За її словами, молода жінка отруїлася після вживання в’яленого карася. Сумчанку пригостили рибою знайомі.
4 жовтня жінка звернулася за медичною допомогою з клінічними проявами ботулізму, зокрема, порушення зору, сухість у роті, нудота, загальна слабкість. Її одразу госпіталізували до медичного закладу. У лікарні їй ввели протиботулінічну сироватку, що блокує дію токсину ботулізму.
Наразі жінка виписана з лікарні, почуває себе добре.
На Сумщині останній випадок ботулізму був зафіксований у 2022 році у Роменському районі.
Ботулізм - смертельно небезпечне харчове отруєння, зумовлене споживанням продуктів, в яких накопичилися ботулотоксини. Якщо вчасно не почати лікувати, то смертність складає від 30 до 60%.
Збудник хвороби присутній в ґрунті та у кишківнику багатьох тварин. Він розмножується у безкисневому середовищі, при цьому виділяється ботулінічний токсин. При нагріванні до 80°С токсин частково розпадається, при кип’ятінні тривалістю 20-30 хвилин руйнується повністю.
Ботулотоксин – одна з найсильніших отрут, що зустрічаються в природі.
Ботулізм супроводжується важким ураженням центральної та вегетативної нервової системи.
Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування – м'ясні та рибні, грибні консерви, рідше - овочеві. Потенційно небезпечними є усі консервовані продукти, які не ретельно вимиті перед консервуванням, неправильно або недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином.
Уникайте споживання:
- в’яленої, копченої, соленої та консервованої риби домашнього приготування,
- м'ясних ковбас та консервів домашнього приготування,
- грибних та овочевих консервів домашнього виробництва,
- якщо не впевнені, що продукти зберігали та транспортували належним чином.
- якщо сумніваєтесь у якості продуктів.
- не купуйте на стихійних ринках домашні консерви, рибу в’ялену та копчену, м’ясні консерви, ковбаси домашнього виготовлення.
Домашнє консервування це українська традиція. Щоб уникнути отруєння, треба чітко дотримуватись простих правил:
- ретельне миття сировини, щоб недопустити попадання часточок грунту, бо мікроорганізм живе в грунті
- ретельна підготовка посуду, кришок для консервування
- утримуйтеся від консервування грибів, краще гриби солити в негерметично закритому посуді особливо це стосується пластинчатих грибів, таких як, наприклад, опеньки, тому що дуже важко вимити з пластинок весь бруд.
- зберігати консерви на холоді, бо при неправильному зберіганні - температурі вище 20 гр. швидше проходить накопичення токсину.
- негайне патрання риби одразу після її вилову. Особливо це стосується річної та озерної риби, так як з мулом в нутрощі риби попадає клострідія, яка при несвоєчасному нутруванні риби або зберіганні при високих температурах з нутрощів мігрує в товщу м´яса риби і в безкисневих умовах починає виробляти токсин.
- при в´яленні або коптінні великої за розміром риби зробіть надрізи вздовж хребта риби, щоб до м´язів був доступ повітря.
- уникайте «снулої» риби. Її можна відварювати, смажити, тушкувати але ні в якому разі не використовувати для в’ялення та коптіння.
- при виготовленні м´ясних консервів, кров´яної ковбаси дотримуйтесь ветеринарно-санітарних вимог-сировина повинна мати ветеринарні документи. Обладнання та інвентар чисті та продезінфіковані. Чітко дотримуйтесь правил термічної обробки та зберігання.
І все ж консерви домашнього приготування навіть при виконанні всіх вимог не слід вважати цілком безпечними. Тому перед вживанням їх рекомендується термічно обробити - а саме прокип´ятити протягом 15-30 хвилин.
Бо лише при кип´ятінні ботулінічні токсини повністю втрачають свої токсичні властивості.
Управління охорони здоров’я інформує про ситуацію з сезонними захворюваннями в Сумській МТГ....
Про це повідомила Ірина Купрієнко – в.о. генерального директора Сумського обласного центру контролю та профілактики хвороб....
Начальниця управління охорони здоров'я Олена ЧУМАЧЕНКО під час апаратної наради в мерії доповіла про стан галузі та роботу галузі та...
Сумському Центру екстреної медичної допомоги передано 4 автомобілі швидкої допомоги....
Про це повідомляє Ірина Купрієнко, в.о. генерального директора Сумського обласного центру контролю та профілактики хвороб....