В Україні День усиновлення прив’язаний до християнського свята Віри, Надії, Любові. Тож зі змінами в церковному календарі свято тепер відзначається не 30, а 17 вересня.
В Україні процедура усиновлення вирішується у судовому порядку. За словами начальника Служби у справах дітей, в умовах воєнного стану усиновлення не припинилося, кількість усиновлень навіть збільшилося, адже за час війни збільшилась кількість дітей, які залишились без батьків. Наразі на період воєнного стану законом заборонено усиновлення українських дітей іноземцями. Виключення тільки для тих випадків, коли мова йде про возз’єднання рідних, яких було усиновлено ще до повномасштабної війни.
У 2023 році були внесені зміни у законодавство, що дало можливість брати на облік з усиновлення тих діток, які виїхали за кордон під час війни, тобто дітей, які були евакуйовані в складі закладів, організованих груп на весні 2022 року. Діти півтора року знаходилися за кордоном і донедавна були позбавлені права щодо взяття на облік Службами у справах дітей, для того, щоб з ними далі проводилася робота з влаштування в сімейні форми виховання. Завдяки цим змінам, Служби у справах дітей обліковують дітей, які можуть бути усиновлені, але ще перебувають за кордоном. Для таких діток дозволено встановлення контакту з майбутніми батьками в онлайн форматі.
Як зазначив Юлій Каліновський, на сьогодні відбувається багато таких контактів з дітьми, які перебувають в Австрії та в Італії, і ці контакти призведуть до того, що при поверненні дітей в Україну після війни, дитина буде влаштована в сім’ю.
На сьогодні цей процес налагоджений - за 9 місяців поточного року зросла кількість дітей, яких влаштували або усиновили, взяли на облік для усиновлення. На Сумщині на такому обліку перебуває 456 дітей, є 36 кандидатів-усиновлювачів, які перебувають в базі й вже мають всі підтверджувальні документи.
Наразі ці 456 дітей перебувають в тимчасових сімейних формах виховання - прийомних сім'ях, дитячих будинках сімейного типу. Прийомні батько та мати зобов’язані надати дитині можливість і не створювати перешкод для спілкування з кандидатами-усиновлювачами.
Згідно з законодавством, прийомні батьки та батьки-вихователі мають першочергове право на усиновлення і є випадки, коли саме вони усиновлюють дітей, які у них були тимчасово влаштовані.
У 2022 році в Сумській області було усиновлено 17 діток, на 1 вересня 2023 року свої сім’ї знайшли 20 дітей.
З новацій, тепер кандидати-усиновлювачі можуть реєструватися через Дію. Інформація відображається в електронній базі Служби в справах дітей, і працівники служби надалі консультують зареєстрованих.
"Усиновлення це особлива форма батьківства. Це дитина, яка народжена не в пологовому будинку, вона народжена серцем. Через те це і тривога, це й очікування. Але головне, що ті люди, що спромоглися прийняти моральне рішення, які вирішили назавжди взяти у свою сім’ю дитину-сироту на праві сина чи доньки, це люди, які забезпечили найбільше право дитини, найбільше щастя дитини - мати свою власну родину", - акцентував Юрій Каліновський.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!