Враховуючі обсяги пошкоджень критичної інфраструктури та продовження військової агресії зі сторони росії, очікується, що наступний опалювальний сезон буде не менш складним за попередній.
Як розповіла Олена Бойко, питання підготовки до нового зимового періоду постало на порядку денному одразу після завершення опалювального сезону. Попередньо були проведені зустрічі, робочі наради, підведення певних підсумків з тими операторами і учасниками, які були залучені в рамках проходження опалювального сезону 2022-23 на Сумщині.
Вже окреслено основні напрями і пріоритети, які будуть напрацьовуватися для підготовки сталого проходження наступного опалювального сезону.
Опалювальний період 22/23 видався вкрай складним для системи житлово-комунального господарства, тепло та енергозабезпечення як для Сумщини, так і для України в цілому.
Від застосування графіків погодинних та аварійних відключень, з якими зіткнулась Сумщина, дуже серйозно страждали і підприємства, і населення, але, як зауважила Олена Бойко, це критично не вплинуло на роботу теплопостачальних підприємств та підприємств водозабезпечення області. Запаси твердого палива для потреб закладів бюджетної сфери були сформовані усіма громадами і керівниками підприємств вчасно і це дозволило на альтернативних видах палива пройти зимовий період.
Взимку 22/23 років на Сумщині працювали 500 котелень. Опалювалися 2383 житлових будинки, 222 дошкільних навчальних заклади, 395 учбових закладів, 39 закладів охорони здоров’я. Зважаючи на умови воєнного стану та ризики, пов’язані із стабільним газопостачанням, в громадах області було встановлено для об’єктів бюджетної сфери і теплопостачальних підприємств 20 твердопаливних котлів, проведено заміну та встановлення 7 енергоефективних газових котлів.
У рамках співпраці з USAID обласною військовою адміністрацією підписано Меморандум про співпрацю, відповідно до якого було отримано 3 мобільні котельні для закладів охорони здоров’я.
В результаті співпраці з донорами та іншими благодійними організаціями отримано 98 генераторів для теплопостачальних підприємств та водоканалів області, а також 350 теплових вентиляторів для роботи підрозділів ДСНС України у Сумській області та Пунктів незламності.
На випадок «блек-ауту» для мінімізації ризиків, пов’язаних з обмеженням постачання електроенергії, підприємства теплового та водопровідно-каналізаційного господарства були забезпечені 227 генераторами. Це не лише ті генератори, які отримали від благодійних організацій або в рамках державних програм – підприємства задля забезпечення роботи своїх об'єктів самотужки закуповували їх і власним коштом. Також створено резерв матеріалів та обладнання, в який входять котли, насосне обладнання, труби тощо, запаси дизпалива та бензину.
Для проведення невідкладних робіт з відновлення об’єктів життєзабезпечення населення у кризовій ситуації в громадах були сформовані аварійні бригади чисельністю понад 900 чоловік та розроблені комплексні плани проходження осінньо-зимового періоду.
Робота над новим опалювальним періодом вже триває. Розпорядженням голови обладміністрації затверджено план заходів і підготовку відповідних планів роботи по кожній з громад. На сьогодні 33 громади Сумщини вже затвердили план роботи на наступний опалювальний період. Є сподівання, що до кінця поточного місяця кожна громада буде мати чіткий план таких заходів.
Основні напрямки – це підготовка внутрішньобудинкових мереж, об'єктів теплового та водопровідно- каналізаційного господарства, спеціальної техніки та засобів для того, щоб запобігти виникненню надзвичайних ситуацій на дорогах.
Враховуючи небезпеку, пов’язану з масованими атаками ворога, в області проводяться роботи із інженерного захисту об’єктів критичної інфраструктури та їх персоналу.
Що стосується Охтирської ТЕЦ, обласна військова адміністрація та міська рада спільно з Агентством з відновлення та розвитку працює над спрямуванням необхідних фінансових ресурсів для забезпечення стабільної роботи підприємства.
Схему теплопостачання Охтирки вже подано в міністерство на розгляд і погодження, і в рамках цієї схеми після затвердження буде визначено конфігурацію обладнання, яке необхідно Охтирській ТЕЦ для того, щоб вона могла стабільно, з урахуванням ризиків, пройти опалювальний сезон.
Для третини мешканців обласного центру болючим питанням є функціонування КППВ. Наразі до інших невирішених питань додалося введення санкцій відносно його власників. Обласна влада спільно з міською вирішують юридичні аспекти цього питання, аби мешканці Сум не стали заручниками ситуації.
Крім того, вже підготовлено пропозиції щодо фінансування так званої перемички, яка зможе перепідключити споживачів КППВ до Сумської ТЕЦ. Це дороговартісний проект, який визначено в переліку пріоритетних на відновлення у поточному році в Сумської області. Його фінансування передбачається за рахунок коштів Агентства з відновлення і розвитку.
Проблемою підприємств теплозабезпечення залишається заборгованість перед НАК Нафтогазом, яка виникла внаслідок системних проблем з оплатою послуг побутовими споживачами та різниці між економічно обґрунтованими тарифами і тими, згідно яких платить населення. На 17 травня борг становить 2,4 млрд гривень. Серед найбільших боржників в обласному центрі Сумитеплоенерго, його заборгованість близько 1,1 млрд гривень, КППВ – 247 млн гривень.
Механізм компенсації різниці тарифів теплогенеруючим підприємствам з боку держави збережено. Як зазначила Олена Бойко, обладміністрація регулярно проводить комісії, на яких розглядаються пропозиції компенсації різниці з державного бюджету. На сьогодні вже проведені відповідні засідання, погоджено загальну суму 858 млн гривень. Пропозиція буде подана в державний бюджет для повернення компенсації підприємствам.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!
Яка ситуація в енергетиці на Сумщині? Чому енергетики змушені встановлювати графіки відключень? Від чого це залежить? Чим відрізняються так звані...
Коли Тростянець був під окупацією російської армії, Володимир Лучанінов не просто залишився там, хоча було три «зелені коридори» для виїзду...
З настанням опалювального сезону значно зростає і вартість комунальних послуг. Найдорожчим пунктом у переліку є опалення....