкції КНС. А після роботи комісій було запропоновано встановити біологічну станцію очищення стічних вод з добовою продуктивністю 60 – 67 м3. У 2013 р. була розроблена уся проектно-кошторисна документація з реконструкції КНС, з будівництвом системи біологічного очищення стоків.

На 24-ій та 27-ій сесіях Сумської облради в 2013 р. було прийнято рішення про виділення коштів на реконструкцію КНС у розмірі 1 011 283,00грн., але гроші так і не надійшли. В 2014 р. на сесіях 20.06 та 29.10.2014 р. було підтверджено виділення коштів, а головним розпорядником призначено департамент ЖКХ.

За інформацією департамента фінансів, кошти на даний об’єкт надійшли на відповідні рахунки вчасно, але управління ЖКГ своєчасно підрядника не знайшло. Тому не зважаючи на десяток звернень нашої сільради в усі можливі інстанції, після неодноразових засідань комісій, роботи у 2014 р. департаментом ЖКГ так і не були проведені. Рік минув, а з ним і бюджетний термін, тому виділені кошти повернулися назад.

Вирішенням цього проблемного питання, як і багатьох інших, займається небайдужа людина, яка турбується про добробут Сумщини - депутат обласної ради Микола Полілуй. Ось як він прокоментував цю ситуацію:

- Через хибну працю керівників обладміністрації мільйон гривень даремно пролежав на рахунках, хоч мав би з користю бути реалізований, а час спливає, наближаючи екологічну катастрофу на Сумщині! Можливо, це комусь вигідно?

Тепер усю процедуру виділення коштів потрібно розпочинати спочатку: проводити засідання, писати звернення. Та усі розуміють, що у цьому році фінансова ситуація стала ще скрутнішою. Тому велике питання: зможуть виділити кошти чи ні? А каналізаційні стоки як лилися, так і ллються, стічне озеро зростає, а навесні під час паводку всі нечистоти з заливних лук потечуть у Псел!

Тому сільська рада Червоного, розуміючи, що ситуація може залишити населений пункт без води і системи водовідведення, звернулася до мене та моїх соратників, щоб ми посприяли у вирішенні проблеми.

За ініціативою депутатів Купрієнка В.А., Тімецького О.В., Колодненка В.М., Лашутка М.А. і Судіна В. О. Сумська райрада звернулася до голови облдержадміністрації з проханням провести службову перевірку за фактом непроведення реконструкції КНС с. Червоне в 2014 р. та надати оцінку факту невиконання посадовими особами департаменту ЖКГ своїх службових обов’язків.

Підкреслю: у цій справі простежується ганебна тенденція байдужості обласних можновладців. Я вже ставив аналогічне питання, пов’язане з екологією. Як раніше керівник департаменту екології не реалізував кошти на вивіз пестицидів, так само черговий керівник департаменту ЖКГ недбали поставився до своїх обов’язків. Справи першого вже перевіряються, і по цьому будемо працювати.

На останній сесії депутати обласної ради прийняли бюджет на 2015 р. Кошти на реконструкцію КНС у Червоному там не заплановані. Тому я буду ініціювати внесення в обласний бюджет змін про виділення коштів. І ми обов’язково розберемося у цій ситуації, доведемо до логічного закінчення, виявимо винних.

Стосовно цієї проблеми та подібних, хочу звернутися до громадських діячів: її рішення повинно бути під пильним контролем суспільства, разом ми сила! Тому ми запрошуємо всіх представників громадських організацій звертатися по допомогу. Як обласні депутати, ми завжди посприяємо у вирішенні питань на благо Сумщини.

До Миколи Клочка також є звернення: необхідно здійснювати контроль за посадовцями обласної державної та районної адміністрацій, щоб вони не допускали порушень та халатності при виконанні своїх службових обов’язках, має бути контроль за чиновниками в питаннях фінансів та дисципліни.

Закликаємо органи внутрішніх справ та прокуратури: сьогодні потрібно навести порядок з цільовим використанням державних коштів і фінансовою дисципліною чиновників. Тому міліція повинна сама ініціювати перевірки і з’ясовувати, як посадовці розпоряджаються державними та бюджетними коштами. ® 

Аніта Пушкар

view counter
view counter
view counter
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
18
У Сумах пройшов благодійний ярмарок на підтримку ЗСУ з нагоди Дня Конституції України
У Сумах пройшов благодійний ярмарок на підтримку ЗСУ з нагоди Дня Конституції України
У Сумах пройшов благодійний ярмарок на підтримку ЗСУ з нагоди Дня Конституції України
У Сумах пройшов благодійний ярмарок на підтримку ЗСУ з нагоди Дня Конституції України
У Сумах пройшов благодійний ярмарок на підтримку ЗСУ з нагоди Дня Конституції України
У Сумах пройшов благодійний ярмарок на підтримку ЗСУ з нагоди Дня Конституції України
19
Суми. Вечірні враження
Суми. Вечірні враження
Суми. Вечірні враження
Суми. Вечірні враження
Суми. Вечірні враження
Суми. Вечірні враження
30
День вишиванки - 2022
День вишиванки - 2022
День вишиванки - 2022
День вишиванки - 2022
День вишиванки - 2022
День вишиванки - 2022

Вы можете отметить интересные вам фрагменты текста, которые будут доступны по уникальной ссылке в адресной строке браузера.