- Миколо Вікторовичу, по ТРК " Україна" вийшов сюжет про махінації з СОЦСК. Розкажіть для наших читачів у чому їх суть.
- Цей злочин почався давно та триває зараз, сьогодні СОЦСК - єдина комерційна станція переливання крові в Україні. І це кримінальне порушення! В усіх інших областях такі підприємства лише в комунальній власності. Згідно ст.15 Закону України «Про донорство крові та її компонентів», взяття донорської крові дозволяється виключно державним спеціалізованим установам.
На папері ТОВ «СОЦСК» у спільній власністі, але контрольний пакет у ЧАО "Біофарма", а Сумська обласна рада володіє лише 25%. "Біофарма" має власний завод з виробництва лікувальних засобів з препаратів крові в м. Київ та будує ще один в Білій Церкві. Кров вони збирають у Сумах, а реалізують по Україні і за кордоном.
Тому реалізація крові та її компонентів проводиться на платній основі за завищеними цінами, на 25% - 30% більшими, ніж в інших областях. Розумієте, це приватна структура, націлена лише на заробітки, вона збагачується на горі простих людей. Ціни у них позамежні, наприклад, хворі на онкогематологію платять кожен тиждень більше тисячі гривень за препарати крові.
- Але ж якісь програми для отримання крові без оплати є? Ось на обласному телебаченні закликали про допомогу пораненим у зоні АТО, і багато людей здавали свою кров безкоштовно!
- Я вважаю, що відбувається обман населення з метою збагачення комерційної структури. Сумська обласна державна телерадіокомпанія (далі – ОДТРК) неодноразово показувала сюжети про СОЦСК, закликаючи громадян здавати кров для важко поранених воїнів АТО.
Але згідно чинного законодавства України ОДТРК не має права безкоштовно випускати рекламні сюжети приватних підприємств, рекламуючи їх за бюджетні кошти - це корупція. Під впливом цієї реклами щоденно більш 150 людей здавало кров, але у Сумському госпіталі тяжкопоранених немає. А перевозити кров до Харкова чи Дніпропетровська майже неможливо, не має спеціальних контейнерів для її зберігання.
Безоплатно кров цим центром нікому не надається, навіть за державними програмами чи в інтересах тяжко хворих, незважаючи на те, що завдяки рекламі запаси крові перевищують потреби. Таким чином, спритні ділки спекулюють на почуттях сумчан та маніпулюють ними за допомогою ЗМІ. Вилучення крові у людей шляхом обману з метою використання їх як донорів, вчинене групою осіб та з метою продажу – це ознаки злочину, передбаченого 3ч. ст. 144 Кримінального кодексу України.
- Але ж Ви сказали, що це підприємство у спільній власності, чому ж Сумська обласна адміністрація дозволяє це?
- Сьогодні у власності СОР лише 25% статутного фонду, вона не може впливати на діяльність СОЦСК, навіть не має права директора призначити! Банком крові володіють приватники, хоча компенсацію за здану кров донорам платить держава, частину комунальних послуг для почесних донорів Сумщини оплачує обласна рада!
- Як же це сталося?!
- Це трапилося давно і поступово. У 1992 р. це підприємство перейшло на госпрозрахунок, взявши в оренду майновий комплекс «Станції переливання крові». У 2000 р. за пропозицією СОР було створено ТОВ, в якому контрольний пакет 53,7% залишився власністю обласної ради і 44,5% - колективу.
В лютому 2008 р. 22 сесія СОР прийняла рішення про реорганізацію служби крові і створення комунального закладу Сумської облради «СОЦСК».Але цікаво, що долю власності обради у цьому ТОВ не озвучили і програму розвитку донорства на Сумщині не прийняли.
Після цих диво реформ у 2009 р. оприлюднили кричущі факти: комунального закладу «СОЦСК» немає, але є ТОВ, де частка власності обласної ради відсутня, «0»! Тому 35 сесія СОР від 25. 09.2009 р. прийняла рішення: «Про участь обласної ради у ТОВ «СОЦСК». І ТОВ «Фармбіо-Інвест» повернуло до спільної власності територіальних громадСумщини 25 % статутного фонду ТОВ «СОЦСК».
У вересні 2010 р. декілька учасників товариства повідомили обласну раду про продаж своїх часток у розмірі 18, 65% і 31.10.2012 р. рішенням постійної комісії було викупити ці частки. Але облрада «забула» їх викупити. А «Біофарма», яка вже володіла 56,25%, за рішенням позачергових загальних зборів учасників фірми від 25.12. 2012 р. придбала18,75% статутного капіталу ТОВ «СОЦСК» і продала акції інвестиційній компаніі Horizon Capital і голландському Банку розвитку підприємництва (FMO).
У облраді тим часом йшла боротьба за посади. В 2014 році після Майдану повноважним представником у ТОВ «СОЦСК» депутати під керівництвом М. О. Клочка призначили О.В. Сябренко, заступника начальника управління майном облради. Це і є приклад складених корупційних відносин посадовими особами обласної ради.
О. В. Сябренко не лікар і навіть не депутат. Чому ж саме він? Риторичне питання, зважаючи на всю історію багаторічного злочину на крові. Прозорості і порядку в цій справі не було і не має. На протязі усього терміну цієї афери представниками від облради в ТОВ «СОЦСК» завжди призначалися далекі від медицини люди.
Нарешті у березні 2014 р. на засіданні постійної депутатської профільної комісії було піднято питання щодо реформування служби крові в області та прийнята пропозиція звернутися до Кабміну Верховної Ради щодо передачі у комунальну власність СОЦСК.
- Це приголомшлива, майже детективна історія, а що ви робите, щоб припинити це?
- Вже підготовлено мої депутатські звернення до обласного прокурора, начальника управління майном, генерального директора ОДТРК та керівника ТОВ «СОЦСК». В депутатських запитах йдеться про вчинення посадовими особами правопорушень. Є необхідність провести розслідування по втраті комунальної власності Сумської громади. На жаль згідно судового рішення повернути її не реально. Але потрібно притягнути до відповідальності осіб винних в нанесення фінансових збитків облраді та втраті частики комунальної власності сумчан. ®
Аніта Пушкар