«Сумщина має найбільший сухопутний кордон з країною-агресором, тому ми маємо ряд проблем і особливостей, відмінних від тилових областей, – зазначив Тарас Савченко. – Зокрема, одне із важливих питань, яким ми займаємося, це евакуація архівів з прикордонних територій. Станом на сьогодні з прикордоння Сумської області вже переміщені у безпечні місця документи архівних відділів м. Білопілля, смт Велика Писарівка, смт Краснопілля, м. Середина-Буда. Громадами проведено також евакуацію архівних документів, які зберігалися у 5-, 10-кілометровій зоні».
Крім того, за словами Тараса Савченка, сьогодні є особливо актуальним питання прискорення процесу оцифрування архівів. Станом на 26 липня 2024 року у ДАСО зберігається 1 394 589 справ. Усі ключові документи минулого мають бути на цифрових носіях для того, щоб їх було можливо зберегти в умовах воєнного стану.
Наразі проводиться велика робота в напрямку оцифрування документів Національного архівного фонду. Це питання включене до «Стратегії відновлення та розвитку економіки Сумської області на 2022-2024 роки».
Важливу роль в оцифруванні також відіграє співпраця з міжнародними та гуманітарними організаціями, які сприяють посиленню можливостей працівників архівів в цьому процесі. У грудні 2021 року підписано угоду із міжнародною корпорацією «FamilySearchInternational». Угода передбачає оцифрування документів генеалогічного характеру (план – 4 673 справ (950 000 аркушів)). Реалізація договору розпочалася у вересні 2023 року. Корпорацією «FamilySearchInternational» у 2023 році оцифровано 776 справ, у першому півріччі 2004 – 1802 справи.
Усього станом на 1 липня 2024 року переведено у цифровий формат понад 24 тис. справ та майже 2 тис. описів справ. Але необхідна допомога в прискоренні цього процесу.
Голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов повідомив, що в рамках співробітництва з міжнародною корпорацією «FamilySearchInternational» наразі працює одна камера, яка оцифровує документи в Державному архіві Сумської області. Але вже невдовзі буде залучено ще одну або дві камери. Тож процес оцифрування даних прискориться.
«У минулому році ми зробили 21 млн цифрових копій. Це один із найвищих результатів у світі. Оцифрування архівних документів – це реальний шлях до збереження нашої історичної спадщини, – зазначив він. – До речі, я доручив директору обласного архіву, перш за все, оцифрувати облікові документи. Для прикордонної Сумщини – це дійсно важливо».
Також Голова Державної архівної служби України розповів, що наразі є чимало міжнародних донорів, які готові допомогти архівам, особливо прикордоння, у придбанні сучасної техніки, реставраційних матеріалів, оцифруванні даних тощо. Тож співпраця із міжнародними донорами – це ще один крок до збереження особливо цінних документів, які містяться сьогодні в архівах України, повідомили в ОВА.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!
Голова Сумської ОВА Володимир Артюх підписав розпорядження про збільшення граничної чисельності штату Сумської облдержадміністрації....
Заступниця начальника Сумської ОВА Олена Бойко написала заяву про звільнення через сімейні причини....
Меморандум передбачає підтримку гуманітарного сектору області у питаннях надання допомоги медичним та соціальним закладам й психологічної допомоги жителям Сумщини....
На платформі «Діалог влади з бізнесом» відбулася п’ята зустріч обласної влади з підприємцями Сумщини. Її темою стало функціонування бізнесу в...
Начальник Сумської ОВА Володимир Артюх зустрівся із Надзвичайним і Повноважним послом Федеральної республіки Німеччина в Україні Мартіном Єґером....