«Хіба можна жити нудно й цілу пенсію сидіти на лавці?». Як глухівчанка Катерина Шведова займається спортом у 80

Щодня бігає по 10 кілометрів, жодного разу не користувалася громадським транспортом, не стидається виступати в старих кросівках, їздить на змагання автостопом. А якось, щоби заробити на квиток на літак, у 75-річному віці їздила на заробітки в Одесу.

80-річна легкоатлетка Катерина Шведова славить Глухів та всю Україну на світових спортивних аренах. Глухівчанка почала займатися спортом, коли вийшла на пенсію – у 60 років (до цього був любительський).

За ці 20 років жінка взяла участь у понад 200 чемпіонатах та змаганнях. Шведова практично завжди виборює перемогу, на її рахунку – понад 200 медалей, пів сотні кубків та пів тисячі грамот.

Цю пенсіонерку одні називають дивачкою, інші – візитівкою та гордістю міста. Третього квітня вона привезла із чемпіонату світу, який проходив у Польщі, «бронзу» за зайняте третє місце. Вона – єдина із Сумської області взяла участь у цих змаганнях.

Кореспондентка «Глухів.City» поспілкувалася з пані Катериною та розпитала в неї про спортивне життя.

Як усе починалося

Катерина Шведова народилася у воєнному 1943 й була четвертою дитиною в багатодітній родині – крім неї, батьки вже мали трьох малюків.

«Мій батько воював на фронті. Загинув у молодим. Тож я бачила його всього лише один раз у житті. Пам’ятаю, це було тоді, коли той приїздив із фронту додому ненадовго», – розповідає Катерина.

Катерина зізнається, що завжди була витривалою як фізично, так і морально. Наприклад, жодного разу не пролила ані сльозинки за татом. І ніколи не відчувала це неповноцінно. «Зламати» Катерину – важко.

У сім років Катерина пішла до школи, яка розташовувалася за два кілометри від дому. 10 років поспіль учениця діставалася туди й назад пішки будь-якої пори року та погоди. Так, дівчинка відкрила в собі тягу до любительського спорту. І згодом кожної вільної хвилини шукала, де б пострибати, побігати, поплавати.

Фото: з архіву пані Катерини

Також Катерина стоїть у планці впродовж хвилини. А дистанцію в 10 км пробігає за одну годину, як і в 60 років. Аби поплавати, жінка їде велосипедом у будь-яке село поряд із Глуховом – на ставок. Але перед водним тренуванням досліджує акваторію та прочищає її дно: бувало, виносила на берег цілі оберемки пляшок та скла. Зізнається, що навіть якби в Глухові й був басейн, вона віддала б перевагу відкритій водоймі.

«Що таке басейн? Помийна яма!», – відмахується співрозмовниця.

На заробітки до Одеси в 75 років – заради спорту

Наша героїня вже двадцять років у ветеранському спорті. Каже, що тримається він виключно на ентузіазмі пенсіонерів. Адже його ніхто не фінансує. Де взяти гроші на участь у чемпіонаті – справа самих спортсменів. Спонсорів немає.

Щоби потрапити на чемпіонат Європи, який відбувався чотири роки тому в трьох країнах, потрібен був авіапереліт. Тож 75-річна глухівська пенсіонерка поїхала на заробітки до Одеси – працювала на винограднику. Так, заробила на квитки на літак і на внески.

«Було дуже важко. Але від страшної перевтоми та виснаження рятувала чітка мотивація: кожна копійка наближає мене до омріяного закордонного чемпіонату!», – зізнається Катерина.

Переможницею вона стала вже на плантаціях. Коли молодь валилася з ніг, а пані Катерина мужньо збирала врожай, знаючи, що це необхідно в першу чергу їй самій.

Неважливо, чи порвані твої кросівки, якщо ти перемагаєш

Катерина – дуже скромна. Вона живе на мінімальну пенсію. Усе життя пропрацювала електриком, «лазила» стовпами. Жінка зізнається, що вдягається в секонд-хенді, харчується вівсянкою на воді, медом та молочними продуктами.

Попри все Шведова тримається впевнено й ніколи не відчуває себе меншовартісною через «не такий» зовнішній вигляд. Одного разу вийшла на старт у старих розірваних кросівках, у той час, як інші суперники виставили в стартової лінії ноги у фірмовому дорогому взутті. Катерина фінішувала першою.

Був випадок, коли під час перевірки перед змаганнями жінка засоромилася показувати свої кросівки, з яких залишилася майже сама підошва. Вона просто зняла та викинула їх. Згодом попросила взуття в когось із суперників.

Жінка розповідає, що дістається на чемпіонати та назад перекладними та автостопом із купою пересадок – так дешевше! У 76 років спортсменка в такий спосіб їздила до Білорусі, а в 78 – до Києва.

«Дістаючись туди, я, бувало, їхала, а, бувало, йшла пішки багато кілометрів, – говорить пенсіонерка. – А якось на зворотному шляху виявилося, що автобус зі станції «Лісова» поїхав ще годину тому, коли в нас тривало нагородження. Наступний мав бути лише за добу. Тому я поїхала попутнім транспортом. До Глухова доїхала із шістьма пересадками!».

Перегнала 30-річних бігунів та обміняла золоті медалі на срібні

Як зізнається співрозмовниця, її по життю рятує почуття гумору та нестандартність мислення. До того ж вона постійно потрапляє в якісь чудернацькі історії та пригоди.

Наприклад, із чемпіонату України, який проходив у Києві, тоді ще 78- річна Катерина Шведова повернулася абсолютною чемпіонкою у всіх видах легкоатлетичного троєборства: забіг на 60 метрів, стрибки у висоту і штовхання ядра.

Глухівчанка виступала у віковій категорії 75+. Однак за результатами обігнала навіть значно молодших суперників. Так, коротку 60-метрову дистанцію подолала у свої 78 за 8,23 секунди, а наступна за нею суперниця, якій усього лише 54, прибігла за 13, 19. Та найбільше засмутилися молоді спортсмени. Адже результат, який показала Шведова, є нормативом для 30-річних бігунів.

«Одного разу мене нагородили кількома золотими медалями, але я попросила обміняти їх на срібні та бронзові, – ділиться з нами Катерина. – Для того, аби розбавити власну колекцію іншими кольорами. Бо вдома вже набридло дивитися на жовту стіну, на якій висить суцільне золото».

Фото: з архіву пані Катерини

Що ж стосується віку, то й тут глухівчанка знайшла креативний підхід у мисленні. Попри те, що часто всі учасники втричі молодші від неї, вона не відчуває себе дорослою на їхньому фоні.

«Ми всі один з одним на «ти», і для всіх я просто Катя, а вік – це лише для протоколів», – каже Шведова.

Катерина відрізняється від загальної маси не лише кількістю прожитих років, а і статурою. Вона – справжня Дюймовочка: маленька й худенька.

«Вишикувались якось штовхати ядро, і всі жінки тут – стандартні «штовхачки»: крупногабаритні силачки. А я стою останньою, як чиясь дитина, – згадує цікавий момент пані Катерина. – Але коли підійшла до снаряда, усіх випередила й показала найкращий результат».

Влада не помічає

Я запитала в героїні, чи заохочує її якось керівництво Глухова. Адже саме завдяки Катерині Шведовій на світових спортивних аренах та чемпіонатах серед ветеранів легкої атлетики майорить український прапор і звучить гімн України. Співрозмовниця відповідає, що ні.

«Та я і не чекаю від них допомоги. Адже виступаю заради своїх вболівальників та самої себе, – пояснює глухівчанка. – Щоправда, спонсорську допомогу на придбання квитків надає місцеве аграрне підприємство та окремі підприємці, за що їм – велика подяка!».

Пані Катерина дістає із шухляди футболку з надписом «Спортивна особистість Сумщини» розміром удвічі більше за неї: цей раритет – подарунок від обласної влади. Та не підійшов – завеликий…

Як можна жити нудно?

Катерина зізнається, що не може мовчки пройти повз лавки, на якій цілими днями сидять пенсіонерки.

«Вони годяться мені в доньки. Ну як можна себе не любити, щоб жити так нудно?!», – каже Катерина.

А ще жінка дивується: як можна по Глухову їздити маршруткою? Мовляв, скільки там того міста. Спортсменка за 13 років існування в місті громадського транспорту жодного разу ним не користувалася: ходить пішки або їздить на велосипеді.

Фото: з архіву пані Катерини

Здавалося б, уже всі світові арени підкорені, усі кубки та медалі виборені. Але Катерина вважає, що без спорту її немає – якщо вона припинить брати участь у виїзних змаганнях, то настане кінець її життя.

«Скоро мені 80, і я виступатиму в категорії 80 – 85, тобто буду наймолодшою учасницею на старті», – оптимістично дивиться в майбутнє Катерина Шведова.

Оксана Ковальова

view counter
view counter
view counter
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Хлібне перемир’я ("сцена на сцені")
Хлібне перемир’я ("сцена на сцені")
Театр Сумський національний академічний театр драми та музичної комедії ім.М.Щепкіна
18.00
Концерт до Дня Гідності та свободи України "Ворога поборемо"
Концерт до Дня Гідності та свободи України "Ворога поборемо"
Концерты Сумська обласна філармонія
18.00
Фотовиставка Юрія Скачкова "Два театри та балет"
Фотовиставка Юрія Скачкова "Два театри та балет"
Выставки Сумська міська галерея
18
У Сумах пройшов благодійний ярмарок на підтримку ЗСУ з нагоди Дня Конституції України
У Сумах пройшов благодійний ярмарок на підтримку ЗСУ з нагоди Дня Конституції України
У Сумах пройшов благодійний ярмарок на підтримку ЗСУ з нагоди Дня Конституції України
У Сумах пройшов благодійний ярмарок на підтримку ЗСУ з нагоди Дня Конституції України
У Сумах пройшов благодійний ярмарок на підтримку ЗСУ з нагоди Дня Конституції України
У Сумах пройшов благодійний ярмарок на підтримку ЗСУ з нагоди Дня Конституції України
19
Суми. Вечірні враження
Суми. Вечірні враження
Суми. Вечірні враження
Суми. Вечірні враження
Суми. Вечірні враження
Суми. Вечірні враження
30
День вишиванки - 2022
День вишиванки - 2022
День вишиванки - 2022
День вишиванки - 2022
День вишиванки - 2022
День вишиванки - 2022

Вы можете отметить интересные вам фрагменты текста, которые будут доступны по уникальной ссылке в адресной строке браузера.