Скорочення відображає, насамперед, нарощування загальних обсягів кредитування (+78,8 млрд. грн. з початку року) і відповідно збільшення частки здорового кредитного портфелю, але й також мало місце помірне списання самих NPL банками, насамперед у роздрібному сегменті (споживчі кредити населенню). Загалом за півроку портфель NPLскоротився на 4,2 млрд. грн. (до 418,2 млрд. грн). Про це повідомляє голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
За оцінками НБУ, банки в цілому проактивно підходять до врегулювання NPL, застосовуючи як основний інструмент позасудові реструктуризації (як правило, пролонгацію кредиту з/без надання пільгового періоду обслуговування). Зокрема, банки реструктуризували близько половини всіх корпоративних NPL, що сьогодні залишаються на їхніх балансах, а без врахування Привату – 90%. Водночас, як відмічає регулятор: «попри всі зусилля відновлення платоспроможності боржників залишається рідкістю». Це обумовлює час від часу потребу банків у зверненні на предмет застави та її продаж, аби покрити частину збитків.
Посадовець зауважує, що попри позитивні тенденції, проблема NPL залишається суттєвим гальмом на шляху відновлення кредитування. За час війни портфель «поганих кредитів» збільшився на 37% (+ 113,1млрд. грн.). 90% цього приросту складають кредити бізнесу, що є насамперед наслідком погіршення фінансового стану позичальників, а також пошкодження і втрати ними активів через війну. Ці непрацюючі кредити, левова частка з яких зарезервована, продовжують чинити негативний тиск на баланси банків і стримують кредитування.
Одним із можливих варіантів розв’язання проблеми є створення банку «поганих активів» (bad bank) для врегулювання поточної і майбутньої проблемної заборгованості, накопиченої під час повномасштабної війни.
Попри усі застереження, за останні 30 років у світі накоплений значний позитивний досвід функціонування таких установ (як реакція на банківські кризи на початку 90-х, азійську фінансову кризу наприкінці 90-х, світову фінансову кризу 2008 р.).
Така спеціалізована установа може бути створена на базі одного із невеликих банків, який через санкції нещодавно перейшов у власність держави, можливо за додаткової участі донорів. Її основна місія - взяти на свій баланс із певним дисконтом всю або більшу частину поточних та майбутніх воєнних NPL з метою подальшого пасивного або активного управління такими стресовими активами, в тому числі забезпечувати їх продаж, секьюритизацію, відновлення їх вартості, добиватись компенсацій за зруйновані активи за рахунок централізованих позовів проти росії тощо. Це б розгрузило звичайні комерційні банки, дозволивши їм сконцентруватись на нарощуванні здорового кредитного портфеля, і пришвидшило відновлення кредитування.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!
117,63 млрд грн прибутку отримали 62 українських банків після сплати податків за 9 місяців 2024 року, за даними НБУ. Це...
Обсяг чистих гривневих кредитів в Україні продовжує зростати півтора року поспіль....
За дев'ять місяців 2024 року платоспроможні банки України отримали 118 млрд грн чистого прибутку, що стало можливим завдяки високій чистій...
За червень–жовтень 2024 року банки України отримали 2927 заявок від бізнесу на кредитування проєктів з відновлення енергетичної інфраструктури на загальну...
Згідно з даними Державної служби статистики, у 2023 році частка банківських кредитів та інших позик у фінансуванні капітальних інвестицій досягла...