Вперше забруднення води в р. Сейм було виявлено 14.08.2024 на відстані 8,2 км від кордону з рф поблизу населеного пункту Манухівка.
З першого дня виявлення ознак забруднення рішенням Конотопської районної комісії ТЕБ та НС організовано проведення моніторингових досліджень. Для цього були залучені лабораторії Регіонального офісу водних ресурсів у Сумській області, Державної екологічної інспекції у Сумській області, ГУ Держпроспоживслужби у Сумській області та ДУ «Сумський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».
За результатами досліджень проб води, відібраних у створах річки Сейм по мірі просування забруднення, було виявлено відсутність розчиненого у воді кисню та високий показник ХСК (хімічне споживання кисню), що може свідчити про значне забруднення ріки органічними речовинами.
Наразі отримані результати моніторингових досліджень свідчать про зменшення рівня хімічного споживання кисню та поступове незначне підвищення рівня розчиненого кисню у воді.
Так у пробах відібраних 02.09.2024 поблизу населених пунктів Манухівка, Чаплищі та Чумакове спостерігається незначне підвищення рівню кисню до 1,44 мгО2/дм3, 1,3 мгО2/дм3 та 1,15 мгО2/дм3 відповідно. Але показник рівню кисню у річці поблизу м. Путивль, Хижки, Мутин, Озаричі залишався <1 мгО2/дм3 при нормі не менше 4 мгО2/дм3.
Вже 04.09.2024 встановлено: у створах поблизу с. Камінь, с. Мутин рівень кисню незначно підвищився і становить 1,39 мгО2/дм3 та 1,68 мгО2/дм3 відповідно, у створах поблизу с. Чаплищі та с. Чумакове рівень кисню становить 2,5 мгО2/дм3 та 2,4 мгО2/дм3
Моніторингові дослідження показують зменшення і хімічного споживання кисню (ХСК). Адже, на початку виявлення забруднення максимальні значення ХСК перевищували нормоване значення від 3 до 5 разів.
Вже 04.09.2024 у воді з річки Сейм поблизу населених пунктів Чаплищі Чумакове Путивль, Хижки Мутин, Озаричі рівень ХСК перевищував ГДК від 1,3 до 2 разів. Вміст азоту амонійного не перевищував нормативних ГДК.
Для запобігання посилення забруднення продуктами розкладу риби, внаслідок її масового мору, організовано заходи із збирання та захоронення риби у місцях, погоджених з ГУ Держпродспоживслужби у Сумській області. Станом на сьогодні Новослобідською, Буринською, Путивльсько, Кролевецькою громадою спільно з небайдужими громадянами із залученням комунальних підприємств, а також Сумським рибоохоронним патрулем, Державною екологічною інспекцією у Сумській області проведено збір та видалення загиблої риби. За інформацією територіальних громад на сьогодні місця накопичення загиблої риби на річці Сейм відсутні.
З метою отримання рекомендацій щодо оздоровлення та відновлення басейну річки Сейм Департамент захисту довкілля та природних ресурсів звернувся до 4 наукових закладів/установ. Дієвим заходом на сьогодні було запропоновано відновлення проточності русла річки Сейм шляхом залпового приспущення ставків та водосховищ у басейні річки. Однак починаючи з кордону рф, безпосередньо на річці Сейм та її бокових притоках відсутні крупні штучні водні об’єкти (ставки, водосховища) за рахунок яких можливо було б здійснити промивку русла.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!
Збитки, завдані довкіллю Сумщини та Чернігівщини внаслідок забруднення річок Сейм та Десна, перевищують 530 млн грн....
Вода у річках Сейм та Десна очиститься за два-три тижні....
На Сумщині зберігається погіршення якості води у верхніх пунктах моніторингу. Ймовірне джерело забруднення – на території росії....
На Сумщині спостерігається подальше погіршення якості води річки Сейм у верхніх пунктах моніторингу на ділянці до с. Мутин....
Держекоінспекція Сумщини інформує про погіршення ситуації із забрудненням р. Сейм....