Студенте, за що ти платиш?

Гуртожитки в СумДПУ найдорожчі, але далеко не найкращі.

Студенте, за що ти платиш?

Я навчаюсь у СумДПУ ім. А.С. Макаренка, нещодавно з’ясував декілька «цікавих» і обурливих фактів про гуртожитки свого університету. З цього року плата за гуртожиток по калькуляції  зросла з 205 грн.  до 240 грн.,  до речі, в СумДУ плата за гуртожиток не збільшилась і залишилася на рівні 242 грн. для українців (не враховуючи субсидій). В СНАУ плата для студентів в кімнатах зі звичайними умовами проживання зросла з 190 грн. до 207,27 грн. Але треба розуміти той факт, що багато студентів користуються субсидіями.

Подорожчання плати за гуртожиток адміністрація СумДПУ аргументує тим, що у них все по закону: так, як плата за гуртожиток не повинна перевищувати 40% від стипендії, що складає 292 грн. Згідно наказу               № 284/423/173 від 28.03.2011 так і є, але треба вбачати на те, що ця сума повинна бути обґрунтованою. Так чому ж одразу не підняти плату до 290 гривень і говорити, що все по закону?Так за що ж студенти гуртожитків СумДПУ ім. А.С. Макаренка платять?

На круглому столі з адміністрацією університету нам було сказано: справа в тому, що в університету існує єдиний рахунок (як на сам університет, так і на гуртожитки). Як говорить адміністрація, держава не виплачує університету в повному обсязі гроші на захищені статті (такі, як заробітні плати). А університет не може не виплачувати гроші по захищеним статтям, от він і бере гроші, які платять студенти за гуртожиток, з загального рахунку, зі сподіванням, що ці гроші держава колись поверне.

Хоча на лист з бухгалтерії (чи у міністерство, чи у казначейство, вибачте не запам’ятав), прийшла відповідь - «виплачуйте гроші самі».

СТУДЕНТИ з вашої плати за гуртожитки, університет виплачує заробітні плати працівникам університету, а ви залишаєтеся  без ремонтів, грошей на утримання гуртожитків, можливо і працівників гуртожитків лишають частини грошей. І адміністрація університету робить це з повним розумінням того, що з держави ці гроші не компенсуються (за минулий рік не було повернуто). Найгірше те, що оплата за гуртожиток зросла ще і в цьому році, напевно із-за того, що держава не виділяє ще більше грошей на заробітну плату працівникам нашого ВНЗ. Це проблеми студентів? Студенти повинні за це платити?

Студенти, які проживають в гуртожитках СумДПУ розуміють, що плата занадто висока для тих умов, в яких вони живуть (не маючи гарячої води, ремонт в блоках робиться виключно за власний рахунок студентів, ремонт у самому гуртожитку майже не робиться, а працівники ВНЗ говорять, що ремонт у гуртожитках не робився 35 років).

Довожу до вашого відому, за що ж піднялася плата на 2013-2014 навчальний рік. Витрати в порівнянні з 2012-2013 навчальним  роком.

Пункти за калькуляцією

Збільшення плати за місяць (грн.)

Відсоток збільшення (%)

Всього розраховано на 2013-2014 н.р. (грн.)

1

Витрати на оплату праці

97,79–107,55

10,25  

1 450 921,38

2

Комунальні послуги

70,45–77,40

9,86

939 579,02

3

Утримання приміщень гуртожитків

28,24–35,88

27

483 688,34

4

Капітальні витрати

8,52–19,17

125

256 618,87

Загальне збільшення плати за гуртожиток склало 17 %. А тепер докладніше:

  1. 1.      Витрати на оплату праці: 97,79 грн. – 107,55 (+10.25%),   грн.(всього на 2013 рік це становить 1450921,38 грн)., при тому, що кількість обслуговуючого персоналу залишилася незмінною на рівні 47,2 ставки + з цих грошей отримують також зарплати бухгалтер, проректор, які займаються питаннями гуртожитку, та ректор та ін.). Підвищення цих витрат пов’язане з тим, що, можливо, з нового року підвищиться заробітна плата. Цікавий факт: що на 1.02.2011р витрати на оплату праці складали 430178,34 грн, а з 1.09.2011 р. – 1208196,42 грн (з чим це пов’язане я не знаю). У гуртожитках є такі ставки, як ,наприклад, «Робітники, зайняті ремонтом та виготовленням меблів та інших виробів з дерева», цікаво чим вони займаються, ніколи не бачив, щоб хтось робив меблі з дерева у гуртожитках. А це 1,5 ставки, що складає заробітну плату приблизно 30000 грн. на рік.
  2. 2.      Комунальні послуги: 70,45 грн. – 77,40 грн. (+9,86%). (всього на рік 939579,02 грн.). Хоча, наприклад, при виявленні сантехніки у незадовільному стані, непрацюючих лампочок і.т.д., студентів змушують замінювати все за власний кошт.
  3. 3.      Утримання приміщень гуртожитків: 28,24 грн. - 35,88 грн. (+27%). (всього на рік 483688,34 грн.). З цього пункту цікавий коментар прозвучав від бухгалтера «Ми не можемо купувати розетки на ринку, а можемо купувати тільки у магазинах, які мають ліцензію, а це –  додаткові кошти. Тому таж сама розетка може коштувати замість 7 грн. на ринку, у магазинах – за 30 грн.». Ми були у шоці, тому що я працюю у державній сфері, і знаю, що все набагато простіше. Потрібно купити 100 розеток? Заключили договір з магазином у яких є ліцензія (будь-який будівельний гіпермаркет, або супермаркет), забрали ті ж розетки, взяли калькуляцію, і все –  впродовж 30 днів перерахували кошти за звичайними цінами, без всяких надбавок.

На що у бухгалтера не знайшлося слів!

Не треба ускладнювати ситуацію. Ми вбачаємо, що те, про що говорив бухгалтер називається «Відмивання коштів».

  1. Капітальний ремонт: 8,52 грн. – 19,17грн. (+125%) (всього на рік 256618,87 грн.). Можна казати, що ремонти ведуться, але ви їх не бачите (типу у підвалах). Вибачте, але на 25661 гривень на місяць можна багато зробити і в самому гуртожитку, а не тільки в підвалах.

Цікаво, що студенти доплачують крім цього додатково на охорону по 25 грн. одноразово. Нам говорять, що ми не можемо включити плату за охорону до калькуляції, так  як вони працюють по договору. Розказую:

Згідно наказу Міністерств N 736/902/758 від 23.07.2010.«У витратах на  оплату праці  працівників, які залучені до надання  платної послуги, враховується оплата праці працівників, які не перебувають у штаті навчального закладу, але залучені до її надання.Оплата праці таких працівників здійснюється на підставі трудових  договорів та договорів цивільно-правового характеру…».Тобто до калькуляції в пункт «Витрати на оплату праці» повинна бути врахована охорона.Також студенти повинні доплачувати одноразово по 35 грн. за електроенергію. У тому ж наказі N 736/902/758 від 23.07.2010. «Про затвердження порядків надання платних послуг державними та комунальними навчальними закладами» на який спиралась бухгалтерія, не вдалося знайти пункту, що зі студентів додатково можуть збирати гроші за електроенергію.Наступний пункт: коменданти гуртожитків, або особа за проханням коменданта разом з ним, збирали при поселенні у гуртожиток 30 грн.:  5 грн. на ордер та 25 грн. чи то на потреби гуртожитку, чи то на щось інше, до речі у всіх гуртожитках аргументація різна. Можливо це викликано тим, що їм не видають грошей навіть на миючі засоби, на що нам скаржилися прибиральниці. Але постривайте, згадаємо, що на утримання приміщень гуртожитків витрачається по більше ніж 48 тисячь гривень на місяць. Мали розмову з батьками і виявилося, що з деяких студентів першого курсу у третьому гуртожитку взяли по 200 грн. (невже в нас погані першокурсники), щодо інших гуртожитків, про більше ніж 30 грн. інформації немає. Треба також зазначити, що при поселенні в гуртожиток вимагали платити за 5 місяців одразу.

І ще: студенти у гуртожитках живуть 10 місяців, а оплата праці розраховується на 12 місяців. Чому не можна дозволяти проживати студентам влітку? Це ж додатковий прибуток університету.

Ми не можемо сказати, що наш університет найгірший, і хочемо, щоб він був найкращим. По суті для цього і створена дана стаття. В інших університетах напевно також є свої недоліки або свавілля.Якщо вже склалася така ситуація з фінансуванням університету, то ці гроші можна взяти зі спеціального фонду (гроші, які заробляє сам університет), але біда, у нас малий спец. фонд.Хтось може сказати, що у нас університет «бідний», десь я погоджуся, але адміністрація університету майже нічого не робить, щоб це виправити. Моє ставлення до людей взагалі «якщо людина чогось не знає, вона не погана. Поганою я вважаю ту людину, яка не прагне цього пізнати та розвиватися».Так само і університет повинен розвиватися і не чекати, що держава допоможе. Якось немає такої надії від держави. Україна вже не в СРСР. Треба з цим змиритися і намагатися змінювати світ власноруч. Коли ми вивчали історію пам’ятаю звучала фраза типу, що СРСР відстає від країн Європи на 50 років, мені завжди було цікаво, чому не поїхати і не подивитися як у них і не зробити так само.Так і в нашому ВНЗ говорять, що ми не можемо так зробити, то грошей немає, то додаткові ставки потрібні. Так сходіть і подивіться, як інші ВНЗ це роблять, або хоча б в Інтернет загляньте.

Я вважаю, якщо адміністрація університету не може організувати функціонування додаткових послуг, на яких може заробляти університет, то нехай пише «За власним бажанням». І хай приходять ті, які зможуть.

Важливе запитання: студент для університету, або університет для студентів??! Студенти повинні платити додаткові кошти для того, щоб університет покривав свої фінансові дірки? Або адміністрація університету повинна забезпечувати студентів сприятливими умовами? Студенти, вирішувати вам самим. В свою чергу ми будемо писати до прокуратури з вимогою детально розібратися з чим було дійсне викликане подорожчання, куди були витрачені гроші у минулих роках на капітальні витрати, утримання приміщень гуртожитків? Чи всі ці гроші були витрачені за призначенням? Напевно, що ні. Що це за додаткові кошти за електроенергію, за охорону, та 30 або 200 грн., які збирали у гуртожитках. Студентам пропоную оформлювати субсидії. Всі студенти можуть оформити субсидію (ті хто навчається на бюджеті і ті хто на комерції). Інформацію про перелік документів, принцип оформлення субсидій будуть розповсюджувати у гуртожитках, а також читайте у групі студентського самоврядування http://vk.com/club26661470 (Інформація  буде викладена до 20.09.13).Закликаю студентів не бути байдужими!!!  Студент СумДПУ ім. А.С. Макаренка               Скачков Данило

view counter

Статистика

Всего тем на форумах 179841
Все сообщения 272373
Всего зарегистрированных пользователей 65041
Последний зарегистрированный пользователь beredis

Вы можете отметить интересные вам фрагменты текста, которые будут доступны по уникальной ссылке в адресной строке браузера.