Учора до Тростянецької громади з метою реалізації моніторингу "Місцевий індекс прав людини" та з метою документування воєнних злочинів завітали керівник Департаменту документування воєнних злочинів Української Гельсінської спілки з прав людини Сергій Мовчан в команді з працівником Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Олександром Буркою, регіональним координатором взаємодії з громадськістю Уповноваженого Мариною Єжкун та експерткою Наталією Єсіною. З експертами зустрілися заступник Тростянецького міського голови Максим Синявін та секретар Тростянецької міської ради Наталія Ковальова.
Фахівці оглянули центри для тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб у селі Солдатському та у Тростянці на 5 поверсі готелю «Елегія», які уже майже готові приймати громадян, які потребують додаткового житла. Крім цього, експерти ознайомилися з ходом будівельних робіт на майбутньому модульному містечку у Нескучному, а також відвідали Притулок для осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі у селі Буймер.
Максим Синявін розповів про хід ремонтних робіт по кожному об’єкту, про особливості фінансування цих робіт у воєнний час, коли громада дуже обмежена у своїх фінансових можливостях, тож вимушена залучати благодійні фонди та організації, аби повною мірою закінчити роботи по кожному об’єкту.
Наталія Ковальова зазначила, що на сьогодні центри тимчасового перебування ВПО уже могли б функціонувати, але не вистачає меблів, побутової техніки тощо для їх оснащення. Якщо потребу у матрацах, постільній білизні та частково ліжках забезпечили благодійні фонди та організації, то відсутність стільців, шаф, тумбочок для одягу, пральних машин чи посуду унеможливлює заселення вимушених переселенців у ці центри. Адже людям, які втратили житло та речі повсякденного вжитку, потрібно не тільки переночувати у такому центрі, а й приготувати їжу, попрати одяг, скласти кудись свої речі.
Експерти зазначили, що Тростянець має приклади позитивної роботи, з якими вони не стикалися під час аналогічних досліджень протягом минулих років. Крім цього, вони зібрали часткову інформацію щодо пошкоджень та руйнувань в громаді, провели фотозйомку в Солдатському та Буймері. Зібрана інформація дозволить конкретизувати епізоди, які вносилися документаторами в рамках ініціативи «Трибунал для Путіна», повідомили в Тростянецькій мерії.
Довідково
Розробка методології Місцевого індексу прав людини була реалізована за участю експертів Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, спільнот експертів науковців та практиків місцевого самоврядування й різних галузей прав людини. Було опрацьовано сучасні міжнародні моделі прав людини і їх оцінювання, узагальнено кращі іноземні та вітчизняні практики моніторингу прав людини на місцевому рівні, враховано специфіку розвитку повноважень місцевого самоврядування в процесі реформи.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!