Насправді це й не дивно, адже зима насувається і російські пропагандисти дедалі активніше грають на «страхові холоду», що поширюють в суспільствах країн Заходу. Проте чи так все однозначно?
Нещодавно ТАСС опублікував основні тези виступу керівника російського «Газпрому» о.міллера на форумі «російський енергетичний тиждень», перша з яких виглядає так: «Газпром» прогнозує аномально холодну зиму для проходження опалювального періоду».
Проте наукове середовище переконане, що довгострокові прогнози погоди не відрізняються великою надійністю. Зокрема, в заяві науково-практичної конференції «Гідрометеорологічні прогнози та гідрометеорологічна безпека» 2004 року говорилося:
«Оперативні моделі, що використовуються у великих метеорологічних центрах, мають межу передбачуваності в 5-7 діб <…> Деталізовані прогнози метеорологічних величин та явищ погоди чи послідовності метеорологічних систем на місяць, на сезон і далі є ненадійними. Хаотичний характер рухів в атмосфері визначає основну межу передбачуваності детерміністичних прогнозів близько 10 днів».
Все це не означає, що ми нічого не можемо сказати про те, якою точно буде погода через кілька тижнів, оскільки всі довготермінові прогнози базуються на використанні імовірнісних формулювань.
Тож звідки у «Газпрома», який не має власної метеорологічної служби, взявся прогноз екстремально холодної зими в Європі, – незрозуміло.
Ще у вересні «Газпром» випустив відеоролик, в якому після перекриття газопроводу європейські міста перетворюються на крижану пустелю. І все це на фоні пісні про настання «великої зими». Загалом, розтиражоване відео викликало чимало обговорень в британських, італійських, португальських, німецьких, турецьких та інших Західних ЗМІ.
Так, британська газета «Evening Standard» пов’язала вихід відеоролику з цілком реальними діями росії. У матеріалі йдеться про те, що «це сталося через три дні після того, як «Газпром» оголосив про зупинку на невизначений термін газопроводу «Північний потік-1».
Американське видання Bloomberg звернуло увагу на те, що «у відео, якому передував твіт із цитатою речника кремля д.пєскова, про те, що причиною зупинки Nord Stream були санкції, наголошується, що відновлювана енергетика надійна лише в хорошу погоду».
Відреагували на відео і в самій росії. Річ у тім, що мертве заморожене місто з ролика – це російський Красноярськ, який ніколи не був газифікований. Зокрема, російські ЗМІ написали, що «у ролику використано кадри зимового Красноярська, міста-мільйонника, яке ніколи не було газифіковано. Магістральний газопровід тут обіцяють збудувати у 2025-2027 роках».
Тобто для пропагандистського ролику про замерзаючу Європу російська пропаганда використала кадри власного замерзаючого міста.
На фоні вибухів на підводних ділянках газопроводу «Північний потік-2» та розгерметизації нафтопроводу «Дружба» в Польщі, Президент України В.Зеленський зробив заяву, що вважає росію здатною завдати удару по українській газотранспортній системі, після чого вимагати від Європи ремонту та запуску «Північного потоку-2»:
«Вони завдадуть ударів по ГТС України. Щоб їх не звинуватили, вони вчинять теракт на своїй території. Їм однаково, що підривати. Звинуватять нас, щоб ударити по нашій ГТС. Він [в.путін] скаже Європі, що немає можливості [постачати газ] і треба запустити «Північний потік-2», інакше Європа залишиться без газу через Україну».
На такі слова В.Зеленського майже одразу відреагував речник президента росії д.пєсков, заявивши, що росія «не має звички стріляти собі в ногу».
Водночас, починаючи з 11 жовтня Україна призупинила експорт електроенергії з метою стабілізації власної енергосистеми у зв’язку з масованими обстрілами росією українських об’єктів енергетичної інфраструктури. Таким чином рф посилює енергетичний тиск на Європейський Союз, оскільки експорт електроенергії з України допомагав Європі зменшувати споживання російських енергоресурсів. «…росія знищує нашу енергосистему, вбиваючи саму можливість експорту електроенергії з України», – вважає Міністр енергетики України Г.Галущенко.
Так чи інакше, з наближенням холодної пори року російський енергетичний шантаж Європи набирає дедалі більших обертів. Однак на сьогодні він майже повністю базується на маніпуляціях російської сторони та відвертому залякуванні.
Але питання чи перейде росія від візуальних та вербальних лякалок до реального відключення Європи від постачання російських енергоносіїв, поки залишається відкритим.
Центр протидії дезінформації при РНБО
Кіберполіція України інформує про небезпеку вербування російськими спецслужбами для вчинення диверсій, зокрема - підпалів автомобілів українських військовослужбовців....
10 жовтня російський агресор обстріляв об’єкти критичної інфраструктури у 13 областях та у Києві. Через обстріли виникла 51 пожежа. Багато...