Метою цієї ініціативи є покращення доступності й сталості науково обґрунтованих послуг із психічного здоров’я і психосоціальної підтримки.
Запропоновані заходи мають бути спрямовані на надання допомоги постраждалому від війни населенню, а також вразливим особам. Зокрема, ВПО, ветеранам та їхнім сім’ям, особам, які пережили окупацію.
Цільові групи населення
Запропоновані заходи в рамках цієї ініціативи будуть спрямовані на надання допомоги та підтримки постраждалому від війни населенню та вразливим особам, з акцентом на наданні допомоги наступним групам, визначеним Проєктом пріоритетними:
- Внутрішньо переміщені дорослі та діти;
- Демобілізовані ветерани та їхні сім’ї;
- Постраждалі від гендерно-зумовленого та пов’язаного з конфліктом сексуального насильства;
- Особи, які пережили окупацію, полон та/або катування та їхні сім’ї;
- Особи, які втратили членів сім’ї;
- Люди похилого віку, віком від 65 років;
- Перша лінія контакту (пожежники, рятувальники, та інші);
- Медичні працівники;
Географія конкурсу
Умови конкурсу розповсюджуються на будь-які регіони України, де існують потреби в послугах з ПЗПСП, а запропонована інтервенція відповідає операційній присутності та потенціалу організацій, які подаються на участь в конкурсі. У кожному запропонованому регіоні програма інтервенції повинна охоплювати щонайменше чотири громади, в яких безпосередньо надаватимуться послуги.
Розглядаючи географічні регіони для програмної діяльності, організації-заявники можуть розглянути можливість розбудови або об’єднання з поточними активностями щодо зміцнення громадського здоров’я та ПЗПСП, що реалізуються Проєктом у фокусних регіонах та територіальних громадах:
- Вінницька область (Жмеринка, Могилів-Подільський)
- Житомирська область (Овруч, Брусилів)
- Івано-Франківська область (Косів, Лисець)
- Київська область (Васильків, Фастів)
- Одеська область (Роздільна, Маяки)
- Тернопільська область (Шумськ, Заліщики)
- Чернівецька область (Мамаївці, Сторожинець)
- Чернігівська область (Бахмач, Козелець)
Діяльність, що підтримується в рамках даного грантового конкурсу
- Залучення лідерів та мешканців громад, медичних працівників та дотичних організацій, існуючих надавачів послуг соціальної підтримки та інших зацікавлених сторін до спільної розробки програм з ПЗПСП, які доповнюють та використовують існуючі ресурси та послуги громади, а не дублюють або розвивають паралельні послуги чи системи.
- Розробка та впровадження плану надання послуг з ПЗПСП, який передбачає наступне:
- Інформування та підвищення обізнаності громади щодо питань ПЗПСП та наявних послуг через місцеві та доступні канали комунікації, включаючи засоби масової інформації та соціальні мережі з метою збільшення використання послуг.
- Визначення пріоритетних груп населення, які потребують підтримки у сфері ПЗПСП, з особливою увагою до цільових груп Проєкту.
- Скринінг потреб та станів психічного здоров’я з належним перенаправленням до послуг ПЗПСП, залежно від потреб.
- Надання послуг з ПЗПСП, орієнтованих на людину, та використовуючи травмо-чутливий підхід з врахуванням культурних особливостей та враховуючи більш широкі потреби громади. Ці послуги можуть включати спектр науково обґрунтованих інтервенцій, серед яких: консультування, терапія, кризові інтервенції та інші активності з психосоціальної підтримки, адаптовані для забезпечення потреб в ПЗПСП пріоритетних груп населення. Проєкт надаватиме технічні рекомендації та менторську підтримку щодо підбору науково обґрунтованих інтервенцій з ПЗПСП.
- Використання ініціатив з телемедицини та телепсихіатрії для наближення послуг ПЗПСП до сільських та ізольованих громад, з метою надання їм доступу до психологічної підтримки, консультацій фахівців з психічного здоров’я, психіатрів за допомогою телефону, відеоконференцій або онлайн-платформ.
- Створення підтримки за принципом “рівний-рівному”, наприклад, груп підтримки або спільнот, де люди, які мають досвід подолання проблем з психічним здоров’ям, можуть надавати один одному взаємну підтримку, заохочення та практичні стратегії подолання (наприклад, групи підтримки при втраті та горі; групи підтримки для ветеранів і їх сімей; групи підтримки для внутрішньо-переміщених осіб, групи підтримки родин/опікунів, котрі виховують дитину з інвалідністю).
- Встановлення та розширення маршрутів клієнта та перенаправлень до інших існуючих надавачів послуг/служб турботи про психічне здоров’я залежно від потреб клієнта.
- У співпраці з Проєктом забезпечення належної підготовки та навчання надавачів послуг з ПЗПСП для здійснення науково обґрунтованих інтервенцій, а також надання їм регулярної супервізійної підтримки.
- У співпраці з Проєктом впровадження стандартів забезпечення якості та механізмів моніторингу якості послуг з ПЗПСП, задоволення потреб клієнтів та дотримання етичних стандартів.
- У співпраці з Проєктом запровадження системи управління даними для моніторингу, оцінки та звітування про послуги та активності у сфері ПЗПСП, реалізовані в межах гранту, а також використання зібраних даних для аналізу охоплення та ефективності програм ПЗПСП і постійного вдосконалення якості надання послуг.
- Розробка плану забезпечення сталості запропонованих послуг та заходів з ПЗПСП після закінчення терміну дії гранту, що може включати вивчення потенційних партнерств із зацікавленими сторонами з державного та/або приватного сектору, стратегічні комунікації для забезпечення підтримки програми, а також визначення інших потенційних джерел фінансування та ресурсів.
Подати заявку на участь мають право офіційно зареєстровані неурядові організації з усіх регіонів України.
Орієнтовний строк дії грантів: до 18 місяців.
Очікуваний початок проєктної діяльності: 1 травня 2024 року.
Очікувана максимальна сума для кожного проєкту становить 100 тисяч доларів США на весь період. Організація «Пакт» може розглянути більшу суму, якщо вона є обґрунтованою та переконливо доведеною.
Заповнені заявки та супровідний пакет документів можна надіслати електронною поштою до 29 березня 2024 року на адресу: [email protected].
Деталі конкурсу на сайті організатора
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!