18 грудня 2013 року на 68-й сесії Генеральна Ассамблея ООН прийняла Резолюцію 68/163, в якій проголосила 2 листопада Міжнародним днем припинення безкарності за злочини проти журналістів. Дату було обрано у пам’ять про двох французьких журналістів, убитих у Малі 2 листопада 2013 року. Резолюція закликає держави-члени ООН зробити все можливе для попередження насилля й притягнення до відповідальності винних у вчиненні злочинів проти журналістів і працівників ЗМІ, а також забезпечити надання належного правового захисту жертвам.
Міжнародний день боротьби з безкарністю проти журналістів надає всім зацікавленим сторонам можливість звернути увагу громадськості на важливість припинення безкарності за злочини проти журналістів. Він також відкриває можливості для залучення нових зацікавлених сторін, пріоритети яких можуть бути іншими, ніж забезпечення безпеки журналістів.
Дуже резонансним є випадок, коли журналіст Вадим Комаров 20 червня 2019 року помер в лікарні від нападу на нього. Також на особистому контролі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини перебуває справа вбивства журналіста Павла Шеремета.
Безкарність за злочини проти журналістів подає суспільству потужний негативний сигнал про те, що звичайні люди, повідомляючи «ганебну правду» і «небажану думку», можуть мати серйозні неприємності. Таким чином, безкарність підбадьорює злочинців на подальші напади на журналістів, оскільки перші розуміють, що їм не доведеться постати перед судом. Крім того, суспільство втрачає довіру до судової системи, призначеної для захисту людей від посягань на їхні права.
Суспільство в цілому страждає від безкарності. Новини, які замовчуються, є інформацією, яку громадськість має знати для прийняття якісних економічних, соціальних або політичних рішень. Наявність доступу до достовірної та якісної інформації є наріжним каменем демократії, доброго врядування та ефективних інститутів.
Останнім часом ситуація з дотриманням свободи думки і слова в Україні загалом погіршилася. Більше половини зафіксованих випадків порушень свободи слова в Україні стосуються фізичної агресії проти журналістів. Безкарність призводить до зростання числа вбивств і нападів, демонструє рівень корупції в державі, яка покриває такі неприпустимі порушення прав людини.
Відповідно до керівних принципів Ради Європи держава несе відповідальність за захист журналістів і зобов’язана створити безпечні умови для їх діяльності.
Фото з сайту UNN