Три жінки 19 травня 2023 року одночасно втратили своїх чоловіків. Вони були працівниками АТ "Сумиобленерго", які того дня поїхали на виконання завдань у прикордонну Юнаківську громаду, пише Суспільне.
Її Олександр, розповідає Оксана Шпак, 15 років пропрацював на підприємстві, з перших днів повномасштабної війни лагодив пошкоджене обладнання у Сумах, а після деокупації області виїздив на прикордоння, яке постійно обстрілюється.
"Не було у них на той час засобів захисту вони вимагали у своїх керівників. Мій чоловік розповідав, що особисто він звертався до начальника служби лінії електропередач і вони розуміли, що небезпечно їм працювати в таких умовах. Їм видали ці бронежилети вже в кінці 2022 року і то це були волонтери. Їх в бригаді 12 осіб з водіями, а бронежилетів було сім", — говорить жінка.
Виїжджали на прикордоння, розповідає пані Оксана, без супроводу військовослужбовців: "Він мені розповідав, як вони виїжджали на територію це "Рясне — Славгород" де 1,5 км і він каже, як ми залазили на вишку, а у них каски оці червоні, то він казав, що нас бачать військові РФ".
49-річний Роман Лісовенко працював в "Сумиобленерго" майже 30 років, розповідає його дружина Людмила. У день загибелі її чоловік мав залишатися вдома, бо на підприємстві був вихідний.
"Подзвонив йому майстер і сказав, що так і так, ми повинні виїжджати на огляд повітряної лінії в Юнаківську громаду, бо там сталося якесь пошкодження. Він зателефонував мені десь близько дев'ятої і повідомив, що все нормально, ми виїхали з підприємства, ми слідуємо по установленому маршруту на Юнаківку і це була остання розмова з моїм чоловіком, — згадує дружина Романа Лісовенка.
"Потім через десь близько другої години мені повідомили, що мого чоловіка вже немає і він загинув. Останні мої слова були, мабуть, слова, які ми частіше вживаємо в нашій розмові зараз: Бережи себе там. Бережіть себе і він сказав: та будемо намагатися", — додає жінка.
Геннадій Похилько пропрацював на підприємстві водієм із 2012 року. У день загибелі, говорить його дружина Інна Похилько, їй повідомили, що авто, яким керував Геннадій, обстріляли дроном.
"Мені про смерть повідомили десь уже о 15 годині співробітник мого чоловіка. Коли вивезли тіла і вже вивозили машину, вже стало зрозуміло, що ця машина була обстріляна з автоматичної зброї, тому що у мого чоловіка, і у Шпака Олександра були вогнепальні поранення", — говорить Ірина Похилько.
"Не було ні військового супроводу, ні дозволу, не було ніяких погоджень. Можливо, як зазначають посадовці, були усні якісь погодження і не було ніякого захисту. Я маю на увазі індивідуального захисту. Ні індивідуальних аптечок, не було придбано належних бронежилетів, касок. Вони працювали у своїх помаранчевих касках, їх було видно як із російської сторони, так і з цієї", — говорить Людмила Лісовенко, дружина загиблого Романа Лісовенка.
Розв'язували всі питання із допуском до прикордоння, говорить Оксана Шпак, їхні чоловіки із майстром на місці.
"Вони чекали з військовими, вони чекали саперів, сапери тоді проводили їх туди до місця їхніх робіт. Він весь час казав своєму начальнику, що "ви посилаєте нас на смерть". У цей день, коли це трапилося, він виходив з дому і сказав, що "хоча б вернуться живим".
Директор з охорони праці АТ "Сумиобленерго" Віталій Горбуль говорить, бригада, яка була розстріляна російськими військовими мала бронежилети, але ними не скористалась.
"Бригада була укомплектована і бригадною аптечкою, кровоспинними засобами та перев'язувальними матеріалами. Члени бригади отримали від майстра інструктаж щодо використання засобів індивідуального захисту і заходів безпеки під час огляду лінії. Майстер на виїзді з села Юнаківки на блокпосту у військових з'ясував обставини в цьому районі і отримав дозвіл на пересування від села Юнаківки до Великої Рибиці вздовж лінії, тобто фактично дозвіл від військових у майстра був".
Вдягати військові шоломи, говорить Віталій Горбуль, працюючи на електролініях їх фахівці не можуть.
"Ми повинні використовувати спеціальні каски з електрозахисними властивостями. На жаль, ці властивості відсутні у шоломі військового типу і, на жаль, на цей час нема жодних нормативних документів ні державних, ні міністерських, як нам треба працювати".
"Жодних роз'яснень або нормативних актів, як працювати в 5-кілометровій зоні не було. Відповідне розпорядження голови Сумської обласної військової адміністрації вийшло 25 травня, тобто через шість днів після настання цієї трагедії. Відразу наше товариство запровадило відповідне розпорядження у нас і згідно з яким ми зараз працюємо".
Згідно з цим розпорядженням виїзд ремонтно-відновлювальних бригад, працівників сільськогосподарських підприємств у 5-кілометрову прикордонну зону для виконання робіт обов’язково погоджується з військовим командуванням та місцевою владою.
На підприємстві Північно-Східне міжрегіональне Управління Державної служби з питань праці проводило спеціальне розслідування протягом двох місяців, розповів речник управління Мирослав Деревянко:
"У даній категорії справ членами комісії зі спеціального розслідування винні особи не встановлюються. Під час розслідування встановлено, що працівники АТ "Сумиобленерго" 19 травня 2023 року, згідно з наказом по підприємству, кожен виконував свої робочі обов’язки".
"Згідно з актом цього розслідування причина настання нещасного випадку є неоголошена війна", — говорить Віталій Горбуль, директор з охорони праці АТ "Сумиобленерго".
"У ході досудового розслідування проводяться допити свідків та потерпілих. Призначено експертизу у галузі безпеки життєдіяльності і охорони праці, що допоможе змоделювати причинно-наслідковий зв'язок".
Також СБУ в Сумські області, повідомила речниця управління Олеся Рапута, відкрили інше кримінальне провадження за статтею "Порушення законів та звичаїв війни, поєднані з умисним вбивством".
З початку повномасштабної війни, говорить речниця АТ "Сумиобленерго" Світлана Калиш, загинуло п’ятеро працівників підприємства.
А поки триває розслідування, дружини загиблих енергетиків, говорить Людмила, хочуть розголосу, аби таких історій, як з їхніми рідними більше не траплялось на підприємстві.
Завтра, 23 листопада, відбудеться зустріч з мешканцями-власниками пошкодженого житла....
Ліквідація наслідків вранішніх влучань ворожих БпЛА триває у Сумах....
Ввечері 17.11.2024 росіяни завдали ракетного удару по густонаселеному житловому мікрорайону Сум. Внаслідок цієї терористичної атаки загинуло 12 людей та кілька...
Про це повідомив начальник Сумської ОВА Володимир Артюх в ефірі загальнонаціонального марафону «Єдині новини»....
Чернеччинська громада провела в останню путь свого земляка-героя....