Чи може породілля (в тому числі ВПО) обирати пологовий будинок, незважаючи на місце реєстрації та фактичного проживання? І чи буде це безоплатно?
Вагітна має право на вільний вибір пологового будинку серед тих, які уклали договір з НСЗУ на медичну допомогу при пологах. А це понад 300 закладів по всій країні. Платити за послугу медичної допомоги при пологах не потрібно. Все необхідне – і ліки, і медичні вироби, і всі необхідні маніпуляції – входять у безоплатний пакет послуг.
Але важливо, що породілля може обирати пологовий будинок, а не лікаря, з яким народжувати. Програма медгарантій покриває пологи з черговою акушерською бригадою.
Що саме входить у перелік безоплатних послуг за пакетом «Медична допомога при пологах»?
Вагітна може звернутися до лікаря акушера-гінеколога самостійно. Для звернення до цього спеціаліста направлення не потрібно.
Серед послуг, які надаються вагітній безоплатно за Програмою медичних гарантій, є такі:
Чи має пацієнтка платити за кесарів розтин, плановий або ургентний?
Ні, адже Програма медичних гарантій покриває і неускладнені, і ускладнені види пологів, і плановий та ургентний кесарів розтин. З початку року було проведено 31 254 кесаревих розтинів за Програмою медгарантій.
Чи можливо народжувати разом з партнером/партнеркою?
У пакеті «Медична допомога при пологах» прописана можливість проведення партнерських пологів, якщо майбутні мати й батько виявляють таке бажання. Програма медгарантій покриває пологи незалежно від того, вирішує жінка народжувати разом з партнером або партнеркою в лікарні, чи обмежується виключно присутністю персоналу пологового відділення. Тому породілля або її рідні не мають додатково платити за партнерські пологи – вони є безоплатними. Всі послуги акушерської бригади при цьому покриває Програма медичних гарантій.
Чи покриває Програма медичних гарантій лікування ускладнень при вагітності?
У разі виникнення ускладнень вагітності, які потребують обстеження та лікування в умовах стаціонару, вагітна, за направленням свого сімейного лікаря або акушера-гінеколога, який спостерігає її вагітність, залежно від терміну вагітності, госпіталізується або в гінекологічне відділення, або у відділення патології вагітності пологового будинку чи спеціалізованого акушерського стаціонару.
Медична допомога пацієнтці у такому закладі, якщо він має контракт з НСЗУ, також є безоплатною. Вона включає спостереження, обстеження, лікування з урахуванням лікарських засобів з Нацпереліку та витратних матеріалів, а також харчування пацієнтки під час її перебування в стаціонарі. Підставою для безоплатного отримання послуг пацієнткою є звернення за направленням лікаря, самозвернення у невідкладному стані, доставлення пацієнтки бригадою екстреної медичної допомоги.
Як знайти лікарню для безоплатного ведення вагітності?
Дізнатись адресу та контакти найближчої лікарні, в якій можна безоплатно отримати медичну допомогу, ви можете в оператора контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Також можна зайти на сайт НСЗУ, обрати аналітичну панель (дашборд) «Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій». У фільтрі «Населений пункт» обрати ваше місто, а у фільтрі «Група послуг» – «Медична допомога при пологах» (пункт №7).
Наголошуємо, вимагання плати за надання медичних послуг є порушенням прав пацієнта. У такому випадку потрібно подати скаргу до керівника медзакладу (медичного директора), департаменту охорони здоров’я у вашому місті чи регіоні або до власника медзакладу – відповідного органу місцевої влади (зазвичай у назві лікарні зазначено, хто є її власником).
Не вдається розв’язати проблему на місцевому рівні? Подайте скаргу в НСЗУ через контакт-центр (16-77), на електронну адресу ([email protected]) або листом на адресу: 04073, м. Київ, пр-т Степана Бандери, 19.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, як безоплатно отримати послугу діагностики за методом комп’ютерної томографії.