Здоров’я очей: яким продуктам надати перевагу, а яких уникати в раціоні

Зір – це один з найважливіших дарів, які ми маємо. Завдяки йому ми можемо бачити красу світу навколо нас, читати, працювати та насолоджуватися життям сповна.

На жаль, наш зір не вічний. З віком він може погіршуватися з різних причини, такі як старіння, втома очей, шкідливі звички та інші фактори.

Однак є багато речей, які ми можемо зробити, щоб зберегти здоров’я очей і покращити зір. Одне з них – це вживання продуктів, які багаті на корисні для очей поживні речовини.

Варто пам’ятати про те, що здоров’я очей залежить від нашого способу життя і харчування. Збалансований раціон — один з важливих чинників, який допомагає зберегти зір, мінімізувати ризики погіршення і є запорукою гарного самопочуття.

Які продукти багаті на корисні поживні речовини для очей розповідає Юрій Сачава – завідувач відділом епіднагляду(спостереження)та профілактики неінфекційних захворювань Сумського ОЦКПХ

Які продукти корисні для очей

Отже, меню правильного харчування для очей має бути збалансованим, багатим на вітаміни, мікро та макроелементи. Найкорисніші продукти для очей – це:

• Жовто-помаранчеві овочі. Це морква, гарбуз, бруква. Секрет таких овочів у тому, що в них є велика кількість бета каротину. Цим пояснюється колір коренеплодів та овочів. У травному тракті бета-каротин трансформується у вітамін А – саме його дефіцит спричиняє сухість рогівки. Цим пояснюється, чому моркву рекомендують для зміцнення зору. Овочі для зору потрібно їсти у сирому вигляді або після не тривалої теплової обробки. Щоб вітамін А краще засвоївся, заправте салат кількома краплями оливкової олії.

• Для зору корисно їсти чорницю. Дійсно, у цій ягоді містяться антоціани, що підтримують здоров’я сітківки, лютеїн і зеаксантин, що захищають очі від ультрафіолету.

• Морепродукти є джерелом жирних амінокислот, які запобігають розвитку синдрому сухого ока. При регулярному вживанні морської риби, креветок уповільнюються дегенеративно-атрофічні процеси в сітківці.

• Сочевиця, квасоля та горох багаті на цинк. Цей мікроелемент необхідний здоров’ю очей. Дефіцит цинку призводить до помутніння кришталика. У пацієнтів, організм яких не засвоює цинку, часто діагностують катаракту.

• Горіхи обов’язково повинні бути присутніми у повсякденному меню дорослої людини. Будучи джерелом фосфору, калію, амінокислот, вони сприяють нормальному функціонуванню зорової системи.

• Не відмовляйтеся від кисломолочних продуктів. Вони багаті на кальцій, який потрібен нашим очам, щоб передавати нервові сигнали в мозок.

• Броколі та білокачанна капуста містять каротин, необхідний для сітківки.

• У гречаній крупі та вівсянці присутні калій, магній, фосфор. Мінерали допомагають очам відновлюватись після підвищених зорових навантажень протягом дня.

• Мед нормалізує очний кровообіг, забезпечує харчування очних тканин, сприяє збереженню зорової функції.

• Вітамін Е уповільнює старіння клітин ока, запобігає розвитку дистрофічних змін тканин органу зору. Він присутній у горіхах, гречці, пророщеній пшениці.

 Шкідливі продукти для очей

Як є продукти, що покращують зір, так є і та їжа, і напої, які можуть негативно впливати на стан здоров’я очей:

• Кофеїн, що міститься в каві, викликає підвищення внутрішньоочного тиску. Часте вживання міцної кави може призвести до розвитку міопії, глаукоми.

• Вживання солоних страв призводить до затримання рідини в організмі. Негативний результат цього – це не тільки синці під очима та набряки повік. Через застій рідини порушується харчування тканин, підвищується внутрішньоочний тиск. Бажаєте зберегти здоров’я очей? Зведіть до необхідного мінімуму вживання солі та дітей привчайте до дієти.

• Солодощі погіршують зір. Це ще одна група продуктів, про шкоду яких необхідно регулярно нагадувати дітям. Зловживання солодкими стравами та напоями негативно впливає на сітківку. Підтвердженням цього є різні зорові дисфункції, які часто супроводжують таке захворювання, як цукровий діабет.

• При зловживанні алкогольними напоями порушується кровопостачання сітківки та рогівки, виникають судинні спазми.

• Жирна смажена їжа несе шкоду для всього організму при постійному вживанні. Вона призводить до утворення атеросклеротичних бляшок. Через це зростає ризик тромбозу судин та інсульту ока.

Не обов’язково повністю виключити продукти, шкідливі для зору зі свого раціону. Однак якщо підтримка та зміцнення здоров’я очей є для вас важливим завданням, прислухайтеся до рекомендацій та зведіть їх вживання до мінімуму. Навіть якщо у вас гарний зір, їсти потрібно корисні та необхідні фрукти для зору, горіхи, морепродукти. За таку допомогу ваші очі будуть надзвичайно вдячні – хвороби органів зору довго вас не будуть турбувати.

Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!

Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал

По тематике

В Австралії зафіксували перший випадок пташиного грипу у дитини
23.05.2024 10:23

В Австралії зафіксували перший випадок пташиного грипу у дитини

В Австралії виявили перший випадок пташиного грипу в дитини. Дитина перенесла інфекцію важко, але зараз повністю одужала....

На Сумщині погіршується ситуація із захворюваністю на коронавірус
06.02.2023 08:35

На Сумщині погіршується ситуація із захворюваністю на коронавірус

В Сумській області збільшився відсоток нових випадків на коронавірусну хворобу....

У Сумах захворюваність на ГРВІ та грип незначно зменшилася
09.01.2023 12:01

У Сумах захворюваність на ГРВІ та грип незначно зменшилася

Начальник управління охорони здоров'я Олена Чумаченко під час апаратної наради при очільнику громади Олександрові Лисекнку доповіла про роботу галузі....

view counter
view counter
Новости партнеров
Погода, Новости, загрузка...

Вы можете отметить интересные вам фрагменты текста, которые будут доступны по уникальной ссылке в адресной строке браузера.