
Частка непрацюючих кредитів (NPL) у банківському секторі України станом на 1 січня 2025 року скоротилася до 30,3%, що на 7,1 в.п. менше, ніж роком раніше. Обсяг проблемних позик зменшився на 29,1 млрд грн, до 393,2 млрд грн. Про це повідомляють в НБУ.
Тенденція до зниження рівня NPL спостерігається з початку 2023 року. Основними факторами скорочення стали зростання обсягів якісного кредитування та списання проблемних боргів. Банки наростили видачу гривневих позик на тлі поступового відновлення попиту та покращення умов кредитування, зокрема зниження процентних ставок до рівня кінця 2019 року.
У 2024 році загальний обсяг кредитів у банківській системі зріс на 167,5 млрд грн (+14,8%). Окрім цього, банки активно списували непрацюючі кредити, особливо в роздрібному сегменті, де частка NPL знизилася на 8 в.п., до 15,5%. У корпоративному сегменті показник скоротився на 5,2 в.п., до 39%.
Зменшення рівня NPL зафіксовано в усіх групах банків: у приватних українських – до 12,6%, у банках з іноземним капіталом – до 10,9%, у державних – до 43%. Без урахування боргів колишніх власників "ПриватБанку" та проблемних кредитів періоду фінансової кризи 2015–2017 років частка NPL у держбанках скоротилася до 24,8%, а загалом у банківській системі – до 18,6%, що є найнижчим рівнем з жовтня 2022 року.
Якість кредитного портфеля залишається високою: рівень переходу гривневих кредитів у статус проблемних відповідає довоєнним показникам.
Аналіз фінансового стану позичальників свідчить, що в банківських портфелях переважають кредити сумлінних клієнтів. Водночас боргове навантаження бізнесу та населення залишається помірним – частка роздрібних позик банків і небанківських фінустанов у співвідношенні до річних доходів населення становить лише 10%.
Відповідно до результатів щоквартального опитування щодо умов банківського кредитування, фінустанови планують подальше зростання кредитного портфеля, проте деякі великі банки прогнозують незначне погіршення якості роздрібного кредитування.
До початку повномасштабного вторгнення росії в Україну частка NPL стабільно знижувалася, з 2018 року вона скоротилася з 55% до 27% станом на 1 березня 2022 року.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!
Національний банк України виявив спробу незаконного надання фінансових послуг через онлайн-сервіс "BitCapital". Компанія маскувала свою діяльність під операції з криптовалютою,...
З початку 2025 року банки почнуть визначати непрацюючі активи згідно з оновленим Положенням про організацію процесу управління проблемними активами, ухваленим...
Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) виділить 480 млн євро на реалізацію двох ключових проєктів в Україні....
За дев’ять місяців 2024 року в Україні здійснено понад 2,7 млрд платіжних операцій за допомогою кредитового трансферу та прямого дебету....
У жовтні 2024 року до загального фонду Державного бюджету України надійшло близько 1,4 млрд доларів США у вигляді пільгового зовнішнього...